۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبر: 83318146
۰ نفر
استفاده از آمپول رقیق‌كننده خون برای نوزادان تائید شد

تهران- ایرنا- اداره نظارت بر دارو و غذای آمریكا استفاده از آمپول فراگمین (Fragmin) را برای نوزادان بالای یك ماه سن تائید كرد؛ این اولین داروی رقیق‌كننده خون است كه برای درمان كودكان مبتلا به بیماری‌های مادرزادی قلب، سرطان، تروما و عفونت به تائید رسیده است.

تابه‌حال پزشكان از داروهای بزرگ‌سالان به‌طور غیررسمی برای درمان كودكان استفاده می‌كردند اما اكنون اداره نظارت بر دارو و غذای آمریكا استفاده از آمپول فراگمین را برای درمان كودكان بالای یك ماه سن تائید كرده است.
بیشتر كودكان مبتلا به ترومبوآمبولی وریدی (VTE) كودكانی هستند كه در ابتدا با بیماری‌هایی مانند سرطان یا بیماری مادرزادی قلبی دست‌وپنجه نرم می‌كنند.
ترومبوآمبولی وریدی (VTE) شكل‌گیری لخته خون در ورید است. اگر لخته در ورید عمقی ایجاد شود، عموماً در پا، ترومبوز ورید عمقی یا DVT نامیده می‌شود. اگر این لخته، آزاد شده و به سمت ریه‌ها حركت كند، آمبولی ریه یا PE نامیده می‌شود. DVT و PE مجموعاً VTE شناخته شده كه وضعیت بسیار خطرناك و كشنده‌ای را ایجاد می‌كنند.
فراگمین یكی از اولین داروهای مورد استفاده برای درمان ترومبوز وریدی است كه به‌طور رسمی برای درمان این بیماری در بیماران كوچك تائید شده است.
علمی**2038** 1055

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش