۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۵
کد خبر: 83318390
۰ نفر
سازمان نقشه‌برداری كشور تائید كرد: گسل درونه فعال است

تهران- ایرنا- بررسی حركات و سازوكار گسل «درونه» واقع در بخش مركزی ایران با استفاده از مشاهدات شبكه GPS، موردی كه در قالب همكاری‌های مشترك سازمان نقشه‌برداری كشور و دانشگاه گرنوبل فرانسه انجام شد، حاكی از فعال بودن این گسل است.

به گزارش سازمان نقشه‌برداری كشور، رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیك این سازمان با اشاره به دو زمین‌لرزه ویرانگر سپتامبر 1903 (سال 1282 شمسی) در ترشیز و ماه مه 1923 (سال 1302 شمسی) در تربت‌حیدریه گفت: برخی كارشناسان این دو زمین‌لرزه را به حركت‎های گسل درونه نسبت می‎دهند.
حمیدرضا نانكلی افزود: پس از آن فقط یك زمین‌لرزه دیگر در سال 1926 (1305 هجری شمسی) در محدوده میان دو شهر ترشیز و تربت‌حیدریه رخ داد و زمین‌لرزه بزرگ دیگری ایجاد نكرده است، با این حال برخی زمین شناسان این گسل را مستعد بروز زلزله‌ای به بزرگی 8 ریشتر می‎دانند.
گسل درونه واقع در شرق، یكی از طویل‌ترین گسل‌های ایران به طول 600 كیلومتر از بخش مركزی ایران (ایران مركزی) تا افغانستان امتداد یافته است، پنج زلزله دستگاهی در منطقه گسل ثبت شده كه فقط یكی از آن‌ها را می‌توان به گسل درونه نسبت داد و بقیه در محدوده كوه سرخ رخ داده است.
به‌منظور بررسی این موضوع و در راستای همكاری‌های مشترك سازمان نقشه‌برداری كشور و دانشگاه گرنوبل - آلپ فرانسه پروژه تحقیقاتی با هدف «بررسی و مطالعه متغیر بودن نرخ لغزش گسل درونه واقع در شمال شرق ایران با استفاده از داده‌های GPS» تعریف شد.
عبدالرضا سعادت مدیركل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی، حمیدرضا نانكلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیك و فاطمه خرمی كارشناس اداره ژئودزی و ژئودینامیك، در گزارش مشتركی از این بررسی‎ها اعلام كردند: سازمان نقشه‌برداری كشور در سال 1391 یك شبكه موردی GPS متراكم شامل 22 ایستگاه ایجاد كرد، ایستگاه‌های این شبكه پراكندگی تقریباً مناسبی در امتداد گسل دارند و به این ترتیب حركات بخش‌های مختلف گسل را می‌توان بهتر و دقیق‌تر مورد مطالعه قرار داد، در سال 1391 (2012 میلادی) اولین اندازه‌گیری و در سال 1397 (2018 میلادی) اپك دوم مشاهدات انجام شد.
به‌منظور تعیین نرخ لغزش و سازوكار گسل در قسمت‌های مختلف سه پروفیل طراحی شد، این سه پروفیل مقدار نرخ لغزش گسل درونه را در بخش‌های مختلف (غربی، مركزی و شرقی) برآورد می‌كنند، بر اساس نتایج اولیه حاصل از پروفیل‌ها، بخش غربی گسل (پروفیل 1) دارای حركت امتداد لغز چپ‌گرد و مقدار اندكی كوتاه شدگی است.
پروفیل (2) نشان می‌دهد كه حركت قابل توجهی در امتداد و عمود بر بخش مركزی درونه وجود ندارد، پروفیل (3) نشانگر وجود مقدار اندكی حركت امتداد لغز چپ‌گرد روی گسل درونه و دشت بیاض است، همچنین دشت بیاض كشیدگی اندكی دارد درحالی‌كه بخش شرقی گسل درونه دارای كوتاه شدگی است.
علمی 9014** 1055