۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۲
کد خبر: 83318586
۰ نفر
ثبت رسمی اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در فهرست بیماری‌ها

تهران- ایرنا- سازمان بهداشت جهانی هفته آینده در مورد ثبت اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای به‌عنوان یك بیماری رسمی، تصمیم می‌گیرد.

به گزارش تارنمای اسكای نیوز، سازمان بهداشت جهانی ژوئن گذشته (خرداد - تیر 97) اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را در یازدهمین بازبینی طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها گنجاند و هفته آینده ثبت این اختلال به‌عنوان یك بیماری رسمی را به رأی خواهد گذاشت.
برخی پزشكان از این اختلال با عنوان یك اعتیاد رفتاری بی‌چون‌وچرا یاد می‌كنند كه با بازی بیش‌ازاندازه با رایانه به‌طوری‌كه بر زندگی روزانه فرد اثر بگذارد، همراه است.
از میان نگرانی‌های بی‌شمار والدینی كه فرزندانشان به بازی‌های رایانه‌ای اعتیاد دارند می‌توان به در خطر افتادن امنیت آن‌ها و بروز خشونت، پرخاشگری و سوء رفتار در آنان اشاره كرد.
به گفته سازمان بهداشت جهانی، اگرچه گروه كوچكی از افراد به اختلال بازی دچارند اما پیامدهای این اختلال برای مبتلایان می‌تواند فاجعه‌بار باشد.
جیمز گوود نیز پیشتر به این اختلال مبتلا بود؛ اختلالی كه كار وی را به افسردگی و نوسانات خلقی كشانده و همه بخش‌های زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار داده بود.
وی دراین‌باره می‌گوید: «اغلب اوقات به دوستانم می‌گفتم كه نمی‌توانم با آن‌ها بیرون بروم چون كار دارم؛ اما درواقع در خانه می‌ماندم و تا ساعت سه صبح به بازی‌های رایانه‌ای مشغول می‌شدم.»
نمی‌توان به‌طور قطع گفت كه این اختلال در اثر خود بازی كردن به وجود می‌آید و یا اثر و نتیجه دیگر اختلال‌هاست.
محققان دانشگاه روچستر در سال 2008 با بررسی انگیزه گیمرها برای بازی كردن دریافتند كه محرك افراد برای این كار چیزی بیشتر از سرگرم شدن است.
به گفته ریچارد رایان محقق ارشد این تیم تحقیقاتی، بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای نیازهای اولیه روانی افراد را تأمین می‌كنند و گیمرها عمدتاً برای دستیابی پاداش‌ها، آزادی و ارتباط با دیگر بازیكنان، به بازی ادامه می‌دهند.
علمی**9418** 1055