۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
کد خبر 83318267
۰ نفر
رشد دو درصدی قیمت هفتگی نفت خام

تهران-ایرنا- بررسی تحولات بازار نفت جهان گویای آن است كه افزایش ریسك های سیاسی در خاورمیانه، موجب شد تا قیمت هفتگی نفت برنت 2.2 درصد افزایش یابد.

بازارهای نفت هفته گذشته شروع فعالیت خود را با خبر حمله به چند نفتكش در نزدیكی بندر فجیریه امارات آغاز كردند، این خبر در كنار ادامه تحریم های آمریكا علیه نفت ایران ریسك های سیاسی در خاورمیانه را بالا برد تا بازار نفت تحت تاثیر این عوامل با رشد همراه شود.
مهم اینكه ، این واقعه تمام ماجرا نبود، زیرا اواسط هفته قبل یمن به تاسیاسات نفتی امارات حمله كرد و این اتفاق باعث شد تا قیمت نفت در نهایت با افزایشی 2.2 درصدی در طول هفته همراه شود.
علاوه براین با این افزایش قیمت نفت برنت كه در ابتدای هفته 70 دلار و 62 سنت بود، در روز جمعه با قیمت 72 دلار و 21 سنت به كار خود پایان داد و نفت سبك آمریكا نیز با رشدی 1.7 درصدی از 61 دلار و 66 سنت به 62 دلار و 76 سنت رسید.
همچنین باوجود عوامل تقویت كننده قیمت نفت، اما همچنان تنش در روابط آمریكا و چین و خطر كاهش تقاضای نفت مانع رشد بیشتر قیمت ها شد.
برخی صاحبنظران معتقدند: اصرار واشنگتن بر اعمال تعرفه‌های سنگین و تحریم شركت مخابراتی 'هواوی ' انگیزه پكن برای ادامه گفت و گو‌های تجاری با آمریكا را از بین برده است و در همین رابطه آمریكا توافق كرد كه تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم مكزیك و كانادا را در عوض جلوگیری از ورود فولاد چین به آمریكا از از این دو كشور، بردارد.
اقتصام**4018** 1559