۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۴
کد خبر: 83318503
۰ نفر
ظریف: جنگی در منطقه رخ نخواهد داد

پكن- ایرنا- « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یقین داریم آنطور كه مقام معظم رهبری هم فرمودند جنگی در نخواهد گرفت چون نه ما خواهان جنگ هستیم و نه كسی این تصور یا توهم را دارد كه بتواند در منطقه با ایران مقابله كند اما لازم است حركت های خطرناك داخل آمریكا برای مردم این كشور روشن شود.

ظریف روز شنبه و پیش از ترك پكن در پاسخ به سوال ایرنا افزود: واقعیت این است كه ترامپ رسما گفته و مجددا بتازگی هم تاكید كرده است كه خواهان جنگ نیست اما افرادی اطراف وی نشسته اند و به بهانه اینكه می خواهند آمریكا را در برابر ایران قدرتمندتر كنند او را به سمت جنگ سوق می دهند.
وی اظهارداشت: آنچه كه در سفر نیویوریك به عنوان 'تیم ب' مطرح كردم یك واقعیت است و همه مردم هم از آن خبر داشتند اما به خاطر فضای روانی حاكم بر جامعه آمریكا كمتر كسی جرات طرح این موضوع را داشت.
وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان كرد: آنچه كه به عنوان سیاست «اول آمریكا» در این كشور مطرح شده است در حال تبدیل به یك سیاست «اسرائیل اول» یا برخی «حكام مرتجع منطقه اول» است و منافع اینها هم از طریق قدرت مالی و تبلیغات به دولت آمریكا تحمیل شده است و آنها در حال حاكمیت پیدا كردن هستند.

** كمیسیون مشترك برجام به تعهدات خود عمل كند
ظریف با بیان اینكه « آینده برجام در اختیار جامعه بین المللی است »، تصریح كرد: جامعه جهانی تا كنون از برجام حمایت كرده است اما حمایت ها بیشتر به صورت بیانیه و اعلام مواضع سیاسی بوده اما لازم است این اعلام مواضع سیاسی به اقدامات عملی اقتصادی كه مردم ایران بتوانند از برجام منافعشان را برداشت كنند، تبدیل شود.
وی گفت: ما چهار دور از كمیسیون مشترك برجام برای اقداماتی كه باید انجام دهند تعهد گرفتیم و فكر می كنم اكنون وقت آن رسیده است كه كمیسیون مشترك هم به تعهداتش عمل كند.

** تشریح دستاوردهای سفر به آسیا
وزیر امور خارجه در ادامه این گفت وگو به تشریح دستاوردهای سفرش به كشورهای آسیایی پرداخت و اظهارداشت: در سفر به تركمنستان با رییس جمهوری این كشور گفت و گوهای بسیار خوبی انجام شد كه باعث توسعه روابط خواهد شد.
ظریف با تاكید به اینكه «هند از شركای بسیار مهم ایران است و ارتباط تجاری و ساز و كار مالی خوبی با دولت این كشور داریم»، خاطرنشان كرد: در این سفر، دلایل اقدامات ایران در چارچوب برجام را برای وزیر امور خارجه هند توضیح دادم كه قابل درك بود.
وی تصریح كرد: با توجه به اینكه دولت هند در حال انتقال است قرار شد تصمیمی كه دهلی نو در مورد نخریدن موقت نفت ایران اخذ كرده است بعد از انتخابات مورد تجدید نظر قرار گیرد و تصمیم نهایی را بر اساس ضوابط خودشان كه یكی از مهمترین آنها امینت انرژی هند است و ایران نیز به عنوان یكی از شركای اصلی و قابل اعتماد هند است، اتخاذ كنند.
ظریف با بیان اینكه سفر به ژاپن و دیدار و گفت وگو با « تاروكونو» وزیر خارجه این كشور به دعوت وی صورت گرفت، گفت: در این دیدار هم دیدگاه های ایران منتقل شد و هم راهكار خروج از وضعیت كنونی كه یك راهكار اقدام عملی توسط شركای ما و اعضای باقی مانده در برجام است، مطرح شد.
وزیر امور خارجه ایران، گفت وگویش با نخست وزیر ژاپن را « بسیار خوب» توصیف كرد و افزود: در سفر به ژاپن روابط تهران و توكیو مورد توجه ژاپنی ها قرار گرفت و در آینده می توان كار جدی تری در این زمینه داشته باشیم.

** چین از شركای مهم ایران است
وی در ادامه این گفت وگو از چین به عنوان یكی از مهمترین شركای سیاسی و اقتصادی ایران یاد كرد و اظهارداشت: با چین دارای روابط جامع راهبردی هستیم و در این سفر گفت و گوهای خوبی با طرف چینی داشتیم.
ظریف با بیان اینكه« در این سفر پاسخ پیام آقای روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران را از مقامات چینی دریافت كردیم»، خاطرنشان كرد: حمایتی هم كه روز گذشته وزارت امور خارجه چین در مورد برجام اعلام كرد برای ما بسیار مهم بود.
وزیر امور خارجه ایران تصریح كرد: در مجموع تحولات خوبی در این سفر صورت گرفت و امیدوارم نتایج آن برای مرم ایران و منطقه خیرو نیكی باشد.
ظریف در پایان سفر به كشورهای تركمنستان، هند، ژاپن و چین، دقایقی بعد از این مصاحبه، پكن را به مقصد تهران ترك كرد.
**آساق**1904**