خانه های مددجویان سیل زده بهزیستی 6 ماهه ساخته می شود

تهران - ایرنا - معاون امور مشاركت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی كشور گفت: طبق تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی مقرر شده حداكثر ظرف 6 ماه ، عملیات ساخت واحدهای مسكونی برای مددجویان متاثر از سیل این سازمان، انجام شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، ذوالفقار یزدان مهر روز شنبه در نشست خبری در تشریح عملكرد معاونت های بهزیستی در ارتباط با سیل 98، افزود: براساس آماری كه تا امروز به تائید بنیاد مسكن رسیده است به استثنای استان خوزستان، یك هزار و 908 واحد مسكونی مددجویان بهزیستی به طور كامل در سیل تخریب شد و دو هزار و 741واحد نیز نیازمند تعمیر است.
وی ادامه داد: در قالب تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی مقرر شده تا ساخت و تعمیر واحدهای مسكونی مددجویان با سرعت زیر نظر بنیاد مسكن عملیاتی شود كه به محض آماده شدن زمین، عملیات ساخت آغاز می شود.
یزدان مهر تاكید كرد: طبق این تفاهم نامه مقرر شده حداكثر ظرف 6 ماه ، عملیات ساخت این واحدهای مسكونی انجام شود.

*میزان تسهیلات و كمك ها برای خانوارهای سیل زده دارای 2 معلول
معاون امور مشاركت‌های مردمی بهزیستی گفت: همچنین با همكاری بنیاد مسكن و بنیاد مستضعفان در شهرها برای خانوارهای دارای 2 معلول، 30 میلیون تومان كمك بلاعوض، در روستاها 18 میلیون تومان كمك بلاعوض و به مددجویان سرپرست خانوار 10 میلیون تومان كمك بلاعوض اعطا می شود.
یزدان مهر اضافه كرد: براساس مصوبه هیات وزیران نیز به خانواده های سیل زده در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 12 میلیون تومان كمك بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 10 میلیون تومان كمك بلاعوض اعطا خواهد شد.
معاون امور مشاركت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی كشور افزود: بنابراین در مجموع برای ساخت مسكن خانوارهای سیل زده دارای حداقل 2 عضو معلول، 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 42 میلیون تومان كمك بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 28 میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت می شود.
یزدان مهر اضافه كرد: همچنین در مجموع برای مددجویان سرپرست خانوار در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 22 میلیون تومان كمك بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 20 میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت خواهد شد.
معاون امور مشاركت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی كشور تاكید كرد: جهاد سازندگی برای ساخت مسكن مددجویان سیل زده بهزیستی با همكاری سازمان بهزیستی كشور، بسیج سازندگی، مركز امور مساجد، بنیاد مسكن و بنیاد مستضعفان شكل گرفته است.
یزدان مهر یادآور شد: طبق توافقی كه با بسیج سازندگی داشتیم قرار است مسكن مددجویان سیل زده، متری 900 هزار تومان ساخته شود.

*مردم 21 میلیارد تومان به مددجویان سیل زده بهزیستی كمك كردند
معاون امور مشاركت‌های مردمی بهزیستی اضافه كرد: مردم 21 میلیارد تومان به مددجویان سیل زده بهزیستی كمك كردند كه این كمك ها شامل لوازم بهداشتی، لوازم خانگی ، تجهیزات توانبخشی و لوازم سرمایشی بوده است.
یزدان مهر گفت: تمركز ما بیشتر روی وسایل توانبخشی و لوازم خانه است و این كمك ها از طریق حدود 200 كامیون به مناطق سیل زده ارسال شد.
وی افزود: بیشترین كمك های غیرنقدی از سوی استان های تهران، البرز، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
یزدان مهر در ادامه به خسارت های مددجویان اشاره كرد و گفت: بخشی از مشاغل مددجویان در سیل خسارت دید كه آمار و اطلاعات آن از طریق سامانه ثبت خسارات سیل زدگان بهزیستی در حال جمع آوری است اما برای تشویق كارفرمایان برای به كارگیری معلولان، 23 درصد حداقل قانون كار سالیانه بابت بیمه هم كارفرما و خویش فرمایی پرداخت می شود كه سرانه امسال سه و نیم میلیون تومان خواهد بود.
معاون امور مشاركت‌های مردمی بهزیستی گفت: 50 درصد حداقل قانون كار سالانه به كارفرمایانی كه معلولان را به كار بگیرند ، پرداخت می شود كه سرانه امسال 7 میلیون تومان است.
یزدان مهر در مورد مناسب سازی واحدهای مسكونی در حال ساخت برای مددجویان سیل زده نیز گفت: حتی در حال انعقاد قرارداد با موسسات خیریه ای كه در بحث ساخت و ساز برای این مددجویان ورود كرده اند، هستیم تا مناسب سازی در این واحدهای مسكونی مورد توجه قرار گیرد.

*65 هزار مورد خسارت در سامانه بهزیستی ثبت شد
احمدرضا شجیعی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی نیز در این نشست گفت: دبیرخانه دائم مدیریت بحران در بهزیستی با توجه به وقوع سیل در برخی استان های كشور از ابتدای سال جاری تشكیل شد.
وی، ثبت اطلاعات آسیب دیدگان از سیل و پرداخت كمك هزینه معیشتی به بیش از 28 هزار خانوار از 500 هزار تومان تا یك میلیون تومان را از جمله عملكردهای این دبیرخانه عنوان كرد و افزود: 65 هزار مورد خسارت در سامانه ثبت خسارات مددجویان سیل زده بهزیستی ثبت شده است.
مدیركل ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی كشور اضافه كرد: برای كمك به سیل زدگان بودجه ای از سوی دولت به بهزیستی پرداخت نشد و برای كمك به آنان از هزینه های جاری بهزیستی و از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تامین شد اما قرار نیست از دیگر فعالیت های بهزیستی كم شود.
شجیعی در ادامه به اسكان موقت مددجویان سیل زده اشاره كرد و گفت: اسكان موقت فقط به صورت محدود باقی مانده و تحت نظارت شهرداری و فرمانداری است؛ بهزیستی در برابر ارائه خدمات به بقیه سیل زدگان مسئولیتی ندارد اما در حوزه مددجویان خود ، مسكن آنان را پیگیری می كند.
اجتمام*9185*9105