پاسخ به فرزندان آنها را از رفتارهای پرخطر جنسی مصون می دارد

تهران- ایرنا- روانپزشك نوجوانان گفت: دادن پاسخ صحیح از سوی والدین به سوالات فرزندان در مورد مسائل جنسی، نه تنها آنها را از انجام رفتارهای پرخطر بازمی دارد، بلكه فعالیت جنسی فرزندان را به مراتب به تاخیر می اندازد.

مهدی قاسمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در خصوص آموزش مسائل جنسی به كودكان، افزود: یكی از سوالات همیشگی كه پدر و مادرها با آن مواجه هستند، این است كه به سوال فرزند خود در مورد مسائل جنسی چگونه باید پاسخ دهند.
مشاور و روان درمانگر نوجوانان افزود: وقتی والدین از سوی كودك در خصوص مسائل جنسی مورد سوال قرار می گیرند، نباید موضوع را عوض كنند چرا كه با تغییر موضوع، مسیر تفكری كه كودك در آن قرار گرفته است، منحرف می شود.
وی توصیه كرد: سوال كودكان را به روشنی پاسخ دهید ولی نه بیش از آنچه می پرسد. نیازی نیست توضیح و تفسیرهای اضافه و نادرست را به مورد سوال فرزند خود ضمیمه كنید.
قاسمی گفت: طولی نمی كشد كه بچه ها متوجه می شوند كه از مغازه خریداری نشده یا اینكه خدا آنها را به همراه پرنده ای پیغام رسان برای پدر و مادر نفرستاده است. بلكه درستی این مطلب در آن است كه به فرزندی كه نسبت به وجود خود از پدر و مادر سوالی دارد، گفته شود وجودش در رحم مادر شكل گرفته و بزرگ شده است.

* والدین نخستین معلم آموزش مسائل جنسی به كودك
این روانپزشك گفت: برای آموزش مسائل جنسی به كودك می توان از طریق بازی های هم سطح سن و سال آنها استفاده كرد و به این روش مفاهیم را در قالب بازی به آنها آموزش داد. بهتر است والدین اولین شخصی باشند كه در مورد مسائل جنسی به كودك خود آموزش می دهند.
قاسمی افزود: آموزش مسائل جنسی از همان سال‌های نخست زندگی آغاز می‌شود؛ به نحوی كه حتی اطرافیان كودك متوجه نیستند، به‌ طور مستقیم و غیرمستقیم این مسائل در حال تأثیرگذاری بر مفاهیمی همچون هویت و نقش جنسی كودك است و از این رو آموزش جنسی متناسب با سن كودك و سپس دوران نوجوانی ملاحظات ویژه خود را می‌طلبد.

* سوالات جنسی كودكان، دغدغه والدین
روانپزشك كودك و نوجوان گفت: والدین چنانچه در رابطه با آموزش مسائل جنسی به فرزندان دغدغه‌ای دارند و دچار سردرگمی هستند، از بابت عدم آشنایی آنها با مفاهیم جنسی است و از طرفی محدود دانستن این امور در روابط جنسی بین زن و مرد، باعث می‌شود نتوانند در این مورد با كودك خود صحبت كنند.
وی افزود: والدین، اغلب خودشان در سن و به شكل مناسب با این مقوله آشنا نشده‌ و از این رو بسیاری از آنان تصور می‌كنند كه صحبت كردن با كودكان در این رابطه ممكن است به ترغیب فرزندان برای تفحص بیشتر و حتی تجربه‌های نامطلوب منجر شود.
قاسمی ادامه داد: در حالی كه آموزش مناسب كودك، نه تنها باعث تشویق رفتار پرخطر نشده، بلكه فرزندی كه از نظر جنسی به درستی با مفاهیم و مسائل آشنا شده است، حتی در سنین نوجوانی و جوانی فعالیت جنسی را به مراتب دیرتر شروع می كند.

* سن آشنایی با مسائل جنسی
روانپزشك نوجوانان گفت: كودك از اوایل دوره خردسالی علاقه دارد تا درباره اعضای بدن خود اطلاعات كسب كند و از این نظر عملكرد آنها را از والدین جویا شود. كودكان متوجه تفاوت بین دختر و پسر هستند و به طور طبیعی كنجكاوی خود را از طریق بیان سوال های متعدد از والدین مطرح می كنند.
وی اظهار داشت: خردسالان اغلب مواقع برای حمام كردن و تعویض پوشك، دستگاه تناسلی خود را مشاهده می كنند. در این مرحله از رشد آنها شرم و حیا ندارند چون مفهوم آن را درك نمی كنند. چنین رفتارهایی مانند فعالیت‌های جنسی بزرگسالان نیست و نشانه‌های طبیعی‌ از كنجكاوی آنان به شمار می رود؛ بنابراین والدین نباید به خاطر این رفتار، كودك خود را تنبیه یا سرزنش كنند.
قاسمی گفت: فرزند خردسالی كه در رابطه با مسائل جنسی سرزنش یا مجبور می‌شود تا احساس بدی نسبت به این كنجكاوی داشته باشد، ممكن است توجه خود بر بخش‌های خصوصی بدنش را افزایش دهد یا احساس شرم كند. بنابراین برای پیشگیری از بروز اینگونه حالات در فرزندان، والدین باید با درك موقعیت و حساسیت های بعدی نسبت به بیان واقعیات جنسی، با درنظر گرفتن شرم و حیا تا حدی كه لازم بدانند پاسخی مناسب به كنجكاوی كودك تا مرز قانع شدن بدهند.
این روانپزشك اظهار داشت: برخی والدین تصمیم می‌گیرند تا لمس كردن‌های معمولی را نادیده گیرند یا مسیر توجه كودك را به چیز دیگری تغییر دهند. برخی ممكن است بخواهند به آن اذعان كنند در حالی كه می‌دانند كودك دوست دارد خود را كشف كند ولی معتقدند این یك موضوع خصوصی است و این روش خوبی نیست كه كودك این كار را در محیط ‌های عمومی انجام دهد.
وی گفت: صرف‌ نظر از متغیرهای ژنتیك و متعاقب آن هورمونی كه باعث می‌شود یك نوزاد با جنسیت مؤنث یا مذكر به دنیا بیاید، انسان از همان بدو تولد با مناسبات مرتبط با جنسیت مواجه است و این مواجهه تا زمان مرگ نیز ادامه دارد.
اجتمام* 1417*1834