كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد پس از بارندگی ها

گچساران - ایرنا -كهگیلویه و بویراحمد به عنوان دومین استان پربارش كشور در سال آبی جاری این روزها شاهد نعمت ها و نقمت های ترسالی است كه البته كفه بركات بارندگی های امسال سنگین تر از تبعات منفی آن بر كشاورزی این خطه است.

به گزارش ایرنا،افزایش چشمگیر تولید محصولات زراعی، پر شدن بخش عمده ای از تنها سد بزرگ كهگیلویه و بویراحمد، ذخیره قابل توجهی آب در سازه ها و حوزه های آبخیزداری و افزایش سطح آب در سفره های زیر زمینی از جمله عواملی است كه بهره برداران حوزه كشاورزی به عنوان بزرگترین جامعه هدف این استان را به سالی پر رونق امیدوار كرده است.
اما حمله آفت ملخ به مراتع، افزایش علفزارها كه جنگل ها و مراتع را در معرض آتش سوزی قرار داده و خسارت به بخشی از زیرساخت های كشاورزی از جمله عواملی است كه باعث نگرانی بهره برداران و مردم این استان شده است.
حوزه كشاورزی با 50 هزار بهره بردار مهمترین منبع درآمد مردم كهگیلویه و بویراحمد است.
میانگین میزان بارندگی در استان كهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی 97-98 تاكنون 877.2 میلیمتر است در حالی كه میانگین بلند مدت بارش در این استان 506.2 میلیمتر بوده و تفاوت سال زراعی جاری از میانگین بلند مدت بارش تاكنون در كهگیلویه و بویراحمد 371.0 میلیمتر است كه این امر باعث افزایش قابل توجه تولید محصولات زراعی شده است.
دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، كهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی 97 و 98 از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام كرده است.
سالانه 910 هزار تن انواع محصولات كشاورزی در استان كهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
این استان 270 هزار هكتار زمین كشاورزی دارد كه 160 هزار هكتار آن زراعی است.
كهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار و 249 كیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و كوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری كوچك ترین استان كشور محسوب می شود.
** بركات باران
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش باران در این استان بركات خوبی برای رونق تولیدات كشاورزی داشته اما بیشترین خسارت را به زیرساخت های كشاورزی وارد نموده است.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: افزایش چشمگیر منابع آب های زیرزمینی كه در سال های اخیر دچار افت شدید شده بود را مهمترین پیامد باران دانست و بیان كرد: به دلیل وسعت زیاد زمین های زیر كشت دیم درآمد بسیاری از كشاورزان استان از این كشت تامین می شود كه خشكسالی های پیاپی سال های اخیر درآمد بهره برداران را به شدت كاهش داده بود.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: هم اكنون 270 هزار هكتار زمین كشاورزی در این استان وجود دارد كه 190 هزار هكتار آن دیم است.
تاج الدینی احیای مراتع را پیامد مهم دیگر باران در كهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: مراتع این استان كه بر اثر خشكسالی های اخیر دچار فقر شدید شده بودند با بارندگی های سال آبی جاری وضعیت خوبی پیدا كرده اند.
وی با اشاره به قیمت بالای علوفه گفت: در سال های اخیر خرید علوفه دستی باعث كاهش شدید درآمد تولیدكنندگان شده بود.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: شرایط خوبی برای رونق تولید محصولات كشاورزی ایجاد شده كه در صورت برنامه ریزی و اصلاح الگوی كشت تحول خوبی در كشاورزی استان ایجاد خواهد شد.
تاج الدینی ابراز داشت: كهگیلویه و بویراحمد از نظر نیروهای انسانی توانمندی ها و ظرفیت های خوبی دارد كه می توان با استفاده از آنان گام های بلندی به سوی رونق تولید برداشت.
وی برگزاری دوره های آموزشی را بهترین راهكار برای استفاده حداكثری از توانمندی كشاورزان سنتی ذكر كرد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت تولید ملی و واردات روغن، افزایش تولید دانه های روغنی كلزا را از راهبردهای امسال جهاد كشاورزی عنوان كرد.
تاج الدینی اضافه كرد: توسعه گیاهان دارویی و ایجاد باغ در زمین های شیبدار از دیگر سیاست های امسال جهاد كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد است.
** وضعیت سد كوثر
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران گفت: 93درصد از ظرفیت سد مخزنی كوثر در این شهرستان با بارندگی های سال زراعی جاری آبگیری شد.
اكبر خدری گنجایش مخزن سد كوثر را 580 میلیون متر مكعب ذكر كرد و گفت: هم اینك میزان آب ذخیره شده در دریاچه سد كوثر به 550 میلیون متر مكعب رسیده است.
وی بیان كرد: بارش باران در سال زراعی جاری ، 625 میلیون متر مكعب آب وارد دریاجه پشت سد كوثر كرد كه از این میزان 340میلیون متر مكعب آن ذخیره سازی شد.
خدری اظهار داشت: 677 میلیمتر باران از ابتدای سال آبی تاكنون در حوزه آبریز سد كوثر ثبت شده كه سبب بالا آمدن تراز مخزن آب به میزان 29.5 متر شده است.
وی ادامه داد: این در حالی است كه در سال آبی گذشته 210 میلیمتر بارش در ایستگاه هواشناسی این سد به ثبت رسید.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران با بیان اینكه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا 625 متر است ، گفت: هم اكنون تراز این سد 623.5 متر است.
آب سد كوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود و این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.
سد كوثر آب آشامیدنی 20 شهر و 2 هزار روستا با 2 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت را در استان‌های جنوبی كشور شامل كهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌كند.
قرار است آب آشامیدنی شهرهای دهدشت ، سوق ، لنده و چرام در استان كهگیلویه و بویراحمد هم از سد كوثر تامین شود.
وی گفت: بیش از یك هزار هكتار از اراضی كشاورزی پایین دست سد كوثر در دشت لیشتر و منطقه خیرآباد از این سد آبیاری می شود.
سهمیه بخش كشاورزی از مخزن 580 میلیون مترمكعبی دریاچه سد كوثر 70 میلیون مترمكعب تعیین شده است.
** افزایش تولیدمحصولات زراعی
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد گفت:میزان تولید محصولات زراعی چون گندم،جو و كلزا نسبت به پارسال بیش از 2 برابر افزایش یافته است..
تاج الدینی افزود: امسال 160 هزار تن گندم در كهگیلویه و بویراحمد برداشت می شود كه 75 هزار تن آن مازاد بر مصرف كشاورزان است.
پارسال كمتر از 40 هزار تن گندم در كهگیلویه و بویراحمد خرید تضمینی شد.
وی بیان كرد: امسال بیش از سه هزار تن دانه روغنی كلزا در كهگیلویه و بویراحمد تولید شد در حالیكه میزان تولید این محصول در سال گذشته یك هزار و 200 تن بود.
تاج الدینی گفت: افزایش عملكرد در واحد سطح و بالا رفتن مساحت زیر كشت از دلایل بالا رفتن تولید این محصول است.
**ذخیره آب در سازه های آبخیزداری
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری كهگیلویه و بویراحمد گفت: سازه های آبخیزداری این استان باعث ذخیره 120 میلیون متر مكعب روان آب در بارندگی سال زراعی جاری شد.
خدابخش جنگلی حجم عملیات مكانیكی طرح های آبخیزداری انجام شده در كهگیلویه و بویراحمد از سال 1370 تاكنون شامل سازه های سنگ ملاتی، مكانیكی و خاكی را 2 میلیون و 450 هزار متر مكعب عنوان كرد.
وی بیان كرد: حجم عملیات بیولوژیكی اجرا شده در استان در بیش از سه دهه اخیر نیز 300 هزار هكتار برآورد می شود.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و ابخیزداری كهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: تقویت آب سفره های زیرزمینی به میزان 40 میلیون متر مكعب و كنترل فرسایش خاك سالیانه 40 میلیون متر مكعب از دیگر رهاوردهای بارندگی های امسال در كهگیلویه و بویواحمد بوده است.
جنگلی ابراز داشت: كنترل سیلاب،ایجاد اشتغال موقت و دائم، نشاط تفرجگاه ها، مهیا شدن آبشخور برای گونه های حیات وحش، تقویت پوشش گیاهی، افزایش تولیدات كشاورزی و دامپروری،كاهش رسوبات و افزایش عمر مفید سدها از دیگر مزایای بارندگی های امسال در این استان بوده است.
** حمله آفت ملخ
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمدگفت: آفت ملخ در مناطق آلوده شهرستان گچساران از توابع این استان تحت كنترل است و جای نگرانی برای بهره برداران نیست.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: عملیات سمپاشی جهت مبارزه با آفت ملخ در مناطق آلوده كهگیلویه و بویراحمد پایان یافته است.
وی افزود: تاكنون 2 هزار و 50 هكتار عملیات سمپاشی در مراتع نقاط آلوده بی بی حكیمه و خشاب در شهرستان گچساران انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد هم اكنون عملیات پایش در مرز استان های فارس، بوشهر و خوزستان در دست انجام است.
تاج الدینی تصریح كرد: تاكنون 50 هزار هكتار از سطح مراتع استان در برابر آفت ملخ پایش شده است.
وی ابراز داشت: كار مبارزه و پایش ملخ با مشاركت شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران، نیروهای بسیج در دست اقدام است.
**خسارتهای بارندگی ها
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد میزان خسارات ناشی از وقوع سیل اخیر و بارش های سیل آسا به بخش كشاورزی این استان را بر اساس برآورد اولیه افزون بر سه هزار و 200 میلیارد ریال ذكر كرد.
وی گفت: سیلاب های اخیر در این استان به بیش از ۲۰ هزار هكتار زمین زراعی گندم، كلزا و جو خسارت حدود ۱۰ تا ۷۰ درصدی وارد كرده است.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: همچنین سیل به حدود ۸۰۰ هكتار از باغ‌های مركبات كهگیلویه و بویراحمد نیز خسارت ۱۰ تا ۵۰ درصدی وارد كرده است.
وی افزود: به ۱۲۶ واحد شیلات در كهگیلویه و بویراحمد خسارت حدود ۱۰ تا ۵۰ درصدی وارد شده است.
تاج الدینی تصریح كرد: همچنین سیل در این استان به بخش هایی از جمله دام و طیور، كندو‌های زنبور عسل خسارت 10 تا 50 درصدی وارد كرده است.
وی عنوان كرد: در بخش زیربنایی، پمپاژها، جاده‌های بین مزارع، كانال‌ها و قنات‌ها نیز سیلاب كهگیلویه و بویراحمد خسارت‌هایی وارد كرده كه برآورد‌های اولیه در این زمینه حاكی از خسارت یك هزار و 300 میلیارد زیالی دارد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد در مجموع میزان خسارات ناشی از وقوع سیل و بارش های سیل آسا به بخش كشاورزی این استان را در برآورد اولیه افزون بر سه هزار و 200 میلیارد ریال ذكر كرد.
**علفزارها و خطر آتش سوزی
سرپرست اداره جنگلداری و جنگل كاری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بارندگی های امسال و غنی شدن مراتع گفت: آتش در كمین طبیعت است.
مصطفی خلفی با یادآوری این نكته كه پس از سال ها خشكسالی طبیعت كهگیلویه و بویراحمد امسال با بارندگی های مطلوب جان تازه ای گرفته است از طبیعتگردان خواست مراقب جنگل ها و مراتع باشند.
وی بیان كرد:مراتع استان كه در برخی مناطق در حال خشك شدن است مستعد آتش سوزی است و شهروندان باید از انجام اقدامات خطرساز در طبیعت خودداری كنند.
سرپرست اداره جنگلداری و جنگل كاری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: رهاسازی ظروف یكبار مصرف مانند بطری آب، لیوان، سفره و امثال آن به دلیل تابش نور خورشید و داشتن مواد شیمیایی احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع را فراهم می كنند.
استان 720 هزار نفری كهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.
8143/3239