۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
کد خبر 83318424
۰ نفر
پيكر شاعر و پژوهشگر گيلاني در رودسر تشييع شد

لاهيجان - ايرنا - پيكر مرحوم عبدالرحمن عمادي از شاعران، پژوهشگران و محققان كشور روز شنبه در رودسر تشييع و در وادي اين شهر به خاك سپرده شد.

عبدالرحمن عمادي از شاعران ، پژوهشگران و محققان مطرح و پرآوازه گيلاني روز گذشته در سن ٩٤ سالگي دعوت حق را لبيك گفت و پيكر او امروز (شنبه ) توسط اقشار مختلف مردم رودسر از جمله هنرمندان ، صاحب نظران و جمعي از مسئولان اين شهرستان تشييع شد.
اين محقق كشوري در سال ١٣٠٤ در يكي از روستاهاي اشكور در شهرستان رودسر ديده به جهان گشود و پس از تحصيل در مكتب‌خانه و مقطع ابتدايي در روستاي زادگاه خود ، تحصيلات متوسطه را در شهرهاي رودسر ، رشت و قزوين گذراند و موفق به دريافت ليسانس قضايي از دانشگاه تهران شد و همزمان با وكالت؛ به پژوهش در مباحث ايرانشناسي روي آورد كه بخشي از مقالاتش طي نيم قرن گذشته در مجلات معتبر منتشر شده‌اند.
آثار مختلفي از اين پژوهشگر از جمله آثاري مانند دماوند يا گب‌آوند ، چندصد نام درياي خزر ، فره گان (گزيده مقاله‌هاي پژوهشي)، بي، بيه (گزيده مقاله‌هاي پژوهشي)، آسمانكت (چند رسم مردمي) ، لامداد (چند جّستار از ايران)، دوازده گل بهاري (نگاهي به ادبيات ديلمي و طبري)، حمزه آذرك و هرون الرشيد و خوزستان در نامواژه‌هاي آن، از جمله يادگارهايي است كه از اين استاد بجا مانده است.
شهرستان رودسر با حدود 147 هزار نفر جمعيت داراي چهار بخش كلاچاي، چابكسر، رحيم آباد و بخش مركزي (شهر رودسر) و ۱۰ دهستان است كه در 70 كيلومتري شرق رشت مركز استان گيلان قرار دارد.
6029 / 2007