۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
کد خبر 83317993
۰ نفر
متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

ساری - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری از متلاشی شدن یك باند پنج نفره قطع و قاچاق چوب در جنگل های ساری و دستگیری سركرده این باند خبر داد.

سرهنگ حسین علی مجیدی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بامداد جمعه در یك عملیات غافلگیرانه، یك باند قطع و قاچاق چوب در جنگل افراچال ساری واقع در پشت سد شهید رجایی شناسایی و منهدم شد.
وی افزود: در این عملیات یك سركرده باند و 2 نفر چوب بر دستگیر شده و به مراجع قضایی تحویل شدند و 2 تن دیگر نیز از محل گریختند كه كارگران سركرده باند بودند و وظیفه نگهبانی برای چوب بری را بر عهده داشتند.
فرمانده یگان حفاظت منطقه ساری همچنین اعلام كرد: سركرده این باند دارای سوابق متعددی در قاچاق چوب های جنگلی بوده و اخیراً نیز به شش ماه حبس تعلیقی محكوم شده بود.
مجیدی میزان چوب های ضبط شده را پنج اصله راش عنوان كرد و گفت: این گونه از درختان از با ارزش ترین چوب های جنگلی مازندران هستند كه مورد بیشترین هجوم قاچاقچیان قرار دارند.
به گفته او از ابتدای امسال تاكنون 15 مورد قاچاق و قطع غیر قانونی چوب فقط در شهرستان ساری اتفاق افتاد كه برای همگی تشكیل پرونده و به مراجه قضایی تحویل شدند.
فرمانده یگان حفاظت منطقه ساری كمبود تجهیزات، كمبود نیرو و اعتبارات ناكافی را از دغدغه های یگان حفاظت مازندران عنوان كرد و گفت: استان مازندران بیشترین میزان پوشش جنگلی و تراكم جنگلی كشور را دارد و برای تامین حفاظت ان در مقابل سودجویان باید نگاه ملی به این امر صورت بگیرد.
همچنین به گزارش خبرنگار ایرنا از نور، یك قاچاقچی چوب شب گذشته پس از تهدید ماموران حفاظت محیط زیست با سلاح سرد به دستور دادستانی این شهرستان بازداشت شد.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این فرد كه از قاچاقچیان سابقه دار منطقه است با خودروی نیسان وانت خود در تاریكی شب درختان پارك جنگلی نور را قطع می كرد.
قنبر قنبری ادامه داد: هنگامی كه نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی مانع اقدام این قاچاقچی شدند وی با چاقو آنها را تهدید كرد كه در نتیجه حكم دستگیری وی صادر شده است.
مازندران دارای 2 اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری یكی با نام منطقه ساری و دیگری به نام منطقه نوشهر است كه یك میلیون و 181 هزار هكتار از اراضی جنگلی و مرتعی مازندران زیر پوشش منابع طبیعی منطقه ساری قرار دارد.
بر اساس آخرین گزارش ها در سال 97 بیش از یكهزار فقره قاچاق چوب در جنگل های مازندران زیر پوشش اداره كل منطقه ساری كشف شد كه این مقدار نسبت به مدت مشابه سال ماقبل حدود 40درصد افزایش نشان می دهد.
7335/1899/1295/ 1602/