۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
کد خبر 83318251
۰ نفر
اوقات فراغت موزه ای

تهران- ایرنا- مردم، این روزها برخلاف سال های گذشته حوصله رفتن به موزه دارند و بسیاری از جوانان و خانواده ها یكی از تفریحاتشان برای اوقات فراغت را رفتن به موزه قرار می دهند.

42 سال پیش و پس از تأسیس موزه‌ آرمیتاژ در سن‌پترزبورگ (روسیه) كمیته‌ جهانی موزه‌ها كه 20 سال پیش از آن ایجاد شده بود، 18 ماه می برابر با 28 اردیبهشت‌ماه را روز جهانی موزه تعیین كرد و قرار شد از آن به بعد برای هر سال، مفهومی خاص را به‌عنوان شعاری بین‌المللی قرار دهد تا همه‌ موزه‌ها و نگارخانه‌ها در جهان براساس این شعار، در آن سال فعالیت كنند.
تاریخ، حافظه زنده جمع است و بی آن، بشر فاقد شناسنامه خواهد بود. این حافظه و شناسنامه، ابزار ویژه خود را دارد كه به صورت دست افزارهای سنگی و فلزی تراشیده و نتراشیده، ساخته و ناساخته، تندیس ها و یادمان های كوچك و بزرگ، سنگ نوشته ها، مكتوبات و حتی روایات شفاهی و فرهنگ عامه جلوه می كند و بشر از دیرباز در گردآوری و نگاهداری آنها كوشیده است.
شاید سال های پیش تنها دانش آموزان مدرسه آن هم به مدد اولیای مدرسه و آن نیز به دلیل ارزان قیمت بودن و شاید امن بودن فضا، به موزه می رفتند.
ولی چند سالی است این نگاه تغییر كرده است بسیاری از والدین در پایان هفته رفتن به موزه را در برنامه اوقات فراغتشان می گذارند و دست فرزندانشان را می گیرند و راهی یكی از موزه ها می شوند.
سال های پیش اگر برای امروز (28 اردیبهشت) كه روز جهانی موزه است قرار بر نگارش مطالب و یا گزارشی بود آن را روز آشتی مردم با موزه ها نام گذاری می كردند ولی هوای این روزهای موزه های كشور بوی آشتی دارد مردم مدتی است با موزه ها آشتی كردند.
بازدید 16 هزار نفر در یكی از روزهای نوروز از مجموعه كاخ سعدآباد نشانه ای از آشتی مردم با موزه ها است. همچنین افزایش 20 درصدی بازدیدكنندگان از موزه های سراسر كشور یكی دیگر از نشانه های این آشتی كنان است.
حضور بازدیدكنندگان در تمام روزهای سال، افزایش تعداد موزه های كشور و یا افزایش ساعات بازدید از موزها، از مواردی است كه در سال های آینده نه تنها به كمك دولت بلكه با مطالبه و استقبال مردم ممكن می شود.
محمد رضا كارگر مدیركل موزه های كشور پیش از این به ایرنا از وجود 660 موزه در سراسر كشور خبر داد و گفت: سال گذشته حدود 21 میلیون نفر از موزه ها بازدید كردند كه پیش بینی می كنیم امسال10 درصد رشد داشته باشد.
كارگر با اعلام اینكه تمام موزه های كشور متعلق به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست، گفت: حدود 330 موزه كشور متعلق به دیگر سازمان ها و نهادها از جمله بنیاد مستضعفان و شهرداری ها است.
وی افزود: استان تهران با داشتن 150 موزه در راس و خراسان رضوی با 90 موزه بعد از آن، ركورددار هستند.
مدیر اداره كل موزه های كشور با اشاره به تاریخ كهن ایران گفت: بر اساس برنامه ریزی ها تعداد موزه های كشور تا پایان فعالیت دولت دوازدهم به یكهزار موزه می رسد.
كارگر درباره قیمت بلیط ورودی موزه های كشور توضیح داد: قیمت بلیط ها از هزار تا چهار هزار تومان متفاوت است و با توجه به این كه موزه ها نهادی انتفاعی نیستند، با همین بلیط ها بخشی از هزینه های جاری موزه را پرداخت می كنند.
فراهنگ**3377**3009