۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
کد خبر 83317913
۰ نفر
آقایان روابط عمومی تعطیل شد

پایگاه خبری - تحلیلی گیل خبر مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان آقایان روابط عمومی تعطیل شد به قلم قاسم مصفا مدیر روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان منتشر كرده است.

27 اردیبهشت به عنوان روز روابط عمومی نامگذاری شده و امسال این روز مصادف شده در روز جمعه یعنی روز تعطیل همانند حال روز این روزهای روابط عمومی هاست.
شاید بتوان چالش های روابط عمومی ها را در چند بخش خلاصه كرد اول چالش ساختاری ، سال ها از تشكیل روابط عمومی در دستگاه های اجرایی می گذرد و مدیران و مسوولین در خصوص این حوزه سخنرانی های زیادی كرده اند و همچنین همایش های زیادی در خصوص روابط عمومی برگزار شد روابط عمومی بعنوان مغز متفكر ، چشم ، گوش و ویترین سازمان معرفی شده است .
اما در حال حاضر بعد از سیاست كوچك سازی دولت ، روابط عمومی ها با چالش جدید مواجه شدند خصوصا در مجموعه وزارت كشور و استانداری ها ، آن هم تنزل جایگاه اداری در ساختار سازمانی ست . این اتفاق باعث شد در خیلی استانداری ها از جمله استانداری گیلان مدیران كل روابط عمومی عطای این پست را به لقایش ببخشند.
چالش دیگر این حوزه بودجه و اعتبارات است . طبق آیین نامه های دولت ، دستگاه های اجرایی می توانند تا نیم درصد بودجه جاری را درحوزه روابط عمومی هزینه نمایند اما چون برخلاف حوزه های دیگر مانند پژوهش این آیین نامه اختیاری است نه اجباری، متاسفانه معمولا دست روابط عمومی ها از بودجه كوتاه است و حوزه ای كه نیاز به هزینه كرد و به روز بودن است همیشه چالش تامین بودجه را دارد .
آموزش نیاز مبرم در حوزه روابط عمومی است . روابط عمومی و ارتباطات یك علم است ، علم نو و در حال رشد، در همین راستا مدیران و كارشناسان روابط عمومی باید به صورت مداوم در حال یادگیری و آموزش باشند اما در این حوزه هیچ فكر اساسی و برنامه محوری وجود ندارد و اداره كل آموزش استانداری گیلان تاكنون هیچ گونه دوره ای برای روابط عمومی ها برگزار نكرده است .
افكار سنجی و پژوهش بخش پویا و موتور محرك روابط عمومی ها است كه با مشكلات مطرح شده قبلی قابل حدس است كه در حال حاضر كاملا تعطیل شده است شاید بتوان گفت بسیاری از نارضایتی های عمومی و مردمی از دستگاه های اجرایی به همین دلیل است كه برای حل آن هیچ فكری صورت نگرفته و پژوهش و برنامه ای در این حوزه وجود ندارد .
به هر حال با شرایط سخت حاكم بر امور اجرایی كشور این روزها باید روابط عمومی ها بیشتر و بهتر و فعال تر از قبل عمل كنند .
باید به این حوزه جهت تنویر افكار عمومی و شفاف سازی فعالیت ها و مشكلات كمك شود تا دشمنان از آب گل آلود ماهی نگیرند.
امیدوارم متصدیان امر كمك كنند تا روابط عمومی ها از این رخوت در بیایند.
به امید آن روز
2007