بعیدی نژاد: ایران به دنبال شروع درگیری نیست اما در مقابل آمریكا می‌ایستد

لندن – ایرنا – سفیر ایران در انگلیس تاكید كرد كه ایران به دنبال شروع درگیری با آمریكا نیست اما ملت آماده ‌است با ایستادگی در مقابل واشنگتن هزینه مقاومت را بپردازد.

حمید بعیدی نژاد بامداد شنبه در گفت‌وگو با شبكه رادیویی بی.بی.سی جهانی افزود: ما گام‌هایمان را با احتیاط برداشتیم و اینك تمام مردم ایران پشت موضع دولت هستند. بیش از یك سال است كه آمریكا از برجام خارج‌ شده و به‌اندازه كافی به شركای اروپایی فرصت داده شد تا مشكلات را برطرف كنند اما آن‌ها موفق نبوده و ایران نتوانسته از منافع اقتصادی و تجاری برجام بهره‌مند شود.
وی تصریح كرد: مردم ایران بر این باور هستند كه دولت تمام تلاش خود را انجام داده و یك سال هم به طرف‌های باقی‌مانده در برجام فرصت داده تا مشكلات را حل‌وفصل كنند. اما اینك به این نتیجه رسیدیم كه اگر اقدام مناسبی را صورت ندهیم برجام از بین می‌رود.
سفیر كشورمان گفت: اگر آمریكا به دنبال اقدامات غیرضروری و تحریك‌آمیز بیشتری است ما مصمم هستیم تا با این كشور روبه رو شویم. ما به دنبال شروع درگیری نیستیم اما به شما اطمینان می‌دهم آحاد ملت آماده هستند تا در مقابل آمریكا ایستادگی كنند و هزینه مقاومت را بپردازند.
وی یادآور شد، ایران همواره به دنبال صلح و ثبات در خاورمیانه بوده اما ایالات ‌متحده، ضمن خروج از برجام اقدامات تحریك‌آمیز غیرضروری صورت داده، از جمله اینكه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داده است.
بعیدی نژاد درباره مهلت دوماهه‌ای كه ایران برای طرف‌های باقیمانده در برجام تعیین كرده گفت: ما گام‌هایی را برداشته‌ایم كه اگر در این مدت مشكلات برطرف نشود اقدامات بعدی را آغاز خواهیم كرد.
وی با تأكید بر اینكه این گام‌ها در چارچوب برجام خواهد بود، افزود: در این مقطع تصمیم نداریم از توافق هسته‌ای خارج شویم. هرچند این مساله یكی از گزینه‌هایی است كه ممكن است آن را مد نظر قرار دهیم اما در این مقطع تصمیم گرفتیم تا از پارامترهای برجام به‌ عنوان ابزاری برای تشویق بیشتر شركایمان در جهت اجرای تعهداتشان استفاده كنیم.
سفیر كشورمان در پاسخ به سؤالی درباره فشارهای اقتصادی ایران اظهار كرد، كشور دوران سختی را سپری می‌كند اما با توجه به منابع موجود داخل كشور می‌توان عملكرد بهتری داشت.
بعیدی نژاد دراین‌باره به منابع سرشار كشور اشاره كرد كه هنوز روی آن‌ها سرمایه‌گذاری نشده و در وضعیت بكری قرار دارند، افزود: ما كاهش وابستگی به صادرات نفت را آغاز كرده ایم و به دنبال آن هستیم تا نفت را به كالا تبدیل كنیم و آن را گران‌تر بفروشیم.
وی با اشاره به اینكه در حال حاضر تنها 30 درصد بودجه ایران به درآمد حاصل از صادرات نفت وابسته است، این مساله را یك 'دستاورد فوق‌العاده' توصیف كرد و افزود: ایران به ‌طور جد مصمم است كه با توجه به مشكلات كنونی وابستگی را به نفت كاهش دهد و دراین‌باره عملكرد خوبی داشته است.
سفیر ایران در لندن از صادرات غیرنفتی ایران به ‌عنوان یك 'انقلاب بی‌صدا' تعبیر كرد و یاد آور شد كه ایران در سال‌های اخیر در مسیر كاهش وابستگی‌های خارجی و تمرین اقتصاد مقاومتی حركت كرده است.
اروپام ** هـ ن **شبس**1613

سرخط اخبار جهان