3 میلیارد دلار ارز دولتی به كالاهای اساسی در سال جاری اختصاص یافت

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در سال جاری حدود 3 میلیارد دلار ارز برای كالاهای اساسی تخصیص یافته است.

به گزارش خانه ملت، فرهاد دژپسند امروز- شنبه- در گفت و گویی با یادآوری نحوه تخصیص ارز دولتی به كالاهای اساسی در سال 98، افزود: در حال حاضر از واردات سال گذشته استفاده می كنیم و تاكنون در سال جاری حدود 3 میلیارد دلار ارز برای كالاهای اساسی تخصیص یافته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دولت در حال حاضر به دنبال احیای وزارت بازرگانی است تا یك وزارتخانه مستقل و متولی، امر توزیع و نظارت بر بازار را بر عهده داشته باشد.
دژپسند افزود: سیاست گذاری و نظارت بر بازار باید توسط یك دستگاه مستقل انجام شود، چراكه هم اكنون دستگاه های تولیدی خود این كار را انجام می دهند به همین دلیل دولت به فكر تشكیل وزارت بازرگانی به صورت مستقل است.
وی همچنین از تشكیل جلسه ای بین وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزی برای تعیین تكلیف كالاهایی كه در بنادر و پایانه های رسوب كرده خبر داد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: همكاری خوبی در این بخش بین دستگاه ها وجود دارد تا سریعتر واردات كالاهایی كه ثبت سفارش شده و منشاء ارزی آن مشخص بوده تسهیل شود.

**كاغذی در گمركات موجود نبوده و شاید در پایانه ها و بنادر وجود داشته باشد
این عضو كابینه دولت دوازدهم یادآور شد: عده ای زمانی كه از گمرك صحبت می كنند بنادر و پایانه ها را نیز جزو گمرك محسوب می كنند.
دژپسند تاكید كرد: گمرك زمانی متولی امر می شود كه اظهارنامه پر شده باشد و قبل از آن نیز گمرك تلقی نمی شود و در این راستا هر زمانی كه وارد گمركات شده ترخیص می شود و در حال حاضر كاغذی در گمركات موجود نبوده و شاید در پایانه ها و بنادر وجود داشته باشد.

** گزارش وجود باجه های VIP به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ایجاد باجه های VIP برای ارائه خدمات به مشتریان خاص و با سپرده های بالا، تصریح كرد: گزارش وجود باجه های VIP به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه شود تا در این راستا پیگیری های لازم صورت گرفته و با بانك های ایجاد كننده این باجه ها برخورد شود.
سیام*3061**9121