۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
کد خبر 83318314
۰ نفر
خبرگزاري ايرنا در استان قزوين حرف اول را مي زند

قزوين – ايرنا – مدير كل روابط عمومي استانداري قزوين گفت: خبرگزاري ايرنا در استان قزوين حرف اول را مي زند و اگر فعاليت آن موقتا در استان تعطيل شود 80 درصد نشريات و رسانه هاي مكتوب قزوين دچار نقص و چالش مي شوند.

به گزارش ايرنا نصرت الله عليرضايي روز شنبه در ديدار با رييس و كاركنان خبرگزاري ايرنا به مناسبت روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي ها كه در استانداري برگزار شد، افزود: ايرنا منبع خبر بسياري از نشريات و خبرگزاري ها است و روابط عمومي استانداري نيز همكاري هاي بسيار خوبي با اين خبرگزاري دارد.
وي افزود: ايرنا يك خبرگزاري معتبر و فاقد جهت گيري هاي سياسي است و به فعاليت رسانه اي به صورت تخصصي و حرفه اي نگاه مي كند.
عليرضايي اضافه كرد: در دوره جديد مديريتي خبرگزاري ايرناي استان قزوين نيز تنوع كار خبري آن افزايش يافته و با برگزاري نشست ها و مصاحبه هاي اختصاصي، ميزگردها، گزارش هاي تصويري و ... توازن و تعادلي بين حوزه هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي، ورزشي، اقتصادي و ... برقرار شده است.
اين مسئول ادامه داد:خبرنگاران ايرنا در پوشش اخبار استان فعاليت شبانه روزي داشته و تمام زندگي خود را وقف پوشش خبري استان كرده اند.
وي گفت:از ايرناي استان به عنوان رسانه دولت انتظار مي رود مقداري بيشتر با فعالان حوزه هاي مختلف، كارشناسان و متخصصان در زمينه هاي گوناگون نشست هاي تخصصي داشته باشد و قدري فعالانه تر در فضايي آرام به انتقادات از دولت پاسخ دهد.
عليرضايي با اشاره به 27 ارديبهشت روز روابط عمومي ها افزود: روابط عمومي ها و رسانه ها نهادهايي هستند كه 24 ساعته تحت نظارت قرار دارند در حاليكه واحدها و كميته هاي ديگر در يك دستگاه از چنين وضعيتي برخوردار نيستند.
وي اضافه كرد:از سوي ديگر همه نهادها و دستگاه ها از رسانه ها انتظار دارند كه عملكردها و فعاليت هاي آنها را به نحو مطلوب منعكس كنند ولي چون جنس كار رسانه ها عملياتي و محسوس نيست با مشكلات و دشواري هاي متعددي مواجه هستند.
مدير كل روابط عمومي استانداري قزوين با اشاره به جايگاه روابط عمومي ها، افزود:روابط عمومي ويترين يك سازمان است و هرچقدر به اين ويترين بيشتر رسيدگي شود يك دستگاه و سازمان بيشتر ديده مي شود.
رييس شوراي مركزي روابط عمومي هاي استان قزوين افزود:در همين راستا براي ارتقاي جايگاه روابط عمومي ها جلسات و دوره هاي آموزشي،جشنواره روابط عمومي، شوراي مركزي روابط عمومي ها برگزار و براي افزايش تعامل روابط عمومي ها با رسانه ها نيز گام هاي بلندي برداشته شد.
وي با بيان اينكه اصولا روابط عمومي بدون رسانه ها معنا نمي يابد، افزود:روابط عمومي ها بدون رسانه ها به عنوان مداح، تبليغات چي، پروپاگاندا و ... مطرح مي شوند و در انجام رسالت خود كه برقراري پل دوطرفه ميان مردم و مديران است موفق نخواهند بود.
اين مسئول گفت:در همين راستا بايد روابط عمومي ها بستر و فضا را فراهم كنند تا حرف مديران از زبان رسانه ها و خبرنگاران زده شود.
عليرضايي با اشاره به دشواري هاي فعاليت رسانه اي، اضافه كرد:متاسفانه در اين كار پاداش و حقوق چنداني وجود ندارد و از سوي ديگر در بسياري مواقع دستگاه ها همكاري نداشته و مديران نيز در دادن اطلاعات خست مي ورزند.
اين مسئول با بيان اينكه برخي از مديران اصلا اعتقادي به فعاليت رسانه اي ندارند، اضافه كرد: در همين راستا فعاليت رسانه اي نمايندگان عالي دولت از معاونان و مشاوران استاندار، فرمانداران،بخشداران و ... در سال هاي 96 و 97 مورد رصد قرار گرفت و مشخص شد برخي از مديران طي اين دو سال در حوزه هاي بسيار مهم كمتر از انگشتان دو دست خبر داشته اند.
وي اضافه كرد:متاسفانه حوزه اطلاع رساني و پاسخگويي به افكار عمومي براي برخي از مديران اصلا مهم نيست چون شخصيتا اهل ديده شدن نيستند در حاليكه ذات مسئوليت آنها نيازمند پاسخگويي است.
عليرضايي با واكاوي دلايل فراري بودن برخي مديران از رسانه ها و خبرنگاران، افزود:ناآگاهي مديران از دنياي جديد و جايگاه رسانه در آن،احساس بي نيازي از رسانه ها و وابستگي سياسي از جمله عواملي هستند كه موجب مي شوند مديران خود را در برابر افكار عمومي پاسخگو ندانند.
وي گفت:يك بخش ديگر اين مشكل به فقدان غربالگري ميان رسانه ها باز مي گردد چون بسياري از افكار كه به دنبال ماهيت خبري و تنوير افكار عمومي نيستند خود را خبرنگار معرفي كرده و به دنبال اهداف ديگري هستند.
اين مسئول اضافه كرد:از سوي ديگر بخش ديگري از خبرنگاران با رويكرد اقتصادي و تجاري يا رويكرد سياسي و مچ گيري وارد فضاي رسانه اي مي شوند كه در نتيجه به ايجاد فضايي براي فرار مديران از پاسخگويي منجر مي شود.

***خبرگزاري ايرنا به صورت كارشناسي به رسالت ذاتي خود مي پردازد
رييس خبرگزاري ايرنا استان قزوين نيز در اين ديدار ضمن تبريك فرارسيدن روز روابط عمومي، گفت:امروزه روابط عمومي ها خود به يك رسانه فراگير تبديل شده اند و با توجه به توسعه فضاي مجازي با مشكلات متعددي در زمينه پوشش و انتشار اخبار رو به رو هستند.
علي حيدر شاه حسيني افزود: شغل خبرنگاري در رديف مشاغل سخت و زيان آور قرار گرفته است و كار روابط عمومي نيز در همين راستا از مشكلات حرفه خبرنگاري بركنار نيست.
وي با اشاره به عملكرد خبرگزاري ايرناي استان قزوين افزود:خبرنگاران اين مركز در راستاي انجام رسالت ذاتي خود عليرغم كمبود نيرو، بيشترين بازدهي را داشته اند و رتبه هاي خوبي در سطح كشور دارند.
شاه حسيني افزود:خبرگزاري ايرنا سخنگوي دولت مستقر است و بدون وابستگي به جناح خاصي براي انتشار عملكرد دولت اقدام خواهد كرد.
6101