آزادسازی دولتخانه صفوی در دستور كار میراث فرهنگی قزوین است

قزوین-ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: آزادسازی اراضی باقی مانده دولتخانه صفوی را امسال با هدف پیشبرد طرح احیا و ساماندهی این مجموعه در دستور كار قرار داده ایم.

به گزارش ایرنا، علیرضا خزائلی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه كه به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی برگزار شد،افزود: آزادسازی دولتخانه صفوی از جمله مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین محسوب می شود كه هنوز عملیاتی نشده و همه تلاش خود را به كار می بریم تا آنرا به صورت كامل اجرایی كنیم.
این مسئول در ادامه با اشاره به ظرفیت های قزوین در حوزه گردشگری با وجود آثار متنوع تاریخی و طبیعی،گفت: تلاش داریم تا قزوین را به عنوان یكی از مقاصد مهم گردشگری كشور تبدیل كنیم.
این مسئول در ادامه از تدارك برای ثبت جهانی بازارچه سنتی (صنایع دستی) سعدالسلطنه خبر داد و گفت: امیدواریم این مهم امسال محقق شود.
وی اظهار داشت: هدف سازمان میراث فرهنگی ثبت آثار تاریخی كشور در فهرست آثار جهانی به صورت پكیج و مجموعه ای است و در استان قزوین بناها و آثار طبیعی از جمله قلعه حسن صباح و منظر طبیعی تاریخی الموت از جمله نامزدهای ثبت جهانی هستند.
خزائلی در ادامه با اشاره وجود 520 هكتار بافت تاریخی در قزوین،گفت: یك شركت مشاور ضوابط ساخت و ساز و احیا و مرمت بناها در این محدوده را مشخص كرده و امیدواریم با نهایی شدن آن و ارسال به تهران، دستورالعمل واحدی در این خصوص مصوب و برای اجرا ابلاغ شود.
وی به حمایت اداره كل میراث فرهنگی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره كرد و گفت: در حوزه ایجاد تاسیسات گردشگری مانند مراكز اقامتی و مجتمع های خدماتی بین راهی و مراكز تولید صنایع دستی به متقاضیان توسط بانك های عامل تسهیلات ارایه داده می شود.
خزائلی همچنین در خصوص تلاش برای تكمیل برخی طرح های نیمه كاره حوزه میراث فرهنگی از جمله هتل ها، گفت: هتل ملل با سرمایه گذار بومی در میدان مینودر كه سالها نیمه تمام مانده دچار برخی پیچیدگی ها و مشكلات استانی است و نیازمند هماهنگی های بین دستگاهی دارد كه دنبال حل و فصل مسایل مربوط به آن و به سرانجام رسیدن این طرح هستیم.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین افزود: در حال حاضر ظرفیت اقامتگاهی قزوین 2 هزار تخت است و در ایام نوروز شاهد رشد 16 درصدی اقامت گردشگران در استان بودیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: سهم تسهیلات بخش گردشگری نسبت به حوزه صنعت و كشاورزی بسیار كمتر است و تلاش می كنیم این فاصله را كم تر كنیم و باید توجه داشت تسهیلات این حوزه در اشتغالزایی و رونق اقتصادی استان و كشور بسیار موثر و دارای كم ترین انحراف بوده است.
این مسئول همچنین رونق گردشگری روستایی را از اولویت های این دستگاه خواند و با اشاره به وجود 20 روستای هدف گردشگری در استان،گفت: در همین رابطه از سرمایه گذاران برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی حمایت می شود.
خزائلی در بخش بعدی صحبت های خود با بیان اینكه اجرای طرح خیابان شهید انصاری شرقی در محله بلاغی بنا به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی منتفی است،گفت: گذر بلاغی به عنوان جایگزین این طرح اجرا می شود.
این مسئول در ادامه در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران در خصوص همراهی كردن یا نكردن مدیركل میراث فرهنگی استان با شهرداری و شورای شهر قزوین برای لغو مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص اجرای خیابان شهید انصاری شرقی،گفت: ما خارج از چارچوب ها و وظایف سازمانی خود اقدامی به عمل نمی آوریم.
وی همچنین با اشاره به قرارگیری در روز جهانی موزه ها، اظهار داشت: تلاش داریم با همكاری سازمان جهاد كشاورزی،موزه كشاورزی قزوین را احیا و فعال تر كنیم.
این مسئول همچنین در خصوص بازارچه موقت صنایع دستی در دولتخانه صفوی كه شهرداری پیش از این خواستار برچیده شدن آن بود نیز گفت: این مكان موقت بوده و در آینده جمع آوری می شود اما زمان دقیق آن مشخص نیست.
وی همچنین در خصوص دریاچه اوان الموت از آثار طبیعی پرجاذبه قزوین نیز گفت: هرگونه سرمایه گذاری در این حوزه با حفظ ضوابط محیط زیستی صورت خواهد گرفت.
مدیركل میراث فرهنگی،میراث فرهنگی و صنایع دستی قزوین همچنین در خصوص ظرفیت های استان در حوزه چشمه های ابگرم نیز گفت: مشاوری در خصوص وضعیت آبگرم یله گنبد در حال مطالعه است و یك سرمایه گذار برای فعالیت در این مكان اعلام آمادگی كرده و تلاش داریم تا با كمك به بخش خصوصی ظرفیت های گردشگری این نقطه و همچنین شهر ابگرم را فعال كنیم.
وی در انتقاد به طولانی شدن طرح های سرمایه گذاری گردشگری در شهر آبگرم كه توسط یكی از خبرنگاران مطرح شد نی گفت: تلاش داریم با تسهیل گری در این زمینه به روند طرح های در دست اجرا (ساخت هتل و مجتمع های آب درمانی) شتاب ببخشیم.
خزائلی به عملكرد یگان حفاظت میراث فرهنگی قزوین نیز اشاره كرد و گفت: در سال جاری توسط این یگان سه مورد حفاری غیرمجاز شناسایی و هفت مورد نیز از تخریب بناهای تاریخی جلوگیری شد كه سال گذشته این ارقام به ترتیب 24 و 43 مورد بود.
وی همچنین از فعالیت 12 سازمان مردم نهاد مربوط به حوزه میراث فرهنگی در قزوین خبر داد و گفت: از ظرفیت این سمن ها برای پیشبرد اهداف خود در زمینه حفظ میراث فرهنگی و تقویت گردشگری و رونق صنایع دستی بهره خواهیم برد.
خزائلی در پاسخ به انتقاد یكی از خبرنگاران در خصوص استفاده از المان های شهری مقابل بناهای تاریخی نیز گفت: به كارگیری این نمادها موقت بوده و تلاش داریم تا تجربیات خود را در این زمینه افزایش دهیم تا مشكلات بصری پیرامون جذابیت بناها برای گردشگران پیش نیاید.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین همچنین در خصوص سوال یكی از خبرنگاران در خصوص تبلیغات مبتذل برخی آژانس های گردشگری استان در فضای مجازی،اظهار داشت: از پلیس فتا خواسته ایم تا اصالت این موضوع را بررسی كند اما اذعان می كنیم هیچ گونه هنجارشكنی در این حوزه مورد تایید ما نیست و با متخلفان مطابق با ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.
3013