۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
کد خبر 83318181
۰ نفر
حمله موشكي تروريست ها به پايگاه حميميم دفع شد

تهران - ايرنا - منابع خبري سوريه صبح امروز (شنبه) گزارش دادند كه سامانه هاي ضد موشكي روسيه كه در پايگاه هوايي 'حميميم' لاذقيه مستقر هستند، شماري از موشك ها و پهپادهاي تروريست ها را ساقط كردند.

تارنماي خبري 'الاخباريه' سوريه با انتشار اين خبر نوشت: صبح امروز تروريست ها با چندين فروند موشك و پهپاد به پايگاه حميميم در استان «لاذقيه و حومه جبله و القرداحه» حمله كردند كه سامانه هاي پدافندي روسيه بخش قابل توجهي از اين موشك ها را ساقط كرد.
همچنين براساس گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، در جريان اين حملات تاكنون يك نفر كشته و چند نفر ديگر نيز مجروح شدند.
در روزهاي اخير و همزمان با آغاز عمليات پاكسازي استان ادلب سوريه از حضور تروريست ها، حملات تروريست ها به استان لاذقيه افزايش يافته است.
«ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري روسيه در اكتبر سال 2016 ميلادي توافقنامه اي با دولت سوريه درباره حضور نيروهاي روسي در پايگاه نظامي حميميم به مدت 50 سال با امكان تمديد آن به مدت 25 سال ديگر، امضا كرد.
روسيه در اين پايگاه، جنگنده هايي از نوع 'سوخو 24 '، 'سوخو 34 ' و دو جنگنده 'سوخو 25 ' و هواپيماهاي گشت هوايي براي حمايت از جنگنده هاي 'سوخو30 ' و 'سوخو 35 اس' و همچنين هواپيماهاي باري از نوع 'آنتونوف 124 ' و 'ايليوشين 76 ' كه نياز به باندهاي فرود به طول دستكم 2.8 كيلومتر دارند، مستقر كرده است.
در اين پايگاه تعدادي بالگردهاي جنگي مخصوص عمليات پشتيباني نيز مستقر است و براساس آمارهاي روسيه، در پايگاه حميميم به طور ميانگين روزانه بين 70 تا 100 پرواز انجام مي شود.
در جريان عمليات آزادسازي استان ادلب و پاكسازي شمال استان 'حماه'، تاكنون شماري زيادي از تروريست ها را به هلاكت رسيده و چندين منطقه در حومه حماه آزاد شده است.
شب گذشته (جمعه) نيز سانا گزارش داد كه سامانه هاي پدافندي سوريه تهاجم هوايي به برخي مناطق دمشق از جمله منطقه «الكسوه» در جنوب دمشق را دفع كرده اند.
به نوشته سانا با توجه به مبدا اين حملات در جولان اشغالي، رژيم صهيونيستي بارديگر با نقض حريم هوايي و حاكميت ملي سوريه به آسمان اين كشور تجاوز كرده است.
برخي منابع خبري نيز امروز گزارش دادن كه طرف هاي درگير در خصوص آتش بس 72ساعته در جبهه هاي ادلب، و حومه حماه و لاذقيه به توافق رسيده اند، اما هنوز منابع خبري رسمي سوريه اين خبر را تاييد نكرده اند و چيزي از جزييات اين توافق به بيرون درز نكرده است.
خاورم**9208**1275