۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 83318287
۰ نفر
آسمان تا 2025 به تسخیر تاكسی‌های پرنده درمی‌آید

تهران- ایرنا- یك شركت آلمانی از موفقیت اولین پرواز آزمایشی تاكسی پرنده پنج نفره تمام‌عیار خود خبر داد؛ محققان امیدوارند تا سال 2025 ناوگانی از این تاكسی‌های پرنده در شهرهای سراسر جهان به پرواز درآید.

شركت سازنده این تاكسی پرنده به نام Lilium ، اوایل ماه می امسال، سیستم برخاستن از زمین و فرود عمودی این تاكسی پرنده را كه گنجایش حمل پنج مسافر دارد را آزمایش كرد، البته آزمایش این تاكسی پرنده بدون سرنشین انجام شد.
این تاكسی پرنده هیچ گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌كند، پنج برابر سریع‌تر از یك خودرو و سر و صدای آن از یك موتورسیكلت كمتر است.
این تازه‌ترین آزمایش موفق یك خودروی پرنده از میان آزمایش شركت‌هایی است كه در صنعت پرواز الكتریكی فعال هستند و نتایج آن نشان می‌دهد كه به‌زودی می‌توانیم شاهد خودروهای پرنده در آسمان باشیم.
این تاكسی پرنده دارای 36 موتور است كه به آن اجازه می‌دهد به‌صورت عمودی از زمین بلند شود و بر زمین فرود آید و حداكثر با سرعت 80 مایل در ساعت (300 كیلومتر در ساعت) حركت كند.
به گفته محققان، تاكسی پرنده این شركت به كاربران اجازه می‌دهد تا در زمان كمتر از یك ساعت از لندن به منچستر سفر كنند.
این تاكسی پرنده می‌تواند با خلبان و یا بدون خلبان با قرار گرفتن در حالت پهپاد حركت كند؛ طراحی این تاكسی نسبتاً ساده است به‌طوری‌كه فاقد دم، سكان، پروانه و جعبه دنده است.
این طراحی به مهندسان طراح اجازه داده است تا محور توجه خود را بر خصیصه‌های مورد علاقه مسافران مانند پنجره‌های پانورامیك و درهای گالوینگ (Gull-Wing) متمركز كنند.
درهای گالوینگ از فرایند باز و بسته شدن بال‌های پرنده الهام گرفته‌اند. این درها به‌جای باز و بسته شدن افقی به بیرون، به‌صورت عمودی رو به بیرون و سقف باز می‌شوند.
علمی**2038** 1055