۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 83318383
۰ نفر
عارضه فشارخون، مرگ همين نزديكي است

گچساران - ايرنا - كارشناسان مي گويند: عامل اول مرگ و مير افراد بالاي 30 سال در كشورمان بيماري فشارخون است كه اين امر ضرورت غربالگري و مراقبت را بيشتر كرده است.

به گزارش ايرنا، متخصصان معتقدند: عوامل مختلفي از جمله تغذيه نامناسب، عوامل محيطي، استرس، مشاغل، مصرف زياد نمك و چاقي از مهمترين عواملي هستند كه در شيوع بيماري فشارخون نقش ارزنده اي دارند.
با توجه به اهميت موضوع روز بيست و هفتم ارديبهشت ماه مصادف با هفدهم مي روز جهاني «فشارخون بالا» نامگذاري شده است كه فرصتي مناسب براي آگاه بخشي به مردم است.
براساس آمار 40درصد از افرادي كه به عارضه فشارخون مبتلا هستند از بيماري خود اطلاعي ندارند كه اين باعث شده بيماري فشارخون را مرگ خاموش نامگذاري كنند.
صاحب نظران مي گويند: با توجه به اينكه فشارخون در مراحل اوليه علائم جدي اي ندارد مبتلايان دير به پزشك مراجعه مي كنند و زماني متوجه مي شوند كه بيماري پيشرفت زيادي كرده است.
در 25 سال گذشته آمار بيماران مبتلا به فشارخون در كشورمان سه برابر افزايش يافته است كه اين امر زنگ خطر جدي بودن موضوع را به صدا درآورده است.
با هدف ارتقاي سلامت شهروندان طرح ملي بسيج مبارزه با فشارخون در كشور روز گذشته شروع شده تا در مرحله نخست درباره آن اطلاع رساني و در مراحل بعد غربالگري و ارجاع جهت مراقبت به پزشك انجام شود.
براساس آمار موجود هم اكنون 27 درصد از مردم كشورمان به بيماري فشارخون مبتلا هستند.
از مجموع 2 هزار و 600 مرگ و مير سال 1397 در كهگيلويه و بويراحمد دليل مرگ يك هزار و 100 نفر فشار خون بالا و بيماري ‌هاي قلبي، عروقي بوده است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد مي گويد: بررسي ها نشان مي دهد 21درصد از افراد بالاي 30 سال در اين استان به بيماري فشارخون بالا مبتلا هستند.
پرويز يزدان پناه اظهار داشت: كاهش ميزان مصرف نمك به كمتر از پنج گرم، به حداقل رساندن مصرف چربي ها در رژيم غذايي روزانه، حذف مصرف الكل، دخانيات،كنترل وزن و استرس و انجام سه روز فعاليت بدني و ورزش در هفته از جمله اقداماتي است كه افراد مي توانند براي پيشگيري از ابتلا به بيماري فشارخون انجام دهند.
وي برلزوم مصرف روزانه ،حبوبات،سبزي و ميوه براي جلوگيري از اين بيماري تاكيد كرد.
يزدان پناه تصريح كرد:سكته هاي قلبي،مغزي،نارسايي هاي كليوي و مشكلات شبكه چشمي در پي فشارخون بالا ايجاد مي شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد ابراز داشت: در مراحل اوليه بيماري علامت ندارد اما در مراحل بعدي علائمي مانند سردرد، عرق كردن، درد در قفسه سينه و احساس درد دردست چپ از نشانه هاي فشارخون بالاست.
يزدان پناه گفت: فشار خون 120 بر روي 80 نرمال، 120 تا 139 بر روي 80 تا 89 در مرحله هشدار، و فشارخون 140 بر روي 90 فشارخون بالا دارد به عنوان بيمار 180 تا 110 مرحله بحران محسوب مي شود.
وي با اشاره به اينكه براساس برنامه ريزي قرار است طرح غربالگري فشارخون از روز بيست و هفتم ارديبهشت تا پانزدهم تير اجرا شود تصريح كرد: در اين طرح همه افراد بالاي 30 سال، زنان باردار بدون شرط سني و بيماران كليوي مي توانند به صورت رايگان غربالگري شوند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد اظهار داشت: مهمترين اهداف اجراي اين طرح ملي در استان شامل شناسايي افراد مبتلا، افزايش ميزان آگاهي مردم و درمان به موقع مبتلايان است.
وي افزود: بر اساس اين طرح ملي 406 پايگاه ثابت و 30 پايگاه سيار در هشت شهرستان ‌كهگيلويه و بويراحمد فشار خون مردم استان را اندازه گيري و در سامانه ثبت مي‌ كنند.
يزدان پناه عنوان كرد: در اين طرح ملي آن عده از مردم كهگيلويه و بويراحمد كه فشار خون بالا داشته باشند براي دريافت خدمات سلامت به مراكز درماني استان معرفي مي ‌شوند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد با اشاره به اينكه جمعيت بالاي 30 سال اين استان 320 هزار گفت: 50درصد از اين جمعيت غربالگري خواهند شد.
يزدان پناه توضيح داد: انتظار مي رود كه 68هزار نفر از مردم اين استان مبتلا به فشارخون هستند كه با توجه به غربالگري نيمي از افراد بالاي 30 سال و 34هزار نفر شناسايي خواهند شد.
وي گفت: 2 هزار نيروي انساني براي اجراي اين طرح مشاركت مي كنند.
يزدان پناه اضافه كرد: نتايج اين غربالگري در نيمه دوم امسال اعلام خواهد شد.
استان 720 هزار نفري كهگيلويه و بويراحمد در جنوب غربي ايران قرار دارد.
8143/6110