۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۹
کد خبر: 83318460
۰ نفر
يزد رتبه سوم تعداد شركت هاي دانش بنيان را داراست

يزد - ايرنا - مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات يزد گفت: اين استان با 88 شركت دانش بنيان داراي مجوز رسمي به نسبت سرانه جمعيت در كشور رتبه سوم را داراست.

اكرم فداكار روز شنبه به مناسبت هفته فناروي ارتباطات و اطلاعات
(27 ارديبهشت تا دوم خردادماه ) در نشست خبري مديران اين حوزه با خبرنگاران افزود: در ميان موسسه هاي دانش بنيان، بيشترين سهم مربوط به شركت هاي آي. سي. تي است و از اين نظر يزد رتبه دوم را دارد.
وي اظهار داشت: 14 شركت هم داراي پروانه خدماتي در حوزه امنيت و 2 محصول امنيتي هم به ثبت رسيده است.
فداكار با بيان اينكه سالانه 800 دانشجو در رشته هاي مرتبط رايانه دانش آموخته مي شوند، افزود: حدود 90 شركت در زمينه كسب و كارهاي نوپا و استارت آپ ها در استان فعاليت دارد.
وي به عضويت 400 شركت عضو نظام مهندسي آي. سي. تي در يزد اشاره كرد و گفت: اين استان از لحاظ شاخص توسعه يافتگي فناوري اطلاعات در رتبه سوم بعد از تهران و سمنان قرار دارد.
فداكار تعداد مشتركان اينترنت پرسرعت را يك ميليون و 300 هزار مشترك با ضريب نفوذ 109 درصد بيان كرد و افزود: استان در اين زمينه در رتبه سوم ملي قرار دارد.

** بهره مندي 22 شهر يزد به اينترنت نسل سه و چهار
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات يزد اضافه كرد: هم اكنون 22 شهر استان از خدمات اينترنت نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه بهره مند هستند.

**توسعه ارتباطات در بخش روستايي
فداكار با بيان اينكه توسعه ارتباطات در بخش روستايي از برنامه هاي مهم دولت است، افزود: در اين زمينه برنامه ها و طرح هاي مختلفي تدوين شده است.
وي با بيان اينكه ساكنان 950 روستا به ارتباط تلفني دسترسي دارند، خاطر نشان كرد: از يكهزار و 127 آبادي استان ، 780 مورد داراي ارتباط تلفن خانگي و 354 آبادي هم از اينترنت پرسرعت بهره مند است.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات يزد خاطر نشان كرد: از مجموع اين تعداد آبادي جمعيت 600 مورد پنج خانوار يا كمتر است كه اين امر جذب منابع و توسعه ارتباطي را با مشكل مواجه كرده است، زيرا سياست گذاري در حوزه ارتباطات برمبناي شاخص هاي جمعيتي است.
فداكار افزود: با وجود اين تعداد آبادي، 160 آبادي تحت پوشش اينترنت پرسرعت نسل سوم و چهارم قرار دارند.

** 402 روستا تحت پوشش شبكه بي سيم ' هاي وب'
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات يزد دسترسي روستاها به اينترنت پرسرعت بي سيم ' هاي وب' را از برنامه هاي مهم وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بيان كرد و افزود: هم اكنون 402 روستاي استان به اين شبكه مجهز است.

** اتصال روستا به فيبرنوري
وي خاطر نشان كرد: هم اكنون 122 كيلومتر فيبر نوري در روستاهاي استان در حال اجراست، اميدواريم زودتر به بهره برداري برسد و توسعه زيرساخت روستاها از برنامه هاي اين اداره كل است.

**كم فروشي اينترنتي در يزد هشت درصد
وي درباره كم‌فروشي اينترنت يادآور شد: بر اساس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي كم فروشي اينترنتي در 10 استان و 14 شركت كم فروشي در اين زمنيه وجود داشت كه يزد جزو اين استانها نبود.
وي با بيان اينكه ميزان تخلف در اين زمينه در استان حداكثر هشت درصد اعلام شد و اظهار داشت: مشتركان در صورت مشاهده تخلف در زمينه كم‌فروشي اينترنت مي‌توانند در تماس با سامانه ثبت و پاسخگوئي به شكايات 195 يا مراجعه به نشاني www. 195.cra.ir شكايت خود را ثبت كنند تا پيگيري شود.

** ظرفيت پهناي باند ورودي 220 گيگ
مديركل ارتباطات زير ساخت استان يزد هم در اين نشست ظرفيت پهناي باند ورودي استان را 220 گيگ بيان كرد و افزود: از ابتداي دولت يازدهم اين ظرفيت 36 برابر افزايش يافته است.
رضا ذوالفقاري افزود: از اين ميزان 32 گيگ پهنا به اپراتورها استان واگذار شد و هم اكنون مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي خاطر نشان كرد: شبكه هاي زير ساختي استان به مناطق همجوار چون خراسان جنوبي ، اصفهان، كرمان و فارس متصل است.
ذوالفقاري ادامه داد: وظيفه اصلي تامين ظرفيت باند و فراهم ساختن ارتباطات بين المللي و استاني است و به عنوان يك شركت مادر تخصصي محسوب مي شود.

** 124 درصد ضريب نفوذ تلفن همراه استان
همچنين سرپرست مخابرات منطقه يزد در اين نشست تعداد شماره هاي تلفن همراه استان را يك‌ميليون و 447 هزار و 569 شماره بيان كرد و گفت: از اين تعداد 340 هزار و 925 مورد تلفن همراه اول دائمي و بقيه اعتباري است.
محمدرضا زارع ضريب نفوذ تلفن همراه استان را 124 درصد ذكر و افزود: 2 هزار و 254 كيلومتر از جاده هاي اصلي و فرعي استان تحت پوشش تلفن همراه است.
وي خاطر نشان كرد: همچنين 623 كيلومتر از مسيرهاي ريلي استان تحت پوشش تلفن همراه قرار دارد.
زارع اضافه كرد: تاكنون سه هزار و 76 كيلومتر فيبر نوري اجرا شد و يكي از طرح هاي توسعه اصلي مخابرات استان است.
سرپرست مخابرات منطقه يزد ظرفيت شبكه ديتا استان را 155 هزار و 453 پورت بيان كرد و افزود:با احداث 218 سايت ديتا، 21 شهر و 354 روستاي استان به اين شبكه متصل است.

**180 واحد پستي در استان
مديركل پست يزد هم تعداد واحدهاي پستي استان را 180 واحد بيان كرد و گفت: از اين تعداد 72 واحد شهري و مابقي روستايي است.
علي محمد رحماني پور اظهار داشت: هم اكنون 40 نوع خدمت به شهروندان ارائه مي شود.
وي به بانك اطلاعات مكاني اين اداره كل اشاره كرد و گفت: در اين بانك يك ميليون و 130 هزار اطلاعات مكاني ثبت شده است.

** 122 باجه پست بانك در استان
همچنين مديركل امور شعب پست بانك يزد افزود: هم اكنون 122 باجه بانكي در استان به شهروندان خدمات ارائه مي كند.
علي قاسمي اظهار داشت: سال گذشته با حمايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در 27 روستاي استان دستگاه خودپرداز جهت تسهيل در امور شهروندان نصب شد.
مديركل امور شعب پست بانك يزد حفظ رضايت مردم از خدمات را بسيار ضروري دانست.
2088/ 2047/