لایحه تابعیت از مادر ایرانی به آمار مددجوی بهزیستی می افزاید

تهران- ایرنا- مدیر كل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی كشور گفت: با توجه به تصویب لایحه اعطای تابعیت و احتمال تایید شورای نگهبان و تصویب قانون، یقینا به آمار جامعه هدف سازمان بهزیستی كشور اضافه خواهد شد.

فریبا درخشان نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لازم است معاونت اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه به شدت پیگیر تصویب قانون اعطای تابعیت است، پیش بینی های لازم را انجام داده باشد.
وی تاكید كرد: اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی می تواند مشكلاتی را در پی داشته باشد و مشكل فرزندان آن ها با موضوع اعطای اقامت قابل حل بود.
مدیر كل دفتر توانمنسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی كشور گفت: موضوع اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از زنان ایرانی و مردان غیرایرانی از سال 96در دست اقدام قرار گرفت و اخیرا درمجلس شورای اسلامی تصویب شد، هر چند نظرات موافق و مخالف بسیاری داشت. به نظر من این تصویب، با استفاده از قدرت رسانه و البته لابی موافقان صورت گرفت اما تبعات منفی احتمالی نیز خواهد داشت.
درخشان نیا ادامه داد: موافقان به موضوع حقوق بشر، عدالت جنسیتی و ارتقای شان زن ایرانی اشاره كردند اما این موضوع بدون در نظر گرفتن سایر عوامل می تواند منجر به تشدید فقر در مناطق مرزی و سوء استفاده از زن ایرانی به ویژه در مناطق مرزی شود.
وی اضافه كرد: با توجه به وضعیت مرزهای شرقی ایران كه ظاهرا سیاست انسداد مرزها هم وجود ندارد بسیاری از مردان غیر ایرانی وارد كشور شده و با استفاده از این قانون رسما از زنان ایرانی بهره كشی خواهند كرد. براساس بررسی ها و گزارش ها متاسفانه در حال حاضرهم خانواده های به شدت فقیر، دختران خود را با كمترین بها (ثمن بخس) به مردان غیرایرانی می فروشند براین اساس پیش بینی می شود ازدیاد این خرید و فروش ها كه نه تنها به عدالت جنسیتی منتهی نمی شود بلكه بهره كشی و سوء استفاده از زن ایرانی را به همراه خواهد داشت.
مدیر كل دفتر توانمنسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی كشور گفت: این موضوع از سوی دیگر در آینده می تواند به چالش های امنیتی قابل توجه منجر شود و شاید مشكل كودكان با موضوع اعطاء اقامت قابل حل باشد.
درخشان نیا اضافه كرد: در ماده 6 لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان كه چند ماهی است در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در حال حاضر در دست بررسی شورای نگهبان است، به موضوع اقامت و اعطای اوراق هویتی كودكانِ بلاتكلیف تاكید شده است كه یقینا با تصویب آن، بخش زیادی از مشكل هویت كودكان مورد نظر برطرف می شد.
وی گفت: هر چند با تمام وجود معتقدم اگر نظام های رفاهی و اقتصادی، كارآمد باشد و از طرفی موضوع اصلاح ساختارهای فرهنگی مورد توجه قرار گیرد نیاز به تدوین قوانین متعدد و متنوع در این حوزه نباشیم چرا كه حمایت واقعی لزوما تنها با تصویب قوانین محقق نخواهد شد.
درخشان نیا افزود: به نظر می رسد، قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از زنان ایرانی و مردان غیر ایرانی بار مالی و سیاسی زیادی را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر به نظر می رسد این روزها لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان گویا دیگر مورد توجه پژوهشگران و فعالان اجتماعی نیست در حالی كه نیازمند توجه ویژه است.
وی تاكید كرد: به طور قطع اهمیت این لایحه كمتر از لایحه اعطای تابعیت نیست. لایحه ای كه بیش از 13 سال است در انتظار تصویب است و امیدوارم شورای نگهبان نسبت به اعلام نظر و تایید آن سرعت بیشتری داشته باشد.
اجتمام*9185*9105