۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 83318113
۰ نفر
بازوبندی كه كار كولر و بخاری را انجام می‌دهد

تهران- ایرنا- محققان بازوبندی ابداع كرده‌اند كه همانند یك ترموستات شخصی عمل می‌كند و دمای بدن انسان‌هایی را كه همواره گرم یا سردشان هست، در یك دمای ثابت نگاه می‌دارد.

بیش از 10 درصد مصرف سالانه انرژی صرف گرم كردن و یا سرد كردن ساختمان‌ها می‌شود و تابه‌حال گزینه‌های اندكی برای حل این معضل وجود داشته است.
اكنون محققان با ابداع این برچسب امیدوارند كه راه‌حل مناسبی برای خنك نگاه داشتن یا گرم كردن انسان‌هایی كه همواره سرد یا گرمشان هست پیدا كرده باشند تا به جای صرف انرژی زیاد برای پایین آوردن یا بالا بردن دمای داخل ساختمان بتوانند دمای بدن این افراد را در حد مطلوب نگاه دارند.
در داخل این بازوبند، برچسبی قرار دارد كه بیش از هشت ساعت كار می‌كند و می‌تواند دمای بدن انسان را تا 10 درجه خنك كند.
سازندگان این بازوبند می‌گویند، استفاده از این وسیله راه‌حل ساده‌تر و مناسب‌تری نسبت به استفاده از دستگاه‌های گرم‌كننده و یا خنك‌كننده‌ای است كه برای راحت نگاه داشتن چند نفر باید دمای كل ساختمان را خنك و یا گرم نگاه دارند.
نحوه ساخت این برچسب به این‌گونه است كه محققان ستون‌های كوچكی از مواد ترموالكتریك را به نوارهای باریك مسی از الكترود جوش داده و آن‌ها را میان دو ورقه الاستومر كششی قرار دادند.
جریان برق از باتری در تمام ستون‌ها حركت می‌كند و دما را از یك صفحه به دیگری منتقل می‌كند.
اگر گرما به ورق نزدیك به پوست فرد برسد، بدن گرم می‌شود اما اگر حرارت به ورقه دورتر منتقل شود، گرما از پوست فرد گرفته می‌شود و بدنش خنك خواهد شد.
این برچسب كه قطری پنج سانتی‌متر دارد قابل‌انعطاف، سبك‌وزن و مربعی شكل است. محققان در مجله science Advances نوشتند كه برای درست كردن جلیقه‌ای كه بتواند قسمت‌هایی از بدن مانند پشت و یا گردن را كه در معرض خطر بیش از حد گرم شدن یا بیش از حد سرد شدن هستند، پوشش دهد به حدود 100 مورد از این برچسب‌ها نیاز است.
این تعداد برچسب، حدود 26 وات انرژی در یك روز گرم مصرف می‌كند كه كمتر از 50 درصد انرژی موردنیاز یك لپ‌تاپ است.
با این حال ساخت این برچسب صدها پوند هزینه دارد و محققان امیدوارند كه این هزینه را پایین‌تر بیاورند.
علمی**2038** 1055