قصه پردرد آتش سوزي جنگل هاي كهگيلويه و بويراحمد

ياسوج- ايرنا- جنگل هاي كهگيلويه و بويراحمد افزون بر دردهاي ديگر، به درد بي علاج آتش سوزي هاي پي در پي گرفتار شده كه روز به روز اين موهبت الهي را نابود مي كند.

به گزارش ايرنا، با فرارسيدن فصل سرما آتش سوزي در جنگل ها به دغدغه اي براي محيط بانان و دوستداران و فعالان محيط زيست در كهگيلويه و بويراحمد تبديل مي شود.
بارندگي‌هاي زياد در بهار امسال منجر به رشد پوشش علفي و سطح مراتع كشور شد و افزايش نامتعارف دما در تابستان روز به روز بر وقوع بيتر آتش سوزي ها دامن مي زند.

**رشد علفزارها، زنگ خطر آغاز آتش سوزي ها در جنگل هاي كهگيلويه و بويراحمد
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد گفت: بارش هاي بهاري سال جاري سبب رشد بالاي علفزار ها در استان شده كه اين امر زمينه ايجاد بسياري از آتش سوزي ها را در جنگل ها و مراتع فراهم كرده است.
محسن جعفري نژاد افزود: كوهستاني بودن مناطق آتش سوزي، صعب العبور بودن، وسعت زياد، وزش باد، رها كردن خرده شيشه هايي در طبيعت كه مشابه ذره بين عمل مي كند، دست به دست هم داده تا دامنه آتش سوزي ها در كهگيلويه و بويراحمد بيشتر شود.
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد تصريح كرد: همچنين تغيير اقليم و خشكسالي‌ها بر وقوع آتش سوزي‌ها تأثير گذار بوده است.
وي بر آمادگي تمام دستگاه ها براي مقابله با آتش سوزي‌ها در مناطق مختلف استان تاكيد كرد.
جعفري نژاد بيان كرد: براي پيشگيري و مقابله با بحران هايي همچون آتش سوزي نياز به تجهيزات روز دنياست تا آسيب هاي ناشي از اين مشكلات محدود شود.
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه وبويراحمد تصريح كرد كه عامل بيشتر آتش سوزي‌ها در استان انساني بوده و مردم هنگام ورود به طبيعت تا حد امكان از روشن كردن آتش خودداري كنند.
وي عنوان كرد: سال 96 با وقوع 16 مورد آتش سوزي در مناطق حفاظت شده بيش از 56 هكتار از اين مناطق در آتش سوخت.
جعفري نژاد با اشاره به كمبود امكانات لجستيكي محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد در مواجه با آتش سوزي ها، افزود: نگاه مديريت كلان استان در بسيج نيروي انساني، تامين و تجهيز لجستيكي اين اداره كل بيش از پيش نياز است.
هر ساله در كهگيلويه و بويراحمد به علت فقدان امكانات خسارت هاي هنگفتي به عرصه هاي جنگلي و مرتعي و مهم تر از آن حيات وحش اين مناطق گسترده وارد مي شود.
سرپرست اداره جنگلداري و جنگل كاري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد نيز با اشاره به بارندگي هاي امسال و غني شدن مراتع گفت: آتش در كمين طبيعت است.
مصطفي خلفي با يادآوري اين نكته كه پس از سال ها خشكسالي، طبيعت كهگيلويه و بويراحمد امسال با بارندگي هاي مطلوب جان تازه اي گرفته است از طبيعتگردان خواست مراقب جنگل ها و مراتع باشند.
وي بيان كرد:مراتع استان كه در برخي مناطق كم كم در حال خشك شدن است مستعد آتش سوزي است و شهروندان بايد از انجام اقدامات خطرساز در طبيعت خودداري كنند.
سرپرست اداره جنگلداري و جنگل كاري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد تصريح كرد: رهاسازي ظروف يكبار مصرف مانند بطري آب، ليوان، سفره و امثال آن به دليل تابش نور خورشيد و داشتن مواد شيميايي احتمال آتش سوزي در جنگل ها و مراتع را فراهم مي كنند.
خلفي از گردشگران خواست در صورت روشن كردن آتش در طبيعت از خاموش شدن آن هنگام ترك منطقه مطمئن شوند.
وي روشن كردن آتش در نزديكي درختان را از ديگر اقدامات خطرساز براي آتش سوزي عنوان كرد.
سرپرست اداره جنگلداري و جنگل كاري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد از عشاير و گردشگران خواست از توقف در مراتع با پوشش گياهي انبوه خودداري كنند.
خلفي مسئوليت پذيري را لازمه صيانت از جنگل ها و مراتع دانست و از شهروندان خواست در صورت مشاهده آتش در طبيعت اقدام به خاموش كردن آن كنند و يا با تماس با سامانه 1504 به مسئولان منابع طبيعي اطلاع رساني كنند.
وي با اشاره به نقش جنگل ها و مراتع در توسعه اقتصادي و اجتماعي جوامع انساني گفت: كاهش آلايندگي هاي زيست محيطي، بهره برداري به عنوان گردشگري و اجراي طرح هاي اقتصادي نظير گياهان دارويي از حداقل مزاياي اين گنجينه هاي خدادادي است.
وي ابراز داشت:سال 1397 ، 56 فقره آتش سوزي در وسعت 363 هكتار از جنگل ها و مراتع كهگيلويه و بويراحمد رخ داد.
يكي از كارشناس محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد نيز مي گويد كه بيش از 90 درصد آتش سوزي ها عامل انساني است.
ايمان حسيني مي افزايد كه آتش سوزي هاي عمدي و غيرعمدي عمده عوامل ايجاد حريق در مراتع و جنگل هاست.
وي عنوان مي كند كه روشن كردن آتش براي پخت و پز توسط گردشگران، شكارچيان و بهره برداران، آتش زني كاه موجود در اطراف مراتع، پرت كردن ته سيگار و كبريت خاموش نشده در كنار جاده ها، شعله هاي خارج شده از كوره هاي زغال گيري و تيراندازي در جنگل ها و مراتع از جمله علل ايجاد آتش سوزي غيرعمدي است.
حسيني بيان مي كند كه آتش سوزي هاي عمدي به علت تبديل اراضي جنگلي و مرتعي به اراضي مزروعي، تهيه زغال و هيزم، اختلافات قومي و قبيله اي و اقدامات سودجويان از منابع طبيعي به وجود مي آيد.
وي مي افزايد كه با توجه به اينكه بيشتر كانون هاي آتش سوزي در ارتفاعات و مناطق سخت گذر است امكانات مورد نياز در اين خصوص به اندازه كافي در اختيار افرادي كه تلاش براي خاموش كردن اين آتش فراگير دارند، نيست و دست‌هاي خالي دوستداران محيط زيست، محيط بانان و جنگلبانان در اين نبرد سخت تنها است.

** 26 نقطه مستعد آتش سوزي در كهگيلويه و بويراحمد شناسايي شد
معاون عمراني استاندار كهگيلويه و بويراحمد گفت: 26 نقطه بحراني و مستعد آتش سوزي عرصه هاي جنگلي و مرتعي در اين استان شناسايي شده است.
عزيز فيلي روز اظهار داشت: تفاهم نامه همكاري با برخي تشكل هاي مردم نهاد فعال حوزه منابع طبيعي و محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد منعقد و از ظرفيت آنها براي مهار آتش سوزي جنگل ها و مراتع استان استفاده بهينه شود.
وي افزود: سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد اقدام به آموزش و توجيه كشاورزان استان براي پرهيز از آتش زدن كاه و ديگر باقيمانده هاي زراعت خود كنند.
معاون عمراني استاندار كهگيلويه و بويراحمد با تأكيد بر لزوم رعايت زمان طلايي هنگام بروز آتش سوزي جنگل ها و مراتع در اين استان، بيان كرد: بايد نيروها و امكانات نيز در اسرع وقت و از نزديكترين مناطق به محل وقوع حادثه اعزام شوند.
فيلي عنوان كرد: افراد اعزامي براي مهار آتش سوزي جنگل ها و مراتع در كهگيلويه و بويراحمد نيز بايد علاوه بر سپري كردن آموزش هاي لازم داراي تجهيزات كافي نيز باشند زيرا در اين صورت مؤثرتر خواهند بود.
وي ابراز داشت: منابع طبيعي و آبخيزداري، جمعيت هلال احمر و آتش نشاني سه دستگاه اجرايي تخصصي براي مهار آتش سوزي جنگل ها و مراتع هستند و بايد تعامل و همكاري بيشتري بين اين سه نهاد دولتي در استان باشد.
فيلي گفت: مديران اجرايي كهگيلويه و بويراحمد سيستم پيام رسان مديريت بحران را بر گوشي هاي تلفن همراه خود فعال كنند.

**تيم هاي واكنش سريع اطفا حريق در كهگيلويه و بويراحمد تشكيل شد
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد گفت: به منظور پيشگيري، آمادگي و مقابله با آتش سوزي هاي احتمالي در مناطق حفاظت شده اين استان 68 نفر نيرو در قالب 15 تيم واكنش سريع در حالت آماده باش كامل هستند.
محسن جعفري نژاد اظهار داشت: با توجه به گرم شدن تدريجي هوا و و افزايش تردد گردشگران و طبيعت دوستان و همچنين استفاده از تجربيات سال هاي گذشته اين احتمال وجود دارد كه در عرصه هاي طبيعي كهگيلويه و بويراحمد آتش سوزي هايي رخ دهد.
وي به شناسايي نقاط بحراني مناطق حفاظت شده اين استان اشاره كرد و افزود: با شناسايي نقاط حساس به آتش سوزي و ايجاد گشت هاي سيار و پايش مستمر مناطق بحراني اميد است كه در صورت بروز هرگونه آتش در كمترين و سريع ترين زمان ممكن اطفا حريق انجام شود.
جعفري نژاد بيان كرد: به منظور پيشگيري، آمادگي و مقابله با آتش سوزي ها احتمالي 68نفر كارشناس و محيط بان در قالب 15 تيم آماده اطفا حريق ها در مناطق حفاظت شده استان هستند.
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد نقش مردم و تشكل هاي زيست محيطي را مهم دانست و گفت: جوامع بومي محلي و سمن هاي زيست محيطي مي توانند ضمن گزارش و تماس فوري با يگان حفاظت محيط زيست، منابع طبيعي و آتش نشان ها حريق را پيش از اينكه وسيع و بحراني شود سرد و خاموش كنند.
وي تصريح كرد: همكاري با صدا و سيما، رسانه هاي ديداري و شنيداري استان در توليد و پخش برنامه هاي آموزشي، پيشگيرانه و مقابله با حريق مي تواند بسيار موثر باشد.
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد باشاره به علل و عوامل آتش سوزي هاي سال هاي گذشته، عنوان كرد: در بررسي هاي كارشناسان اين اداره كل علل و عوامل بيشتر آتش سوزي ها در اين استان انساني بوده و مي طلبد كه گردشگران در هنگام ورود به مناطق و در هنگام روشن كردن آتش نكات ايمني را رعايت كنند.
جعفري نژاد افزود: سرد و خاموش كردن آتش قبل از ترك محل بسيار مهم است زيرا بارش نزولات الهي در سال جاري و رشد بي سابقه علفزارها در مراتع با كوچكترين جرقه اي كه ناشي از بي احتياطي گردشگران باشد مي تواند جنگلي را به خاكستر تبديل كند.
مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد از مردم خواست در صورت بروز هرگونه آتش سوزي در مناطق حفاظت شده موضوع را در كمترين زمان ممكن با شماره 2-07433334441 اداره كل حفاظت محيط زيست استان گزارش كنند.
وجود جنگل هاي سرسبز و خرم يك منبع اقتصادي و حياتي زيست محيطي غني عام المنفعه است و صيانت از آن نيز يك وظيفه همگاني است.
هر ساله در كهگيلويه و بويراحمد به علت فقدان امكانات خسارت هاي هنگفتي به عرصه هاي جنگلي و مرتعي و مهم تر از آن حيات وحش اين مناطق گسترده وارد مي شود.
شايسته است از هم اينك فرهنگ سازي، آموزش و اطلاع رساني نحوه ورود افراد به طبيعت گوشزد شود تا اين خطر مهيب آتش سوزي كاهش يابد.
حتي يك بطري شكسته شيشه اي و يا يك بطري آب معدني با چندين قطره آب موجود در آن مي تواند نور خورشيد را متمركز و سبب ايجاد آتش سوزي شود.
در سال ۱۳۹۶ تعداد ۹۰ فقره آتش سوزي به ميزان ۵۳۵ هكتار در سطح مراتع و جنگل‌هاي استان كهگيلويه و بويراحمد رخ داد.
در سه ماهه تابستان سال 97 نيز ۵۰ فقره آتش سوزي در وسعت ۳۵۵ هكتار از جنگل ها و مراتع اين استان رخ داد.
استان كهگيلويه و بويراحمد با 312 هزار و 500 هكتار منطقه حفاظت شده و موقعيت اكولوژيكي و توپوگرافي خاص خود داراي پوشش گياهي، جانوري و منابع حياتي متنوعي است به گونه‌اي كه افزون بر 20 درصد پوشش جنگلي زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌هاي دارويي كشور را در خود جاي داده است.
هم اينك هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هكتار، دناي شرقي با وسعت 28 هزار و 202 هكتار، خاييز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هكتار، خامي با وسعت 25 هزار و 671 هكتار، ديل با 10 هزار و 381 هكتار، سولك با 2 هزار 4287 هكتار و سيوك با 12 هزار 858 هكتار در اين استان زيباي طبيعي وجود دارد.
كهگيلويه وبويراحمد همچنين داراي پنج منطقه شكار ممنوع شامل پادناي سميرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و كوه تلرش است.
9868/6110