۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۵
کد خبر: 83318335
۰ نفر
قاچاق  صنعت دامپروری ایلام را تهدید می كند

ایلام - ایرنا - فرمانده انتظامی استان ایلام نسبت به گسترش قاچاق دام و خارج كردن دام های مولد از محدوده این استان هشدار داد و گفت: قاچاق دام صنعت دامپروری ایلام را تهدید می‌كند.

علی یاری روز شنبه در گفت وگویی خبری اظهار داشت: قاچاق دام یك مشكل جدی محسوب می شود به نحوی كه می تواند تهدیدی برای معیشت دامپروری با وجود پیشینه هزاران ساله در این استان شود.
وی بر لزوم اقدام جدی و بازدارنده تاكید كرد و گفت: مقابله با این تهدید از طریق اقدام پیشگیرانه و هماهنگ همه دستگاه‌های مسئول و مرتبط محقق می شود.
سردار یاری افزود: پلاك‌كوبی و ثبت آمار دام‌های موجود، تشدید كنترل قاچاقچیان سابقه‌دار، تشدید كنترل مرزها، مشاركت و مسئول سازی تمامی دستگاه‎ها و متولیان امر، رصد مستمر و دقیق بازار و تشدید برخورد قضایی و تعزیراتی با مرتكبان این جرائم از جمله اقدامات كنترلی است.
فرمانده انتظامی استان ایلام با اشاره به اهتمام ناجا برای مقابله با پدیده قاچاق دام افزود: نیروی انتظامی استان ایلام به منظور مقابله با این پدیده مذموم اقدام های پیشگیرانه و مقابله‌ای را تشدیدكرده به نحوی كه تاكنون چندین محموله‌های قاچاق دام را كشف و ضبط كرده و با تشكیل پرونده تحویل مراجع قضایی داده است.
وی افزود: از جمله انكه به تازه گی یك محموله غیر مجاز انتقال و قاچاق 294 رأس گوسفندكه قاچاقچیان درصدد انتقال ان به خارج از استان بودند كشف شد.
انتقال و قاچاق دام مولد - بره ماده‌ای كه هنوز تولیدمثل نكرده - از طریق مرزهای جنوبی كشور تهدیدی بالقوه و جدی است كه می تواند به تهی سازی و تخریب زیرساخت های معیشت دامپروری به عنوان یكی از اصلی ترین زمینه های اشتغال و تولید استان مرزی ایلام منجر شود.
دامداران استان ایلام با پرورش حدود ۲.۵ میلیون راس دام سالانه ۲۵ هزار تن گوشت قرمز تولید و به بازارهای كشور عرضه می كنند.
6034