۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
کد خبر 83318539
۰ نفر
پسماندهای عفونی بهار ساماندهی شدند

همدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: پسماندهای عفونی مراكز خصوصی و مطب های واقع در این شهرستان ساماندهی شدند.

معصومه پارچیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: یكی از مشكلات شهرستان بهار رها كردن پسماندهای عفونی با دیگر زباله ها بود.
وی اظهار داشت: پسماندهای عفونی تولیدی در بخش دولتی نظیر درمانگاه و مراكز بهداشتی در بیمارستان آیت الله بهاری بی خطر سازی سپس به محل دفن زباله در شهر همدان منتقل می شود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار اضافه كرد: اما بخش خصوصی به علت هزینه بر بودن نقل و انتقال پسماندهای عفونی از بی خطر سازی خودداری می كرد.
پارچیان بیان كرد: بنابراین گزارش های از وجود سرنگ های خونی و پانسمان ها در سطل های زباله به محیط زیست اطلاع داده می شد؛ لوازمی كه می توانست برای كارگران و پاكبانان شهرداری خطر آفرین باشد.
وی ادامه داد: پس از استقرار شركت «عصر سلامت سبز الوند» فعال در امر امحا و بی خطر سازی زباله های عفونی در شهرستان بهار ، مقرر شد مراكز خصوصی، آزمایشگاه ها و مطب ها نسبت به انعقاد قرار داد با این شركت اقدام كنند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار افزود: 16 مركز خصوصی از 26 مركز فعال در این شهرستان نسبت به انعقاد قرار داد اقدام كردند.
پارچیان اضافه كرد: بنابراین اخطار كتبی زیست محیطی به متصدیان 10 مطب و آزمایشگاه برای انعقاد قرار داد با این شركت داده شد كه در صورت تمرد از این دستور به مرجع قضایی معرفی می شدند.
وی بیان كرد: این مراكز نیز در مدت زمان تعیین شده توسط محیط زیست، نسبت به انعقاد قرارداد برای ساماندهی پسماندهای عفونی اقدام كردند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار یادآوری كرد: پیشتر مطب ها و آزمایشگاه های خصوصی با افراد فاقد صلاحیت برای امحای پسماندهای عفونی با رقم اندك قرار داد می بستند و مشخص نبود پیمانكار این زباله ها را كجا دفن می كند.
پارچیان اظهار داشت: میزان تولید پسماند عادی در شهر بهار 40 تن، صالح آباد 25 تن، لالجین 18 تن و مهاجران 10 تن در روز است.
وی افزود: همچنین میزان تولید پسماندهای ویژه شهرستان بهار شامل چهار تن پسماند عفونی و سه و نیم تن لوازم پزشكی تیز و برنده در سال است.
7526/2090