۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۳
کد خبر: 83318368
۰ نفر
ظریف پكن را به قصد تهران ترك كرد

پكن- ایرنا- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه روز گذشته به منظور دیدار و گفت و گو با همتای چینی خود وارد این كشور شد ساعتی پیش پكن را به مقصد تهران ترك كرد.

ظریف شامگاه جمعه به وقت محلی در پكن با 'وانگ یی' وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین دیدار و در خصوص مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر كرد.
طرفین در این دیدار ضمن تاكید بر روابط تاریخی و راهبردی دو كشور بر توسعه و تعمیق آن در حوزه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، انرژی، مبارزه با تروریسم و سایر زمینه های مورد علاقه تاكید كردند.
وزیر امور خارجه چین برجام را دستاورد مهم دیپلماسی و نماد چند جانبه گرایی توصیف و با رد هرگونه یكجانبه گرایی، عزم چین را برای همكاری با ایران و جامعه جهانی برای حفظ این دستاورد مهم بین المللی یادآور شد.
تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات منطقه ای از جمله در خلیج فارس، شمال آفریقا و آمریكای لاتین از دیگر محورهای دو دور گفتگوی دكتر ظریف و وانگ یی بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از سفر به چین به كشورهای ژاپن، تركمنستان و هند سفر كرده و پس از مذاكره با همتایان خود از این سه كشور، عازم پكن شده بود.
آخرین تحولات برجام و اقدام قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بد عهدی و قانون شكنی دولت آمریكا و عدم اقدام قابل قبول اروپایی ها در اجرای برجام از محورهای اصلی گفت و گوهای ظریف با مقامات كشورهای تركمنستان، هند و ژاپن بود كه طی آن وزیر امور خارجه كشورمان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه به تفصیل تشریح كرد.
بررسی ابعاد مختلف روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از دیگر محورهای گفت و گوهای دو طرف بود.
**آساق**1904**