۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
کد خبر 83318030
۰ نفر
اختراع پرگار مسطح آسان رسم توسط مخترع گيلاني

رشت - ايرنا - محمود غفاري توچائي مخترع گيلاني توانست پرگار مسطح آسان رسم دايره اي شكل را اختراع كرده و به ثبت برساند.

او دبير رياضي مقطع متوسطه اول است و با اختراع پرگار مسطح آسان رسم دايره اي شكل در سال 96 موفق به دريافت گواهي ثبت اختراع از سازمان مالكيت معنوي كشور شد و در همين سال تاييديه علمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را كسب كرد.
غفاري در چندين جشنواره بين المللي موفق به كسب مدال طلا و برنز شد، او در جشنواره اختراعات كره جنوبي در سال 2018 مدال طلا را به دست آورد، در جشنواره بين المللي اختراعات خاورميانه در كشور كويت در سال 2019 مدال طلا را از آن خود كرد و دارنده جايزه ويژه از چين تايپه در سال 2019 و مدال برنز از نمايشگاه اختراعات نورنبرگ آلمان در سال 2018 است.
اين مخترع گيلاني با حضور در خبرگزاري جمهوري اسلامي (مركز گيلان) در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، درباره اختراع پرگار مسطح آسان رسم دايره اي شكل بيان داشت: طراحي اين پرگار به گونه اي است كه در ساخت آن نوك هاي ثابت و متحرك پرگار، كاملا حذف شده و اين نوك ها از هر نظر به اختيار كاربر انتخاب مي شود.
وي اظهار داشت: اين پرگار از يك پليمر شفاف ساخته شده و نوآوري ديگر ايجاد شده اين است كه نيازي به اندازه گيري شعاع ندارد و هر شعاعي را كه كاربر بخواهد در آن مشخص شده است.
وي درباره برخي مشكلات پرگارهاي قديمي خاطر نشان كرد: دانش آموزان براي بازكردن دهانه پرگار و اندازه گيري شعاع مشكل دارند و عموما اندازه دهانه پرگار با شعاع خواسته شده يكي نيست و خطاي اندازه گيري دارد تا جايي كه معلمان را از درخواست رسم دايره با شعاع مثلا 33 ميلي متر منصرف مي كند.
غفاري ادامه داد: محل اتصال دو محور پرگار پس از چند بار استفاده، شل شده و اين باعث مي شود كه در هنگام رسم دايره، دو محور از هم جدا شوند و شعاع تغيير كند، در نتيجه دايره يكنواخت رسم نشود.
وي با بيان اين كه نوك تيز محور ثابت پرگارهاي قديمي موجب سوراخ شدن مركز دايره مي شود، تصريح كرد: نوك تيز و سوزني شكل پرگارها، در مواردي براي دانش آموزان به وسيله اي براي بازي خطرناك تبديل مي شود.
اين مخترع گيلاني اضافه كرد: در نوك متحرك پرگارهاي قديمي مدادي تعبيه شده كه پس از چندبار مصرف كوتاه مي شود و تعويض آنها يا غيرممكنست يا خيلي مشكل و در برخي ديگر از انواع پرگارها از مداد اتود استفاده مي شود كه اين نوك نيز همواره مي شكند.
وي خاطر نشان كرد: به فرض اين كه هيچكدام از مشكلات ياد شده را در نظر نگيريم، باز هم عملا در رسم دايره، نقطه پايان رسم دايره و نقطه شروع آن در بسياري موارد يكي نيست و اين به اين دليلست كه در اين پرگارها، همراه با چرخش نوك متحرك، نوك ثابت نيز در جاي خودش ، يعني مركز دايره بايستي چرخانده شود.
غفاري درباره مزاياي پرگار مسطح آسان رسم دايره اي شكل اظهار داشت: اين پرگار تمامي مشكلات پرگارهاي قديمي را مرتفع كرده، براي پيدا كردن شعاع نيازي به استفاده از خط كش نيست و انتخاب محورهاي ثابت و متحرك از هر نظر به اختيار كاربرست.
وي اضافه كرد: توليد آسان و ارزان، عمر بالاي محصول، بازار مصرف گسترده، توجيه اقتصادي، روش استفاده بسيار آسان و دقيق، قابليت چاپ هر لوگو ، آرم، تصوير، متن يا شعار تبليغاتي روي آن و استفاده به عنوان يك هديه تبليغي مفيد ، مناسب و موثر از مزاياي اختراع پرگار مسطح آسان رسم دايره اي شكل است.
غفاري ادامه داد: امكان تجميع با يك اختراع دوم كه مي تواند اين وسيله را به دو ابزار كمك آموزشي تبديل كند و امكان تجميع با يك اختراع سوم به نحوي كه دانش آموزان مقاطع دبيرستان و حتي دانشگاه را به استفاده بيشتر از آن ترغيب كند، دو مزيت مهميست كه مي تواند اين اختراع را ارتقاء دهد.
وي با بيان اين كه با توجه به مزيت هاي گفته شده اين اختراع ارزش سرمايه گذاري را دارد، خاطر نشان كرد: توليد اين پرگار، بازگشت سرمايه و توجيه اقتصادي خوبي دارد كه مي تواند براي سرمايه گذار نتيجه بخش باشد.
وي اظهار داشت: يك شركت توليدي را به ثبت رسانده ام كه اگر سازمان و نهادي بخواهد اين نوع پرگار را به تعداد بالا سفارش دهد، به قيمت پايين توليد مي كنيم.
فاري در خاتمه درباره روش استفاده از پرگار مسطح بيان كرد: يك مداد يا خودكار را در سوراخ مركز صفحه قرار داده، با دست چپ آن را از قسمت بالا و به صورت عمومي و ثابت نگه داريد، صفحه پرگار را بچرخانيد تا شعاع مورد نظر زير دست چپ قرار گيرد، مداد يا خودكار دوم را در سوراخ مربوط به شعاع مورد نظر قرار داده با چرخاندن خودكار دوم ، حول خودكار اول به راحتي دايره را رسم كنيد.
غفاري اضافه كرد: اگر در استفاده از اين پرگار، از دو مداد غيرهم سطح استفاده مي شود، مداد بلندتر بايستي در مركز قرار گيرد، آرنج دست هاي خود را از سطح صفحه فاصله داده و رسم دايره را از زير دست چپ شروع كنيد.
7286 / 2007