اسرائيل مي خواهد مقاومت را به واكنش هاي احساسي وادار كند

تهران - ايرنا - سفير اسبق ايران در لبنان و اردن گفت: رژيم صهيونيستي تلاش مي كند با ايجاد جنگ رواني هم نام ايران را بر سر زبان ها بياورد و هم محور مقاومت را به واكنش هاي احساسي وادار كند.

«احمد دستمالچيان» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي ايرنا، با اشاره به حملات موشكي شب گذشته رژيم صهيونيستي به برخي از مناطق سوريه گفت: حملات روز گذشته رژيم اشغالگر قدس به برخي از مناطق سوريه بيشتر از آنكه جنبه امنيتي – نظامي داشته باشد، اقدامي با اهداف انحرافي بود تا موضوع انفجار تعدادي از كشتي ها در بندر الفجيره امارات و حملات به پالايشگاه هاي نفت در عربستان سعودي را تحت الشعاع قرار دهد.
وي ادامه داد: ماجراي بندر الفجيره و حملات به پالايشگاه هاي نفت درعربستان موج خبري پيدا كرده بودند و احتمال داشت بازارهاي نفتي را بيش از پيش تحت تاثير قرار دهند. به همين خاطر، اسرائيل با اين اقدام انحرافي خود، تلاش كرد تا افكارعمومي را منحرف كند.
اين كارشناس مسائل سوريه با بيان اينكه حملات رژيم اشغالگر قدس به مناطق و پايگاه هاي نظامي سوري اقدام جديدي نيست، اظهار داشت: صهيونيست ها قبلا نيز به مواضع مختلف دولت و ارتش سوريه حمله كرده بودند كه البته با واكنش ارتش و سامانه پدافندي سوريه روبه رو مي شدند.
دستمالچيان افزود: در حملات روز گذشته هم با آنكه پدافند سوريه هنوز مجهز به سامانه دفاعي اس – 300 نشده و كماكان از سامانه پدافندي اس – 200 استفاده مي كند، توانست تعداد قابل توجهي از موشك هاي اسرائيل را منهدم كند.
وي با بيان اينكه موشك هاي دفاعي اس – 300 در سوريه هنوز وارد فاز عملياتي نشده اند، تصريح كرد: سامانه اس – 300 تحت هماهنگي و كنترل روس ها قرار دارد. مسئله ديگري نيز كه وجود دارد اين است كه روس ها به حملات هوايي كه از داخل خاك سوريه انجام شود، پاسخ مي دهند و به حملاتي كه از سوي سرزمين هاي اشغالي انجام شود، واكنش نمي دهند.
سفير اسبق ايران در لبنان و اردن درباره ادعاي رژيم اشغالگر قدس مبني بر اينكه به پايگاه هاي نظامي ايران و حزب الله در سوريه حمله كرده است هم گفت: اقدام اسرائيل، تلاشي براي انحراف اذهان نسبت به تحولات منطقه و اقدامات ايالات متحده و بر سر زبان آوردن نام ايران است. نيروهاي مستشاري ايران در سوريه در منطقه يا پادگان خاصي مستقر نيستند كه صهيونيست ها چه امروز و چه در گذشته بخواهند آنها را مورد هدف قرار دهند.
دستمالچيان خاطرنشان كرد: حضور ايران در سوريه مستشاري است و نه نظامي كه بخواهد پادگان و پايگاه نظامي داشته باشد. نيروهاي حزب الله هم مدت هاست كه پس از پايان جنگ هاي نيابتي، ديگر در سوريه حضور ندارند و به لبنان برگشته اند. ضمن اين كه حضور آنها هم قانوني و به دعوت دولت سوريه بوده است.
وي با تاكيد بر اينكه اسرائيل تلاش مي كند با ايجاد جنگ رواني طرف هاي مقابل خود را در مقاومت با واكنش هاي احساسي وادار كند، بيان كرد: اين تلاش ها، در حالي است كه محور مقاومت با طراحي عمليات هاي حساب شده و دقيق، به اقدامات اشغالگران پاسخ مي دهد. نمونه اخير اين مسئله را در حمله صهيونيست ها به غزه مشاهده كرديد كه جهاد اسلامي و حماس چگونه با عمليات هاي حساب شده و دقيق، اسرائيل را به زانو درآوردند.
سيام *م.ا.ت**2021**