معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری: فناوری خریدنی نیست

مشهد- ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: امروز یكی از اشتباهات ما این است كه فناوری را می خریم در حالی كه فناوری خریدنی نیست و آن را باید فرا گرفت.

سورنا ستاری روز شنبه در همایش علمی - پژوهشی حكیم عمر خیام نیشابوری در دانشگاه نیشابور افزود: در تاریخمان هیچ گاه به اندازه امروز در آموزش هزینه نكرده ایم ولی برای رشد خلاقیتها باید در محیط و زیست بوم تغییر رخ دهد و این امر با پول ممكن نیست.
وی اظهار كرد: این همان اتفاقی است كه در قرن هفتم و هشتم باعث ظهور دانشمندان و شاعران بلند آوازه ای همچون خیام در ایران شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: توسعه باید به شكل مفهومی اتفاق بیفتد مثلا پیشرفت در شهری با قدمت نیشابور كه دارای قدرت فناوری نرم است باید با برنامه ریزی تبدیل به شركتهای خلاق و قدرت اقتصادی شود.
ستاری افزود: مشكلات هر شهر و استان باید توسط خودشان حل شود و دانشگاهها باید به این سمت هدایت شوند و باید محیطی فراهم كنیم كه دانش آموختگان ما به شهرها و استانهای خودشان باز گردند.
وی اضافه كرد: آنچه كه می تواند برای ما ارزش افزوده ایجاد كند خلاقیت و نوآوری است كه آن را در جوانانمان با اقتصاد نفتی نابود كرده ایم و اعتماد به نفس را از آنان گرفته ایم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: توسعه یك امر وارداتی نیست بلكه ذاتی است و از داخل جامعه به واسطه محیطهای كسب و كار درست و حذف دیوان سالاریها و ارزش دادن به كارآفرینان اتفاق می افتد.
ستاری افزود: امروز نسل جدیدی از كارآفرینان متولد شده اند كه بدون استفاده از پول نفت رشد كرده اند لذا قوانین و ضوابط مزاحم در حوزه توسعه كسب و كار باید حذف و جایگاه والای كارآفرین در جامعه مشخص شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حاشیه این همایش از مركز رشد و فناوری و افلاك نمای نیشابور هم بازدید كرد.
مركز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 كیلومتری غرب مشهد واقع شده است.
28 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی كشور به نام روز بزرگداشت حكیم عمر خیام نیشابوری ریاضیدان، منجم و شاعر شهیر ایرانی نام گذاری شده است.
1922/9869