رئیس شورای شهر مشهد با مشاور ارشد سازمان ملل دیدار كرد

مشهد- ایرنا- محمد رضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با لوئیز میگوئل مشاور ارشد سازمان ملل متحد در امور بحران و ایمنی دیدار و گفت و گو كرد.

شورای اسلامی شهر مشهد روز شنبه گزارش داد: در این دیدار كه در حاشیه ششمین اجلاس جهانی كاهش خطرپذیری در ژنو سوئیس انجام شد رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ضمن ارائه گزارش مختصری از اقدامات مدیریت شهری مشهد در حوزه ایمنی و مدیریت بحران، سابقه ای از اجرای سند سندای از سال 2015 و دوره های آموزشی برگزار شده در مشهد با همكاری سازمان ملل متحد را ارائه كرد.
مشاور ارشد سازمان ملل متحد در امور بحران و ایمنی نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت تشكل بزرگی در اروپا كه همگی مشاوران ارشد مدیریت بحران و ایمنی هستند گفت: این تشكل از پتانسیلهای خوبی در حوزه های مختلف ایمنی، بحران، سازه‌ و محیط زیست برخوردار است و آماده هستیم تا این ظرفیتها را به شهر مشهد نیز منتقل كنیم.
لوئیز میگوئل افزود: از پتانسیلهای سازمان ملل متحد به منظور اجرای سند سندای در مشهد نیز حتما استفاده خواهد شد.
در این دیدار توافقهای اولیه برای برگزاری یك دوره تخصصی آتش‌نشانی، ایمنی و مدیریت بحران در چارچوب سند سندای انجام شد كه بر همین اساس، دوره مذكور برای تمامی مدیران و كارشناسان مرتبط كل كشور برنامه‌ریزی و در اواخر آبان ماه امسال به میزبانی مشهد برگزار خواهد شد.
مشهد به عنوان اولین شهر ایران در سال 2010 عضو كمپین تاب آور سازی شهرها در سازمان ملل متحد شد و تاكنون دوره‌ های تخصصی مختلفی با حمایت این سازمان برای مدیران شهری این شهر برگزار كرده است.
سند سندای پس از دو سال تحقیق و مطالعه توسط كارشناسان مدیریت بحران در سال 2015 برای مدت 15 سال در كشور ژاپن تدوین و به عنوان سند جامع مدیریت بحران ابلاغ شد.
این سند دارای 10 سرفصل است كه سازماندهی تاب آوری بلایا در دولتهای محلی، شناسایی، درك و استفاده از سناریوی خطرپذیری فعلی و محتمل در آینده و تقویت ظرفیت مالی برای تاب آوری در سازمانها از جمله سرفصلهای این سند است.
1922/7505