۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
کد خبر 83318371
۰ نفر
مسجد تاریخی مرودشت ثبت ملی شد

شیراز- ایرنا - مدیر كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام كرد: مسجد جامع مرودشت، ثبت ملی شد و این نخستین مسجد ثبت شده در فهرست آثار ملی در این شهرستان است.

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری افزود: در شهر مرودشت علاوه بر مسجد جامع، پل آسعدی، استودان فاروق و اشكفت فاروق نیز در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اند.
قدمت این مسجد سال 1314 هجری شمسی عنوان شد.
امیری با اشاره به تعدد آثار تاریخی در این شهرستان ادامه داد: در شهرستان مرودشت و حومه آن؛ بیش از 300 اثر ملی و اثر جهانی تخت جمشید وجود دارد كه در بین این آثار، اشكفت گاوی با دیرینگی 16 تا 20 هزار ساله كهن ترین اثر منطقه است.
مرودشت از شهرستان های مركزی استان فارس است كه از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می شود.
دوچشم انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانك یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه های طبیعی این شهرستان برای بازدید گردشگران هستند.
تعدادی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان شامل میراث جهانی تخت جمشید، مجموعه های باستای نقش رجب و نقش رستم، بند امیر، بقعه ایوب نبی، امام زاده سلطان ولایت، روستای دشتك است.
مركز این شهرستان در 45 كیلومتری شمال شیراز است.
9873 /1876