سه هكتار از مراتع دربندجوق قصرشيرين دچار حريق شد

قصرشيرين- ايرنا- فرماندار قصرشيرين گفت: سه هكتار از مراتع طبيعي دربندجوق در نوار مرزي ايران و عراق از توابع اين شهرستان در آتش سوخت.

مرادعلي تاتار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين آتش سوزي روز گذشته از مراتع مرزي عراق آغاز شد و با وزش باد به سمت مراتع مرزي قصرشيرين گسترش يافت.
وي اظهار كرد: با تلاش كاركنان منابع طبيعي، آتش نشاني و ساير دستگاه هاي امدادي از سرايت آتش به ديگر مزارع شهرستان قصرشيرين جلوگيري شد و در بامداد امروز اين آتش سوزي مهار شد.
نماينده عالي دولت در قصرشيرين گفت: با توجه به اينكه مراتع در كشور عراق اهميتي ندارند، از اين رو كشاورزان نوار مرزي اقدام به آتش زدن اراضي كشاورزي و مراتع خود در مجاورت مرزهاي قصرشيرين مي كنند و اين اقدام آنان باعث سرايت آتش به اراضي مرزي كشورمان مي شود و در بسياري از مواقع بخشي از مراتع و اراضي قصرشيرين را در بر مي گيرد.
تاتار بيان كرد: پارسال در مجموع 20 فقره آتش سوزي در مراتع اين شهرستان رخ داد كه در اثر آن ها پنج هكتار از زمين ها و مراتع اين منطقه مرزي دچار خسارت شد.
وي گفت: كشاورزان پس از برداشت محصول با هدف بهبود وضعيت خاك، نسبت به آتش زدن پسماند مزارع خود اقدام مي كنند كه همين عامل باعث سرايت آتش به ساير مراتع مشجر مي شود.
او اضافه كرد: بيشتر آتش سوزي هايي كه در قصرشيرين در فصل گرما رخ مي دهد از داخل عراق به كشورمان سرايت مي كند.
به گفته تاتار، آموزش هاي لازم به كشاورزان و روستائيان قصرشيريني نسبت به مهار آتش و آتش نزدن مراتع و پسماندهاي كشاورزي ارائه شده است.
شهرستان مرزي قصرشيرين داراي 161 هزار و 300 هكتار اراضي منابع ملي و طبيعي است كه از اين ميزان 154 هزار و 800 هكتار آن مرتع و 6 هزار و 500 هكتار نيز جنگل كاري است.
قصرشيرين با بيش از 27 هزار تن جمعيت در غرب كرمانشاه واقع شده است.
3012/8066