۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 83318402
۰ نفر
وزیر خارجه آلمان: فشار حداكثری آمریكا علیه ایران جواب نمی دهد

تهران – ایران – وزیر خارجه آلمان موضع سخت آمریكا در قبال ایران را نادرست خواند و خاطرنشان كرد، اتحادیه اروپا بر خلاف ترامپ بر این عقیده است كه استراتژی فشار حداكثری راه به جایی نخواهد برد.

« هایكو ماس » روز شنبه در گفتگو با روزنامه پاسائور نویر پرسه(Passauer Neuen Presse') خروج یك جانبه واشنگتن از برجام را غیرقابل درك خواند و گفت: 'اتحادیه اروپا به جای تشدید درگیری های لفظی ، به گفتگو اعتقاد دارد'.
وی با بیان اینكه برجام مطمئن ترین راه برای ممانعت ایران از ساخت سلاح اتمی است، گفت: ایران بایستی به تعهدات خود در برجام بدون هیچ گونه كم و كاستی پایبند باشد و این موضوع قابل تغییر نیست.
آژانس بین المللی انرژی در 14 گزارش خود با تاكید بر پایبندی ایران به برجام اذعان كرده است كه ایران هیچگونه تخلفی نداشته است.
ماس با هشدار درباره شعله ورشدن درگیری ها در خاورمیانه افزود: در حال حاضر در سوریه و عراق شاهد درگیری هایی هستیم. هر تنش دیگری میتواند بر آتش این درگیری ها بیافزاید. 'همه طرفین بایستی بر این خطر واقف باشند.'
ماس همچنین روز جمعه در دیدار با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود در هلسینكی از دولت روسیه خواست تا تلاش های خود برای حفظ برجام را ادامه دهد.
وی در این دیدار گفت : 'روسیه به عنوان یكی از طرفین برجام میتواند مانع از خروج ایران از قرارداد هسته ای شود'.
9407** 1546