تحریم های امریكا مانع كمك‌رسانی بین المللی به سیلزدگان ایران شد

تهران – ایرنا- رئیس شورای شهر مشهد در ششمین اجلاس جهانی كاهش خطرپذیری ژنو با اشاره به تحریم های ظالمانه امریكا علیه مردم ایران و ممانعت ازارسال كمك های نقدی به سیلزدگان گفت، وجدان هیچ انسان آزاده‌ای در جهان نمی‌تواند وضع تحریم های ضدحقوق بشری را كه از عوامل اصلی بروز كاستی‌های جدی و اخلال در كار كمك‌رسانی به سیل اخیر در ایران بوده است بپذیرد.

محمدرضا حیدری روز جمعه به عنوان تنها سخنران ایرانی غیردولتی در این نشست تصریح كرد، قطعا جامعه بین الملل نمی تواند پاسخی در خور برای جلوگیری امریكا از كمك‌رسانی به عنوان امری انسانی و غیرایدئولوژیك به ایران در سیل اخیر داشته باشد.
وی افزود، معتقدیم سازمان ملل و نهادهای بین المللی باید سازوكار تازه‌ای را برای دوری از منافع امپریالیسم و قدرت‌های جهانی ایجاد كند تا بتواند بطور مستقل در جهت اهداف ذاتی‌اش گام بردارد.
رئیس شورای شهر مشهد اظهار كرد، حوادث غیر‌مترقبه در هر كشوری روی می‌دهد. دولت‌ها به تنهایی قادر به ترمیم نیستند و نهادهای مدنی، مردم، دولت‌های دیگر و صلیب سرخ جهانی به یاری می‌آیند. اما متاسفانه در سیلی كه 25 استان از 31 استان ایران را درگیر كرده بود تنها برخی دولت‌ها به كمك ما آمدند.
وی تاكید كرد، این امر می‌تواند درس بزرگی برای حضار این اجلاس كه سیاستگذاران اصلی در حوزه مقابله با خطرات در سطح جهانی هستند باشد تا اقدامی عملی در جهت اصلاح راهبردهای كلان كمك‌رسانی به كشورهای خطرخیز را اتخاذ كنند.
حیدری تاكید كرد، صرفنظر از خسارت‌های مالی و جانی این حادثه، احیای همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی در جامعه تحریم شده ایران مهمترین رهاورد سیل اخیر بود.
رئیس شورای شهر مشهد در ادامه به اقدامات انجام شده در سه سال اخیر در این شهر پرداخت و گفت، برای جلب مشاركت‌های مردمی و همكاری آنها با شهرداری و سازمان‌های مربوطه، گروهی 35 نفره از زنان و مردان مشهدی را برای آموزش و اقدام سریع در مواقع لزوم سازماندهی كردیم كه هم اكنون بیش از9هزار نفر كه 70 درصد آنها را زنان تشكیل می‌دهند، در این گروه‌ها سازماندهی شده اند.
وی نصب 10دستگاه سیستم های هشدار سریع و شتاب نگار، احداث و جانمایی 15پایگاه چند منظوره بحران ، تهیه نقشه خطر پذیری در برابر زلزله برای مقابله با حوادث و شناسایی 400 نقطه سیل‌خیز برای اقدامات پیشگیرانه از جمله اقدامات انجام شده در سه سال اخیر در مشهد بیان كرد.
شبس**1613