بودجه سازمان میراث فرهنگی 40 درصد افزایش یافت

مشهد- ایرنا- معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با نگاه ویژه رئیس جمهوری این سازمان جزء معدود دستگاههایی است كه در سال جدید بودجه اش روند صعودی داشته و نسبت به سال قبل 40 درصد افزایش یافته است.

حسین اربابی شامگاه جمعه در مراسم بزرگداشت خیام نیشابوری در آرامگاه وی در این شهر افزود: تعداد طرح های سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه گردشگری طی سالهای گذشته هزار و 500 طرح بوده كه در سال 97 به دوهزار و 200 طرح رسیده است.
وی اظهار كرد: در این طرح ها بیش از یك میلیون و 200 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده كه سالانه تعدادی از آن به بهره برداری می رسد و تعدادی نیز به آن اضافه می شود.
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در دستور كار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و حوزه گردشگری تا كنون از گزند تحریمها مصون مانده كه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و سازمان میراث فرهنگی نیز در بخش ورود گردشگران به ایران با راه اندازی ویزای الكترونیك و با حذف ویزا برای برخی كشورهای هدف رفت و آمد را تسهیل كرده است.
اربابی افزود: برای جذب گردشگران باید از ظرفیت رویدادهای فرهنگی مانند روزهای ملی با برنامه ریزی به خوبی بهره برد و همچنین با تعریف مسیرهای گردشگری، محورهای گردشگری ایجاد كرد.
وی ادامه داد: در این چارچوب باید نقاط فرهنگی نیشابور مانند آرامگاه عطار، كمال الملك و خیام، سایت موزه تاریخی شادیاخ و آرامگاه یغمای نیشابوری به صورت محور تعریف شود تا گردشگران بتوانند به خوبی از این ظرفیتها استفاده كنند و میزان ماندگاری گردشگران نیز بالا برود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: هزار و 560 اثر در استان خراسان رضوی طی شش دهه گذشته ثبت آثار ملی شده است و سال گذشته اقدامات پژوهشی و مقدماتی برای ثبت 430 اثر تاریخی دیگر در فهرست آثار ملی آغاز شده است.
ابوالفضل مكرمی فر افزود: امسال 200 اثر تاریخی به این تعداد اضافه می شود تا بتوانیم اقدامات قانونی لازم برای پیشگیری از تخریب این آثار ارزشمند را از طریق مراجع قانونی انجام دهیم.
وی ادامه داد: یكی از سیاستهای سازمان میراث فرهنگی ایجاد حداقل یك موزه در هر شهر است و با این شعار در سال گذشته اقدامات لازم برای ایجاد 11 موزه در استان آغاز شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: موزه آب در گناباد، باستان شناسی در كاشمر، مردم شناسی در خلیل آباد، مردم شناسی در بردسكن، اسناد و مدارك در تایباد، موسیقی آئینی در تربت جام، خانه شهید مطهری در فریمان و مازاری و ابریشم در تربت حیدریه از جمله این موزه هاست.
مكرمی فر افزود: در این چارچوب شهرهایی كه ظرفیتهای لازم برای ایجاد موزه را دارا و فاقد موزه هستند در اولویت قرار دارند و در سال جاری سعی در ایجاد موزه های مشاركتی با همكاری سازمان های خصوصی داریم.
وی اضافه كرد: اقدامات محتوایی برای راه اندازی موزه خراسان بزرگ از سال پیش آغاز شده و احداث ساختمان این موزه با زیر بنای 18 هزار متر مربع آغاز شده و بیش از 50 درصد از مراحل راه اندازی آن به پایان رسیده است.
در این مراسم آرامگاه خیام گلباران و از تمبر یادبود این شاعر و ریاضیدان شهیر رونمایی شد. در تقویم رسمی كشور 28 اردیبهشت روز بزرگداشت حكیم عمر خیام و روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام گذاری شده است.
مركز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 كیلومتری غرب مشهد واقع شده است.
1922/9869