بكارگیری 2550 كمباین برای برداشت محصولات پاییزه گلستان

گرگان - ایرنا - رییس اداره امور فناوری های مكانیزه سازمان جهادكشاورزی گلستان گفت كه دو هزار و 550 دستگاه كمباین محصولات پاییزه استان شامل كلزا، جو و گندم را از اواخر اردیبهشت تا ابتدای شهریور امسال برداشت می كنند.

مریم برزنونی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: تاكنون برگه معاینه فنی برای 70 درصد كمباین های استان با بهره گیری از كارشناسان سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی استان صادر شده و تا آخر این هفته به پایان می رسد كه یكی از اهداف آن، كاهش ریزش محصول در زمان برداشت است.
وی در خصوص رده سنی كمباین های موجود در گلستان هم افزود: 25 درصد كمباین های گلستان زیر 13 سال، 45 تا 40 درصد كمباین ها بالای 20 سال و بقیه بین 13 تا 20 سال عمر دارند.
رییس اداره امور فناوری های مكانیزه سازمان جهاد كشاورزی گلستان گفت كه محدودیتی در ارایه تسهیلات بانكی برای نوسازی كمباین در استان وجود ندارد.
به گفته وی قیمت هر دستگاه كمباین تولید داخل حدود دو میلیارد و 800 میلیون و هر دستگاه كمباین وارداتی 14 تا 13 میلیارد ریال است كه برای خرید آن به متقاضیان تسهیلات بانكی ارایه می شود.
به گزارش ایرنا استان مرزی گلستان از قطب های مهم كشاورزی كشور به شمار می رود كه هر ساله برداشت محصولات پاییزه آن از میانه اردیبهشت آغاز و تا آخر مرداد ادامه خواهد داشت.
محصول پاییزه كشت شده گلستان شامل نخود فرنگی، باقلا، كلزا، گندم، جو و سیب زمینی است كه امسال بیشترین سطح قابل برداشت به سه محصول گندم با بیش از 240 هزار هكتار، دانه روغنی كلزا با 87 هزار هكتار و جو با 82 هزار هكتار اختصاص دارد.
سال زراعی قبل، گلستان با خرید 112 هزار و 500 تن كلزا و 940 هزار تن گندم از كشاورزان به ترتیب رتبه های اول و دوم كشور را كسب كرده بود.
گلستان دارای 667 هزار هكتار زمین زراعی است كه هر ساله حدود 500 هزار هكتار آن به زیر كشت محصولات پاییزه می رود.
6204/3091