۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۴
کد خبر: 83317916
۰ نفر
اندونزی برحمایت خود از برجام تاكید كرد

تهران- ایرنا- درهشتمین كمیته مشورتی دو جانبه ایران و اندونزی، كه با حضور مسئولان عالی رتبه دو كشور درجاكارتا برگزار شد ، مقام های اندونزیایی بر حمایت از برجام به عنوان یك توافق بین المللی تاكید كردند .

به گزارش روز شنبه ایرنا، هشتمین نشست كمیته مشورتی دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به ریاست محمود فرازنده دستیار ویژه وزیر امورخارجه ایران در امورآسیا اقیانوسیه و 'دسرا پرچایا' معاون وزیر خارجه اندونزی در امور آسیا پاسفیك و آفریقا در جاكارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.
دو طرف، در این نشست زمینه های همكاری دوجانبه از جمله در بخش های علمی و فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی – دفاعی و اقتصادی را مرور كرده و نقشه راه همكاری ها برای سال جاری ترسیم شد.
طرفین ضمن تاكید بر وجود زمینه های فراوان همكاری میان دو كشور در بخش های مختلف ، از اقدامات و تحولات صورت گرفته در روابط و همكاری ها استقبال و بر لزوم استفاده از هه ظرفیت ها برای افزایش مناسبات و همكاری ها بویژه همكاری های تجاری و اقتصادی و نیز یافتن مكانیسمی برای تبادلات مالی و پولی تاكید كردند.
علاوه بر موضوعات دو جانبه همكاری های منطقه ای و بین المللی مورد تمركز دو طرف قرار گرفتن از جمله همكاری در قالب سازمان همكاری اسلامی ، كشورهای عضو حاشیه اقیانوس هند، اتحادیه جنوب شرق اسیا ( آسه آن ) و موضوعات سازمان ملل .
براساس گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ، تحولات مربوط به برجام از جمله خروج آمریكا و برقراری تحریم های یكجانبه جدید،. تصمیم اخیر ایران بعد از یكسال صبر و اجرای تعهدات خود ، تلاش آمریكا برای به صفر رساندن صدور نفت ایران ، قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریست و تحولات جاری منطقه خلیج فارس از جمله مواردی بودند كه دراین نشسست مورد بررسی و تبادل نظر قرارگرفت.
اندونزی حمایت خود را از برجام اعلام و بیان داشت باید برای حفظ برجام تلاش كرد و نباید اجازه دهیم تحریم های یك جانبه روابط اندونزی و ایران را تحت تاثیر قرار دهد.
از دیگر موضوعات مورد بحث وضعیت خاورمیانه و فلسطین بود كه دو طرف حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام كردند و اقدمات رژیم اشغالگر قدس و نقض حقوق بشر دراین سرزمین را محكوم كردند.
در زمنیه اقتصادی نیز تجار و بخش خصوصی اندونزی، همانند بخش خصوصی دیگر كشورها، علاقه خود را به برقراری ارتباط و انجام تجارت با ایران و دسترسی به بازار بزرگ این كشور را مطرح كردند.
آساق**1599**1663**