مكش‌های پزشكی با كمترین هزینه بومی‌سازی شد

تهران-ایرنا- یكی از واحدهای فناور مستقر در پارك علم و فناوری همدان با هدف كاهش هزینه های خرید انواع مكش های دندانپزشكی و پزشكی، اقدام به تولید مكش هایی بر اساس توانمندی های بومی و فناوری های داخلی كرده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این واحد فناور با 10 نفر از جوانان ایرانی از سال 91 با هدف طراحی و تولید مكش های دندانپزشكی راه اندازی شد كه در سال 95 توانستند نخستین محصول خود را پس از دریافت مجوزها در سطح نمونه آزمایشگاهی تولید كنند، این واحد فناور مكش های تولیدی خود را با یك دهم قیمت مشابه خارجی تولید كرد.
«حمید ساغریچیان» مدیر عامل واحد فناور «ساغر فن پارس» درباره تولیدات این شركت، گفت: مكش های تمام اتوماتیك دندانپزشكی نخستین محصول تولیدی شركت است، این محصول به صورت كامل بومی سازی شده و فقط پمپ وكیوم آن را از دیگر كشورها وارد می كنیم.
وی افزود: پس از اینكه مكش های تولیدی خود را در حوزه دندانپزشكی تولید كردیم، متوجه شدیم كه این مكش ها در بخش های مختلف پزشكی مانند جراحی های مكشی، مكش های آمبولانسی، مكش های پزشكی و مكش های نوزادی كاربرد دارند، به همین دلیل تولید انواع مختلف مكش پزشكی را نیز آغاز كردیم.
به گفته این فعال دانش بنیانی، مكش ها خونابه، خون و ضایعات مختلفی كه در پی جراحی یا كارهای دندانپزشكی ایجاد می شوند را با پمپاژ خارج می كند، این مكش ها در دو نوع مختلف كیسه ای و آبی وجود دارد كه مدل آبی آن به یونیت های دندانپزشكی متصل است كه استفاده از این مدل به دلیل مصرف آب زیاد در دنیا منسوخ شده است.

*** مكش ها تولیدی ایرانی را صادر خواهیم كرد
ساغریچیان اظهار داشت: اگر مكش وجود نداشته باشد، در جراحی های ایمپلنت، لثه، عصب كشی و غیره مشكلات حادی پیش می آید به همین دلیل انواع مكش ها در این نوع جراحی ها كاربرد فراوانی دارد.
مدیر عامل این واحد فناور، درباره مكش های جدید، گفت: این نوع مكش ها ضایعات را به طور مستقیم وارد فاضلاب می كنند و مواد مضر و آلودگی های آن را كاهش می دهند.
وی ادامه داد: این نوع مكش ها قیمت بالایی دارند و در حال حاضر با قیمت 27 میلیون تومان در دنیا خرید و فروش می شوند اما مكش های تولیدی شركت ما بین 4 تا 6 میلیون تومان یعنی یك دهم قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد.
ساغریچیان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: یكی از مشكلات ما در طراحی مكش، قالب های فلزی آن است كه به دلیل گران شدن قیمت فلز با سختی روبرو شده ایم، اگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری كمك كند تا بتوانیم قالب ها پلاستیكی یا ABS تولید كنیم، قیمت ها كاهش خواهد یافت.
این فعال دانش بنیانی با اشاره به كمك های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در جشنواره علم تا عمل مبلغ قابل توجهی دریافت كردیم و با كمك این مبلغ توانستیم تجهیزات مختلف را برای تولید مكش ها خریداری كنیم و محصول خود را به تولید انبوه و صنعتی برسانیم.
وی با اشاره به ساخت كارخانه ای برای گسترش تولیدات شركت، تصریح كرد: در حال حاضر در حال ساخت كارخانه تولیدی خود هستیم تا بتوانیم محصول بیشتری را به تولید انبوه برسانیم.
مدیر عامل این واحد فناور، درباره صادرات محصولات شركت، گفت: به صورت جدی قصد صادرات محصولات تولیدی خود را داریم و با گسترده تر كردن تولیدات، قطعا محصولات تولیدی خود را با یك برند ایرانی صادر خواهیم كرد.
علمی**2038**9014