كشتی های ترال و سفره های خالی صیادان كنارك و چابهار

چابهار- ایرنا- حضور چند ساله كشتی های ترال در محدوده آبهای ساحلی كنارك و چابهار و صید بی رویه در فصل صید موجی از نارضایتی صیادان را راه انداخته و سبب نگرانی خانواده هایی كه از راه صید صیادی امرار معاش می كنند شده است.

به گزارش ایرنا كشتی های ترال به صورت كف روب در كف دریا اقدام به صید می كنند و همه موجودات دریایی را جارو می كنند.
علیرغم اینكه مسئولان شیلات ایران و به ویژه مدیران اداره كل شیلات سیستان وبلوچستان بارها اعلام می كنند كه صید و صیادی توسط این كشتی ها ضرری ندارد اما مردم صید كشتی های ترال را عامل نابودی صید و صیادی درسواحل مكران می دانند.
شماری از صیادان كنارك و چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از فرمانداری، مسئولان قضایی، امنیتی، نظامی وانتظامی درخواست كردند باید هر چه سریعتر نسبت به توقف فعالیت كشتی های ترال اقدام كنند و اجازه ندهند این كشتی ها تمام آبزیان و ماهی ها را جارو و سفره صیادان زحمتكش را روز به روز خالی تر كنند.
عبدالصمد بارانی یكی از صیادان كنارك گفت: كشتی های ترال علاه بر ماهی های غیرماكول هر نوع ماهی دیگر را صید می كنند بطوریكه در سالهای اخیر بشدت ماهی در دریا كم شده و اكثر صیادان هزینه های خود را نمی توانند تامین كنند.
وی گفت: كشتی ترال چه می داند كه كدام ماهی ماكول هست یا غیر ماكول. متاسفانه این كشتی ها انواع ماهی و آبزیان دریایی را صید می كنند و كسی هم در این باره پاسخگو نیست.
لال محمد رئیسی نیز اظهار داشت: مالكان كشتی ترال هیچ توجهی به ضرر و زیان مردم ندارد و فقط به دنبال سودآوری خود هستند و برخی افراد داخلی نیز سود می برند زیرا هیچ جلوگیری از فعالیت آنها نمی شود.
ابابكر بلوچی نیز گفت: چه كسی به اعتراض صیادان و سفره آنان توجه می كند همین كشتی ها كل زندگی مردم را نابود كرده اند و هر سال هم اعتراض می شود اما باز هم در سال بعد در اوج فصل صید این كشتی ها ظاهر می شوند.

**كشتی های ترال باید توقیف و جریمه شوند
رئیس شورای اسلامی شهرستان كنارك نیز اظهار داشت: حضور كشتی های ترال در آب های ساحلی چابهار و كنارك در سالهای گذشته و سال جاری صید و صیادی را تحت الشعاع قرار داده و باید هر چه سریعتر توقیف شوند.
ابراهیم فروزانمهر افزود: در سالهای گذشته بیش از 60 كشتی ترال مشغول صید وصیادی بوده اند كه با اقدامات خوب مسئولان هم اینك تعداد انگشت شماری مشغول به صید ماهی در حوزه آب های كنارك هستند.
وی از اقدامات دادستان و فرمانداری كنارك در توقیف كشتی های ترال قدردانی كرد و افزود: جای سوال هست چرا مسئولان شیلات ایران برای این كشتی ها مجوز صادر می كنند و هیچ توجهی به نارضایتی مردم و صیادان ندارند.

**كشتی های ترال ماهی های غیرماكول را صید می كنند
مدیركل شیلات سیستان وبلوچستان با تایید حضور كشتی های ترال در آب های چابهار و كنارك خاطرنشان كرد: این كشتی ها صیدماهیان غیرماكول(غیر حلال) را انجام می دهند و هیچ ضرری برای صید قایق و لنج ها ندارند.
هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگوی تلفنی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كشتی های ترال در عمق بیش از 100 تا 200 متری ماهی های غیرماكول را صید می كنند و این ماهی ها در ایران هیچ استفاده ای ندارند.
وی تصریح كرد: صید كشتی های ترال كاملا متفاوت است و این كشتی ها گونه های ماهی مهاجر نظیر مركب، سلطان ابراهیم، یال اسبی، حسول و غیره را صید می كنند كه چنانچه استحصال نشوند به راحتی از محدوده آبهای ساحلی ایران خارج شده و به دیگر كشورها از جمله عمان و پاكستان مهاجرت می كنند.
وی با بیان اینكه كشتی های ترال در فاصله 10 تا 12 مایلی ساحل به صید ماهی مشغول هستند، خاطرنشان كرد: این كشتی ها اكثرا ایرانی و دارای مجوز از سازمان شیلات ایران هستند و هیچگاه حق تجاوز به ساحل را ندارند.
وی گفت: لنج ها و قایق های چابهار و كنارك توانایی صید این نوع ماهی ها را ندارند و معمولا قایق در كمتر از 12 مایل اقدام به صید می كنند.
وی ادامه داد: صید كشتی های ترال برای ایران ارزآور است و ضرری به صیادان و دریا ندارند.
مدیركل شیلات سیستان وبلوچستان به تعداد كشتی ها اشاره ای نكرد و توضیحات بیشتر و بررسی این موضوع را به زمان دیگری موكول كرد وافزود: گزارش كاملی از حضور كشتی های ترال به رسانه ها اعلام خواهد شد.

**توقیف 2 كشتی ترال در آبهای ساحلی كنارك و چابهار
سرپرست فرمانداری كنارك نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از حضور كشتی های كف روب ترال اظهار تاسف كرد و گفت: با تصویب و تدابیر شورای تامین شهرستان كنارك و با هماهنگی دادستان این شهرستان 2 كشتی ترال در محدوده كمتر از 12 مایلی توقیف شدند.
ابابكر بلوچ افزود: فعالیت كشتی های ترال در كنارك موجب افزایش نارضایتی صیادان این شهرستان شده است و موجی از نگرانی برای تخریب محیط زیست و آبزیان را در پی داشته است.
وی بیان كرد: با هرگونه فعالیت كشتی های ترال در زیر 12 مایل دریایی توسط پایگاه های دریابانی چابهار پس از دریافت گزارش های مردمی و به ویژه صیادان برخورد می شود.
سرپرست فرمانداری كنارك با بیان اینكه كشتی های ترال به دلیل سودآوری و صید فراوان در مدت كوتاه به تذكرات داده شده توجهی نمی كنند، خاطرنشان كرد: براساس هماهنگی و دستور دادستان 2 كشتی را توقیف كرده ایم.
وی ادامه داد: مسئولان باید در راستای حمایت از صیادان منطقه محروم سیستان وبلوچستان و حفظ گونه های ماهی ها گام بردارند و نباید سازمان شیلات ایران به كشتی های كف روب ترال اجازه صید در چابهار و كنارك دهند.
بلوچ گفت: حفاظت از حقوق مردم وظیفه مسئولان است و باید با افرادی كه موجب آسیب رساندن به بخش صید و صیادی كه شغل اصلی این مردمان است برخورد جدی كنند.
3043 **6081