۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۸
کد خبر: 83317955
۰ نفر
زنگ خطر آتش سوزی در جنگل های ملكشاهی

ایلام- ایرنا- زنگ خطر آتش سوزی كه مهیب ترین و جدی ترین تهدید سالیانه جنگل های ملكشاهی است با شروع گرما به صدا درآمده است.

به گزارش ایرنا، ملكشاهی با بیش از 170 هزار هكتار عرصه منابع طبیعی دارای 114 هزار هكتار جنگل است كه در نوع خود از متراكم ترین عرصه های جنگلی زاگرس بوده كه بیشتر در مناطق كوهستانی قرار گرفته اند.
هر ساله با شروع فصل گرما وقوع حریق های گسترده یكی از عوامل جدی نابودی جنگلستان های این شهرستان است كه نیازمند چاره اندیشی و اقدامات پیشگیرانه مناسب و استاندارد است.
كارشناس منابع طبیعی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: عرصه های جنگلی و مرتعی جزء سرمایه های ملی بوده و از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند كه آموزش و ارتقای آگاهی عمومی تأثیر بسزائی در پیشگیری از وقوع حوادث آتش سوزی در این عرصه ها دارد كه در این زمینه نقش رسانه ها و دیگر وسائل ارتباط جمعی بسیار حائز اهمیت است.
وحید میرزایی با اشاره به اینكه با توجه به بارش های مناسب فصلی و افزایش پوشش گیاهی و فرا رسیدن فصل گرما احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع دور از انتظار نیست، اظهار داشت: كوچكترین سهل انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزئی می تواند به وقوع حوادث ناگوار و تحمل خسارات جبران ناپذیری منجر شود و به محیط زیست نیز آسیب برساند كه به منظور جلوگیری از آتش سوزی های احتمالی ضرورت ایجاب می كند همه مردم نكات ایمنی را رعایت كنند.
وی افزود: مردم هنگام سفرهای برون شهری خود از رفتارهایی همچون پرت كردن ته سیگار و چوب كبریت به این عرصه ها و روشن كردن آتش بدون در نظر گرفتن نكات ایمنی خودداری كنند.
این كارشناس محیط زیست جنگل ها و مراتع را امانتی الهی در اختیار كلیه مردم دانست و تاكید كرد: رعایت بهداشت و نظافت عرصه های طبیعی هنگام مراجعه به دامان طبیعت و عدم روشن كردن آتش در محیط های آسیب پذیر كمترین كاری است كه هر یك از ما می توانیم برای صیانت از این امانت الهی انجام دهیم.
یكی دیگر از كارشناسان منابع طبیعی و جنگلی در این خصوص گفت: آتش‌زدن بقایای محصول در مزارع مجاور جنگل ها و مراتع و سرایت آن به بیرون از مزارع، گسترش جاده های دسترسی به اعماق جنگل و در نتیجه ورود گردشگران، شكارچیان و چوب ‌برها و برخی اشخاص معتاد و بی احتیاطی و سهل انگاری در افروختن و خاموش كردن آتش، ایجاد كوره های غیر مجاز زغال و بی توجهی اشخاص در هنگام استفاده از كوره ها و عبور جاده‌های دسترسی و بین شهری از برخی مناطق جنگلی و مرتعی و پریدن جرقه از وسایل نقلیه موتوری و پرتاب ته سیگار روشن توسط سرنشینان خودرو، از عمده دلایل غیر عمدی آتش سوزی در جنگلهای این منطقه است.
مهدی باقری افزود: بررسی مكان های وقوع آتش سوزی در سطح استان نشان می‌دهد بیش از 90 درصد مناطق پرخطر آتش سوزی، در مجاورت مناطق مسكونی (دائمی و موقت) و همچنین اراضی زراعی و باغی قرار دارند.
وی اضافه كرد: آنچه كه در این بین مشهود است، عدم ارتقای توان و تجهیزات مقابله با حریق متناسب با افزایش كمی و كیفی سطوح آتش سوزی است و همین عامل سبب كندی مهار آتش سوزی شده است.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری ملكشاهی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اقدامات پیشگیرانه از جمله آگاهی بخشی عمومی از طریق رسانه های ملی و محلی- گسترش ایجاد آتش بر در مناطق بحرانی ، برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی برای كشاورزان، نصب تابلوهای هشداردهنده در مناطق و معابر پرتردد و نیز عرصه های بحرانی، تفرجگاهی و حاشیه جاده ها را از جمله اقدامات پیشگیرانه ای برشمرد كه در دستور كار قرار گرفته است.
عبدالنور جعفری افزود: در اولین جلسه ستاد پیشگیری و اطفاء حریق نیز كه به ریاست فرماندار شهرستان برگزار شد همه دستگاههای اجرایی و شهرداری ها موظف شدند در مواقع آتش سوزی همه امكانات و نیروی انسانی خود در اخیار ستاد مدیریت بحران و مهار اتش سوزی قرار دهند .
وی اظهار داشت: گروه های تخصصی مهار آتش سوزی تشكیل شده و آمادگی مقابله با حریق های احتمالی در سطح بالای است.
شهرستان ملكشاهی با 114 هزار هكتار عرصه های جنگلی از متراكم ترین عرصه های جنگلی استان ایلام است.
7179/6119

سرخط اخبار استان‌ها