۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
کد خبر 83317803
۰ نفر
گنجینه ای از آدمك های بی جان

بیرجند - ایرنا - آدمك هایی بی جان پس از آنكه در خراسان جنوبی عنوان دومین موزه تخصصی عروسك ها را در ایران به دست آوردند در خانه فروتنی بیرجند جای گرفتند و اكنون این بنای با ارزش تاریخی گنجینه ای از عروسك های بومی است.

به گزارش ایرنا، موزه عروسك در خانه فروتنی جایی است كه می توان فرهنگ های اصیل را در چهره های كوچك عروسك های بومی تماشا كرد.
ورودی موزه راه به اتاقی دارد كه مملو از نقش ها ، رنگ ها و طرح ها است. در این اتاق عروسك های تاجمیر روایتگر فرهنگ و هنری هستند كه از سال های دور در پس تاریخ این سرزمین دست نخورده باقی مانده اند.
شاخصه مهم این عروسك ها، گِردی صورتشان بدون چهره است چون سازندگان آنها اعتقاد دارند خلق كامل فقط از عهده خداوند بر می آید.
كمی آن طرف تر عروسك های بیرجند با تن پوش های خاص در ویترین مقابل، آرام نگاهشان را به نگاه بازدیدكنندگان گره می زنند.
عروسك های ماخونیك نیز روایتگر فرهنگی كهن هستند كه نام و شهره این روستا را جهانی كرده است. در غرفه عروسك های زیركوه لباس های دستبافی به چشم می خورد با آرایشی بر چهره عروسك ها كه همچون قدیم از مواد طبیعی ساخته شده اند.
غرفه های دیگر هم عروسك های چوپان و قنداقی كسراب، چنشت، سرایان و عروسك های اتلو متلو باران خواهی، در كنار هم آداب و رسوم خاص هر منطقه را زنده كرده اند.
در این بین عروسك هایی ساخته دست مادران هنرمند و بازیچه دست كودكان دیروز هستند كه امروز تماشاچیان را برای لحظاتی مقابل خود متوقف می كنند تا با گشتی در سرزمین خاطره ها لبخندی را به یاد گذشته ها بر چهره شان بنشانند.
ایستگاه بعدی عروسك هایی است كه از گوشه و كنار كشور گردآوری شده، در سیمای این عروسك ها فرهنگ های متنوعی از نقاط مختلف از جمله قزوین، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان، خوزستان، اصفهان، گیلان، سیستان و بلوچستان و غیره در نگاه بازدیدكنندگان گره می خورد.
اما در این میان 2 عروسك به نسبت بزرگ با عطر و بویی خاص نگاه ها را می دزدند آنطور كه راهنمای موزه توضیح می دهد در ساخت این عروسك ها از گیاهان دارویی معطر استفاده شده است.
یكی سبد كوچكی از عناب و دیگری نیز سبد كوچكی از زعفران را تعارف می كند. بین شان پیرزنی نشسته كه صورتش به طرز ماهرانه ای از سیب ساخته شده است.
در جای دیگری از موزه عروسك های استان، مجسمه هایی از مشاهیر در قاب دیوار جای گرفته اند و در گوشه ای دیگر كتاب مجسمه های كاغذی چشم ها را به دنبال خود می كشانند.
عروسك های چوبی اقوام مختلف با پوشش و سبك زندگی متفاوت میهمان نقطه ای دیگر از موزه عروسك هستند كه با ظرافت تمام به دست هنرمندان صیقل خورده، در رنگ های مختلف تزئین شده و بر دیوار گچی اتاق كوچك موزه خودنمایی می كنند.
سمت دیگر اتاق، عروسك های نقوش جانوری و انسانی فرش منطقه خراسان روی دیوار نصب است.

** نگهداری 400 عروسك در موزه عروسك خراسان جنوبی
مسئول موزه عروسك خراسان جنوبی با اشاره به وجود 400 نوع عروسك نفیس در این موزه به خبرنگار ایرنا گفت: این عروسك های بومی با هدف معرفی فرهنگ ناشناخته ساخته و احیا شده اند.
آمنه سیاری با بیان اینكه موزه عروسك خراسان جنوبی به عنوان دومین موزه تخصصی این حوزه در ایران، كار خود را از آبان ماه سال گذشته در خانه فروتنی آغاز كرده است افزود: البته از حدود یك سال و نیم پیش این عروسك ها به عنوان نمایشگاه در باغ اكبریه حضور داشتند كه بعد از موافقت موزه عروسك به خانه فروتنی منتقل شدند.
وی بیان كرد: بازدیدكنندگان موزه عروسك خراسان جنوبی علاوه بر تماشای انواع عروسك های محلی استان و سایر اقوام ایرانی می توانند با نحوه عروسك سازی نیز آشنا شوند.
مسئول موزه عروسك خراسان جنوبی ادامه داد: این موزه بخش های دیگری همچون كتابخانه، كافه، اتاق مهمان و غیره دارد كه مورد استقبال بازدید كنندگان قرار می گیرد.
وی با اشاره به فروش عروسك در بخش فروشگاهی موزه اظهار داشت: ماهانه حدود 200 عروسك به سفارش بازدیدكنندگان ساخته و به فروش می رسد.
سیاری یكی از مشكلات فعلی موزه عروسك را مسیر دسترسی به آن دانست و گفت: چون این موزه در بافت تاریخی بیرجند واقع شده علیرغم اینكه سه مسیر دسترسی برای آن مشخص شده اما این مسیر ها گیج كننده است.
وی با اینحال استقبال برای بازدید از این موزه را خوب توصیف كرد و افزود: با گذشت حدود هشت ماه از راه اندازی موزه اما تاكنون مسئولان و مقامات استانی و كشوری در بازه های مختلف زمانی از این موزه بازدید كرده اند.
مسئول موزه عروسك خراسان جنوبی با بیان اینكه توسعه موزه یكی از برنامه های پیش رو است گفت: با تعامل سایر موزه ها از جمله موزه ملل و سایر شهرها مصمم هستیم كه ضمن ارایه عروسك های محلی خراسان جنوبی از عروسك های سایر اقوام نیز به تعداد بیشتر جذب این موزه كنیم.
وی ادامه داد: معمولا هر روز برنامه بازدید مهدكودك ها و مدارس در موزه عروسك خراسان جنوبی وجود دارد كه در كنار آن كارگاه آموزشی نیز برای این گروه سنی برگزار می شود.
سیاری زمان بازدید از موزه عروسك را ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20 عنوان كرد و افزود: البته این زمان در ماه مبارك رمضان فقط صبح از ساعت 9 تا 13:30 دقیقه است.
9893 * 6054