جایگزینی گاز ایران؛ راه‌حل اقتصادی یا موضع گیری سیاسی

تهران-ایرنا- معاون اسبق بین‌الملل وزیر نفت معتقد است كه با وجود موضع گیری مقام‌های عراقی برای جایگزینی گاز وارداتی از ایران، عراق فعلا گزینه دیگری برای تامین گاز مورد نیاز خود ندارد.

صادرات گاز چند سالی است كه در ایران مورد توجه قرار گرفته است. در همین مورد در دهه گذشته صادرات گاز به تركیه اجرایی شد و یكی دو سالی است كه ایران از دو مسیر گاز خود را به بغداد و بصره در عراق رسانده است.
با وجود اینكه عراق در پرداخت پول گاز صادراتی در برخی از مواقع كوتاهی كرده اما ایران همواره به عنوان شریكی مطمئن ظاهر شده و تعهد فروش را به صورت كامل اجرا كرده است.
حال با بازگشت تحریم‌های همه جانبه آمریكا علیه نفت ایران، زمزمه‌هایی از كشور همسایه در مورد جایگزین كردن گاز ایران از طریقی دیگر به گوش می‌رسد.
تا آنجا كه «ثامبر غضبان» وزیر نفت عراق گفته كه كشورش در صورت هرگونه توقف واردات گاز از ایران، طرح هایی برای تامین شبكه برق خود در نظر گرفته است. وی البته اظهار امیدواری كرده كه این اتفاق رخ ندهد.
اظهار نظر وزیر نفت عراق بیشتر از آنكه رنگ و بوی واقعی داشته باشد به یك موضع گیری سیاسی شباهت دارد زیرا در حال حاضر عراق هیچ خط لوله‌ای برای واردات گاز از سایر كشورها ندارد و بنادر این كشو نیز برای واردات گاز طبیعی مایع (ال.ان.جی) طراحی نشده است.
در همین زمینه «سید مهدی حسینی» مذاكره‌كننده ارشد ایران در دادگاه لاهه و معاون اسبق بین الملل وزیر نفت در گفت و گو با ایرنا گفت: این صحبت‌ها بیشتر موضع سیاسی عراق است تا آمریكا را برای ادامه واردات گاز از ایران مجاب كند.
وی ادامه داد: ایران تنها فروشنده گاز به عراق است و این كشور فعلا گزینه دیگری ندارند.
مذاكره‌كننده ارشد ایران در دادگاه لاهه با اشاره به اینكه دریافت گاز به دو صورت خط لوله و یا مایع‌سازی امكان‌پذیر است، افزود: عراق در بندرگاه های خود تجهیزات تخلیه ال.ان.جی را ندارد و در مورد خط لوله نیز، به جز دو خط لوله‌ای كه از ایران به سمت بغداد و بصره می‌رود، خط لوله وارداتی گاز دیگری در این كشور احداث نشده است.
به گفته حسینی ممكن است عراق به دنبال واردات گاز از روسیه از مسیر تركیه باشد اما این اقدام علاوه بر آنكه زمان‌بر است، به سرمایه‌گذاری چند میلیاردی نیاز دارد.
وی با بیان اینكه صادرات گاز تحریم‌ناپذیر است، تاكید كرد: از سوی دیگر خریدار گاز ایران دولت عراق است و دولت‌ها موضع تحریم آمریكا قرار ندارند.
معاون اسبق بین‌الملل وزیر نفت ادامه داد: اینكه آمریكا به همه دنیا زور می گوید بحث دیگری است اما مقرراتی كه شاكله تحریم را تشكیل می‌دهند تاكید دارند كه فروش گاز در تحریم‌ها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه خط لوله موضوع تحریم است، افزود: ایران با عراق خط لوله دارد بنابراین نمی‌توان صادرات گاز به این كشور را متوقف كرد اما در موردی مانند پاكستان، بحث تكمیل خط لوله در موارد تحریم جای می‌گیرد.
پیش از این مدیرعامل شركت ملی گاز ایران، صادرات گاز به تركیه، بغداد و بصره در سال گذشته را بیش از 40 میلیون مترمكعب در روز عنوان كرده و گفته بود كه امسال صادرات گاز به عراق به بیش از 35 میلیون مترمكعب در روز می‌رسد.
اقتصام**4018**9189