۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۶
کد خبر: 83318166
۰ نفر
پایان ماه عسل مصلحتی سعودی ها در عراق؟

بغداد – ایرنا – در حالی كه از چند ماه قبل سعودی ها در سطح رسمی و رسانه، اشتیاق فراوانی برای عادی سازی روابط سالها تیره خود با عراق نشان دادند، رفتار رسانه ای سعودی ها و رسانه های وابسته به آل سعود نشان می دهد، این ماه عسل ریاكارانه و مصلحتی چند دوامی نداشته است.

با اوج گرفتن تهدیدات و رفتارهای تنش آلود آمریكا در منطقه بویژه علیه ایران و عراق، رسانه های وابسته به آل سعود در عربستان و منطقه از طریق تمامی ابزاری های صوتی و تصویری و رسانه های اجتماعی خود رسما با این موج تخریبی همراه شده اند.
بررسی ها نشان می دهد، رسانه های سعودی طی روزهای اخیر یك موج حمله رسانه ای همسو با سیاست های كاخ سفید و برای متزلزل كردن اوضاع عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این كشور براه انداخته اند.
رصد این رسانه ها نشان می دهد كه شبكه العربیه و روزنامه های الشرق الاوسط، الحیاه، عكاظ و الوطن و همچنین دیگر رسانه های رسمی و غیر رسمی عربستان سعودی، ده ها خبر دروغ علیه الحشد الشعبی، مرجعیت عالی عراق، وضعیت امنیتی، مسلح كردن الحشد و دیگر گروهها توسط ایران منتشر كرده اند.
تهدید گروههای مقاومت عراق برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی و دیگر شایعات برای برهم زدن امنیت داخلی، ایجاد بحران در روابط عراق با آمریكا و اروپا و همچنین ایجاد شك و تردید درباره توانمندی های سیاسی و امنیتی دولت عراق از دیگر محورهای این موج تخریبی رسانه های سعودی است.
همچنین نویسندگان معروف جریان ضد مقاومت سعودی امثال عبدالرحمن الراشد، مساری الزایدی، العمیم و دیگر نویسندگان این كشور به رواج مسائل تفرقه انگیز برای تخریب عرصه سیاسی عراق اقدام می كنند.
در همین زمان ارتش سایبری سعودی كه زیرنظر دستگاه اطلاعاتی این كشور فعالیت می كند نیز فعالیت های بی سابقه در این راستا در شبكه های اجتماعی از قبیل توییتر كرده اند و با خبرسازی و نشر گسترده آن سعی در تاثیرگذاری بر افكار عمومی عراق و منطقه دارند.
بر این اساس به نظر می رسد ماه عسل ادعایی سعودی ها برای همكاری با عراق بدلیل عدم تغییر سیاست آل سعود در برابر عراق و بار دیگر همراهی با آمریكا و دیگر دشمنان ثبات و امنیت عراق، آغاز نشده پایان یافته است.
پیشتر ناظران مسائل عراق، با اشاره به ماهیت تغییر ناپذیر رژیم آل سعود متاثر از حاكمیت تفكرات تكفیری و تروریستی، تلاش عراق برای عادی سازی روابط با عربستان را در عین حسن نیت بغداد، بی فایده دانسته و در این خصوص بویژه به دو موضوع اشاره كرده بودند.
اعدام 37 زندانی سیاسی عمدتا شیعی در عربستان تنها چند روز پس از بازگشت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از سفر رسمی خود به ریاض و همچنین تعمد رئیس مجلس عربستان برای ذكر نام 'عبدالهادی' به جای 'عبدالمهدی' بدلایل عقاید وهابی آنهم در اجلاس رسمی روسای پارلمان های عراق و كشورهای همسایه كه اخیرا در بغداد برگزار شد، بسیاری از ناظران عراقی را بر آن داشت تاكید كنند، آل سعود اراده صادقانه برای عادی سای روابط با عراقی ها ندارد و نزدیكی های اخیر نیز با توصیه و فشار آمریكا و با هدف -به گفته آنها - دور كردن عراق از جبهه ایران و مقاومت در منطقه صورت گرفته است.
اكنون این هجمه گسترده سیاسی و رسانه ای سعودی و اماراتی علیه عراق و هدف قرار دادن ثبات و امنیت آن و همراهی كامل با فشارها و سیاست های تخریبی آمریكا در منطقه و عراق، موید تحلیل های ارائه شده از سوی این ناظران شده است.
از سوی دیگر، در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه بویژه جریان سیاسی و رسانه ای وابسته به سعودی و امارات در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و همچنین در گفت و گو با ایرنا، نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
همبستگی ایران و عراق در شرایط مختلف، قدرت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هر گونه تهدید و تجاوز و همچنین خطرناك بودن پیامدهای اقدامات تحریك آمیز و جنگ طلبانه آمریكا در منطقه برای همه منافع همه كشورها و ضرورت تلاش همه جانبه برای مهار آن از محورهای مورد تاكید این رهبران و شخصیت هاست.
خاورم*10***380**