حزب سبز آلمان از تاخیر در روند اجرای اینستكس انتقاد كرد

تهران – ایرنا - عضو ایرانی‌تبار حزب سبز آلمان از وزارت امور خارجه این كشور به دلیل عدم اقدام جدی در رابطه با راه ‌اندازی ساز و كار حمایت از مبادلات تجاری اروپا با ایران (اینستكس) انتقاد كرد.

امید نوری پور در گفتگو با شماره روز شنبه روزنامه دی ولت(Die Welt) گفت:آلمان و اروپایی ها می توانند اقدامات مختلفی انجام دهند. اما برخی از وزرای خارجه اروپا رفتاری شبیه رفتار خرگوش در برابر مار دارند.
هایكو ماس ( وزیر خارجه آلمان) پس از اعمال تحریم های امریكا علیه ایران از راه اندازی سوئیفت(Swift)اروپایی خبر داد كه شركت های اروپایی می توانند از این طریق به تجارت با ایران بپردازند'.
این سخنگوی حزب سبز آلمان ادامه داد:'ما پس از این اتفاق شاهد اقدام دیگری نبودیم.و اگر از وزارت امورخارجه آلمان در این باره سوالی شود، خواهند گفت كه اینستكس پروژه ای طولانی مدت است'.
اتحادیه اروپا حدود چهار ماه پس از اعمال تحریم های امریكا علیه ایران سازوكار ویژه مالی خود برای ادامه تجارت با ایران موسوم به «اینستكس» را راه‌اندازی كرد.
بر اساس بیانیه مشترك وزرای خارجه سه كشور تأسیس كننده اینستكس این نهاد در مرحله نخست بر مبادله مواد غذایی، محصولات كشاورزی، دارو و تجهیزات پزشكی متمركز خواهد شد.
این فعال سیاسی همچنین از اتحادیه اروپا ودولت آلمان، به عنوان اولین میانجیگر، خواست تا گفتگوی مستقیم با واشنگتن درباره تهران را آغاز كند.
اروپام**1407**1590