۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۷
کد خبر: 83317920
۰ نفر
توافق پوتين و اردوغان بر سر ادلب

تهران - ايرنا - وزير خارجه تركيه از توافق رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه با ولاديمير پوتين، همتاي روس خود بر سر ايجاد يك كارگروه در شمال غرب سوريه براي هماهنگي در امور ادلب خبر داد.

شبكه تلويزيوني يورونيوز روز شنبه گزارش داد كه مولود چاوش اوغلو، اعلام كرد كه روساي جمهور دو كشور 15 مه ( 25 ارديبهشت) در خصوص چگونگي شكل‌گيري اين كارگروه در ادلب با يكديگر گفت و گو كرده و به توافق رسيدند.
در روزهاي اخير تحولات مربوط به ادلب سوريه موجب نگراني تركيه و رايزني آنكارا با مسكو شده است.
خلوصي آكار وزيردفاع تركيه و سرگي شويگو وزيردفاع روسيه نيز هفته گذشته با يكديگر به صورت تلفني رايزني و در خصوص اقدامات لازم براي پياده‌سازي در ادلب گفت و گو كردند.
ارتش و دولت سوريه از اواسط سال گذشته (1397) عزم خود را براي آزاد سازي استان ادلب جزم كرده بودند ولي به دليل مخالفت هاي روس ها و ترك ها اين امر تاكنون محقق نشده بود تا اين كه در هجدهم ارديبهشت بالاخره عمليات آزادسازي ادلب به عنوان آخرين پايگاه گروه هاي ترورييستي توسط ارتش سوريه آغاز شد.
از حضور گروه هاي تروريستي - تكفيري در استان ادلب (در شمال غرب سوريه) نزديك به چهار سال مي گذرد و قرار بوده عمليات آزادسازي اين استان به عنوان آخرين پايگاه تروريست ها در آبان ماه سال گذشته انجام شود كه مخالفت روس ها و ترك ها موجب شد تا اين عمليات با تاخير چند ماهه انجام شود و عملا كار مبارزه با تروريسم در سوريه به همين دليل به اتمام نرسد.
شرايط در استان ادلب و دو استان همجوار آن يعني حلب و حماه در ماه هاي اخير و با حملات گروه تروريستي موسوم به 'تحرير الشام' بغرنج شده است، چرا كه تروريست ها در اين مدت بارها مناطق مسكوني اين دو استان را هدف قرار داده و يا به مواضع ارتش سوريه حمله كرده اند.
شرايط استان ادلب و استان هاي همجوار آن به دليل حملات تروريست ها از حد گذشته به ميزاني كه روس ها نيز از اين قضيه ناخرسند شده اند؛ در عين حال تسليح و بازسازي گروه هاي تروريستي در استان ادلب نيز موجبات نگراني نيروهاي روس را فراهم كرده به حدي كه وزارت خارجه اين كشور در ششم ارديبهشت ماه از تلاش‌هاي گروه تروريستي تحرير الشام (جبهه‌ النصره سابق) براي بازسازي خود در منطقه كاهش تنش در ادلب هشدار داد.
از قرار معلوم ارتش سوريه به دنبال ادامه عمليات خود براي آزادسازي و پاكسازي استان ادلب، شمال استان حماه و غرب حلب از دست تروريست ها مي باشد و در اين راه موافقت و حمايت مقامات سياسي دمشق را نيز به طور كامل كسب كرده است.
خاورم**1211**1144