علويان: هزينه ريشه كني هپاتيت سي در ايران 200 ميليارد تومان است

تهران- ايرنا- يك فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد گفت: كل هزينه درمان و ريشه كني هپاتيت سي در ايران نيازمند 200 ميليارد تومان است و اين مبلغ براي كشور ما اصلا زياد نيست زيرا مي‌توان با اين مبلغ، بيماري هپاتيت سي را در كشور ريشه كن كرد.

سيد مويد علويان روز شنبه در گفت‌وگو با ايرنا درباره تعهد ايران به سازمان جهاني بهداشت براي ريشه كني هپاتيت سي در كشور، افزود: جمهوري اسلامي ايران به سازمان جهاني بهداشت تعهد داده كه تا سال 2030 ميلادي يعني سال 1410 شمسي، بيماري هپاتيت سي را در كشور ريشه كن كند كه اين تعهد وزارت بهداشت است.
رئيس سابق شبكه هپاتيت ايران گفت: قرار نيست 200 ميليارد تومان را به جايي پرداخت كنند، بلكه اين كل مبلغي است كه بايد براي ريشه كني هپاتيت سي هزينه شود. به طور مثال مي‌توانند سالي 5 يا 10 ميليارد تومان به زندان‌ها داد و اين بيماري را ظرف 10 سال ريشه كن كرد.

*فقط سالي 10 هزار بيمار مبتلا به هپاتيت سي درمان مي‌شود
اين استاد دانشگاه گفت: سالانه بايد 20 هزار بيمار مبتلا به هپاتيت سي در كشور درمان شوند، اما در حال حاضر فقط سالي 10 هزار نفر از اين بيماران درمان مي‌شوند و در واقع از اين برنامه عقب هستيم.
علويان ادامه داد: در حال حاضر 176 هزار نفر مبتلا به هپاتيت سي در كشور داريم كه حدود 60 تا 70 درصد آن ها سابقه اعتياد و زندان دارند و پرخطر محسوب مي‌شوند. اين افراد يا شناسايي نشدند يا اگر هم شناسايي شده باشند، پول ندارند كه درمان شوند يا بيمه ندارند. در نتيجه بايد در سطح وزارت بهداشت تصميمي براي اجراي اين تعهد وجود داشته باشد.
علويان گفت: وقتي اين اتفاق مي‌افتد كه درمان هپاتيت سي در زندانيان رايگان باشد و اين اتفاق تاكنون نيفتاده است.

*داروهاي مربوط به هپاتيت سي در داخل توليد مي‌شوند
اين فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد، گفت: كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با وجود اينكه در حوزه دارو اقدام اساسي نكردند، با پول‌هاي زياد، درمان گراني را براي بيماران مبتلا به هپاتيت سي انجام مي‌دهند. اين در حالي است كه درمان در كشور ما ارزان‌تر است و داروها در داخل توليد مي‌شوند. توليد داخل داروهاي مربوط به هپاتيت سي در كشور وجود دارد، هرچند با محدوديت‌هايي مواجه شديم.
شانزدهم بهمن 97 بود كه علويان در نامه‌اي خطاب به سعيد نمكي، وزير بهداشت نوشت: خواهشمند است به تعهدات ايران در زمينه ريشه كني هپاتيت سي تا سال 1410 با توجه به مكاتبات متعدد با رئيس جمهوري و وزير وقت كه همگي به بايگاني سپرده شد، توجه كافي شود.
اجتمام*9482*9105