۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
کد خبر 83318079
۰ نفر
روابط عمومي علمي را دريابيم - سجاد خسروانيان*

شيراز- ايرنا- بيش از 68 سال از راه اندازي نخستين واحد روابط عمومي در ايران مي گذرد، هرچند به لحاظ ساختاري روابط عمومي در كشور ما حركت رو به جلويي داشته اما همچنان تا رسيدن به نقطه مطلوب و دستيابي به يك روابط عمومي علمي فاصله زيادي در پيش است.

روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي، فرصتي است تا ضمن تبريك اين روز به فعالان اين عرصه، نيم نگاهي نيز به برخي مسائل و مشكلات موجود در روند فعاليت اين بخش هاي كليدي در سازمان ها و نهادها داشته باشيم.
روابط عمومي در استان فارس در ادامه سير توسعه اي روابط عمومي حركت هاي رو به جلويي داشته اما اين حركت رو به جلو حركتي علمي و سازنده اي نبوده است و به رغم توسعه اين حرفه در جهان و ايران، هنوز در استان فارس اكثريت روابط عمومي ها به شكل سنتي فعاليت مي كنند و در اين دهكده جهاني نتوانسته اند متناسب با نياز جامعه و تكنولوژي هاي جديد گام بردارند.
شايد اگر روابط عمومي ها به طور تخصصي و علمي فعاليت مي كردند امروز اين همه بي اعتمادي و نارضايتي در جامعه وجود نداشت، عدم پاسخگويي صريح و شفاف و ترسيم يك ارتباط دوسويه بين مردم و مسئولان توسط روابط عمومي ها منشاء بسياري از نارضايتي ها و واكنش هاي اجتماعي است.
روابط عمومي در سال 1398و سال هاي پس آن را نمي توان به شيوه هاي سنتي و غيرحرفه اي مديريت كرد چرا كه با توجه به جهشي كه در حوزه تكنولوژي وجود دارد و از سال 2020 آغاز فعاليت جديدي از وب را شاهد خواهيم بود كه مبتني بر هوش مصنوعي است، با ورود به اين عرصه شرايط اطلاع رساني در دنياي امروز نيز تغيير پيدا مي كند لذا براي ورود به اين عرصه بايد از هم اكنون زيرساخت هاي فعاليت علمي روابط عمومي ها فراهم شود.
براي اين منظور ابتدا بايد ديد مديران اجرايي نسبت به مجموعه روابط عمومي در دستگاه هاي اجرايي استان تغيير كند چرا كه به رغم اهميت ارتباطات و اطلاع رساني در دنياي امروز و تمام فعاليت هاي صورت گرفته در اين عرصه، همچنان نگاه به روابط عمومي به يك تبعيدگاه و استفاده ابزاري تبديل شده است.
نبود نيروهاي متخصص در حوزه روابط عمومي خود يكي از چالش هاي موجود در حوزه اطلاع رساني است كه بايد براي اين موضوع چاره انديشي كرد.
نگراني برخي مديريت ها از انتشار آمار، حقايق و منفعل شدن روابط عمومي ها در دنيايي كه با مقوله شهروند خبرنگار مواجه هستيم، محدود كردن فعاليت هاي روابط عمومي به امور خاصي همانند فعاليت هاي تبليغاتي، عدم مشاوره به مديريت ارشد، در اختيار نداشتن اطلاعات عملكردي و رويدادهاي رخ داده در سازمان، نداشتن برنامه موثر براي ارتباط با رسانه ها و شبكه هاي اجتماعي، پيش بردن امور روابط عمومي به شيوه هاي سنتي و عدم استقبال از روابط عمومي نوين و الكترونيك از ديگر چالش هاي پيش روي روابط عمومي ها در استان فارس است.
امروز با وضعيتي در حوزه روابط عمومي مواجه هستيم كه بسياري از روابط عمومي ها غرق در مدير شده اند و محدوده فعاليت خود را به يك شخص بسنده كرده اند، به عنوان مثال مجموعه روابط عمومي استانداري بايد روابط عمومي يك استان باشد نه روابط عمومي شخص استاندار يا روابط عمومي يك دستگاه اقتصادي، روابط عمومي تمام جامعه هدف خود است نه شخص مدير دستگاه؛ اين رويه بايد اصلاح گردد.
روابط عمومي علمي اركان و محدوده وسيعي دارد اما مشاهده مي كنيم روابط عمومي ها تنها به بخش محدودي از وظايف روابط عمومي بسنده كرده اند و فكر مي كنند وظيفه روابط عمومي نصب بنر و پلاكاردهاي مناسبتي يا برگزاري يك نشست خبري براي مدير است كه اين تفكر غلط و اشتباه بايد اصلاح شود.
شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي دستگاه هاي اجرايي استان يكي از ظرفيت هاي مهم براي حل مسايل و مشكلات حوزه روابط عمومي در استان است اما در طول بيش از يك دهه فعاليت اين شورا مشاهده مي كنيم كه عملكرد اين شورا تنها به چند نشست كليشه اي و تشريفاتي بسنده شده و هيچ خروجي به دنبال نداشته است.
لازم است اين شورا با تشكيل كميته هاي تخصصي با حضور متخصصان مربوطه، كار اصلاح روند فعاليت روابط عمومي دستگاه هاي اجرايي استان را با سرعت بيشتري دنبال كند.
اميد است تا 27 ارديبهشت ماه سال آينده شاهد حركت مجموعه روابط عمومي هاي دستگاه هاي اجرايي به سمت روابط عمومي علمي و تخصصي باشيم.

* خبرنگار مركز شيراز