نماینده اتریشی با روسری در پارلمان حاضر شد

تهران- ایرنا- «مارتا بیسمان» نماینده زن اتریشی روز جمعه در اعتراض به ممنوعیت حجاب در مدارس اتریش، در پارلمان این كشور با روسری به سخنرانی پرداخت.

به گزارش شبكه خبری روسیا الیوم، پارلمان اتریش قانونی تصویب كرده كه بر اساس آن حجاب اسلامی در مدارس ابتدایی این كشور ممنوع می شود.
فیلمی كه در شبكه های اجتماعی منتشر شد، تصویر بیسمان را در حالی نشان داده كه پیش از نطقش در مجلس، روسری قرمز رنگی بر سر كرده و به موافقان تصویب این قانون می گوید: مرا نگاه كنید، آیا با پوشیدن حجاب تغییری كرده ام؟
وی با تكرار سخنان خود بار دیگر تصریح می كند: آیا من مارتا بیسمان نماینده مجلس اتریش نیستم؟ آری! من همان خانم آزادیخواه و مخالف فرقه گرایی و مدافع حقوق زنان هستم.
بیسمان ادامه داد: من همان فردی هستم كه به این نتیجه رسیده ام كه انسان آزاد متولد شده است.
وی گفت: افتخار این را داشتم كه در ماه های گذشته، با بسیاری از خانم های بزرگوار مسلمان در كشور آشنا شدم؛ افرادی كه به عنوان پزشك، فیزیكدان، معلم، فعالیت دارند، اما شما می خواهید با این قانون، آنان را مجازات كنید.
نماینده مجلس اتریش در دفاع از حجاب زنان محجبه كشورش، گفت: تمامی این افراد زنانی موفق و بلندپرواز هستند و رعایت حجاب، مانع از پیشرفت، ترقی و انجام وظیفه شان نشده است.
وی به نمایندگان اتریشی كه قانون ضد حجاب را تصویب كرده اند، توصیه كرد: به جای آن كه شما از زنان مسلمان حرف بزنید، بیایید و با آنان (مستقیماً) سخن بگویید.
بیسمان گفت: ما می توانیم ارزش های زیادی چون گذشت، حس كمك كردن، همبستگی و عشق به كار برای منافع جمعی را از زنان مسلمان بیاموزیم.
ممنوعیت حجاب در مدارس اتریش، با انتقادهای زیادی در رسانه های اجتماعی رو به رو شده اما سیاستمداران دست راستی و پوپولیست اروپایی از آن حمایت كرده اند.
مطابق قانون جدید اتریش، دانش آموزان مدارس ابتدایی از پوشیدن 'لباس های متأثر از ایدئولوژی یا مذهب از جمله پوشاندن سر' منع می شوند. این قانون به طور خاص پوشیدن كلاههای یهودی 'كیپا' و پوشش مخصوص سیك های هندی (پاركا) را مستثنی كرده است.
این قانون با حمایت نمایندگان عضو ائتلاف دست راستی حاكم شامل حزب محافظه كار 'مردم' و حزب 'آزادی' كه 60 درصد كرسی های پارلمان را دارند به تصویب رسید.
احزاب مخالف در پارلمان اتریش شامل سوسیال دموكرات ها این قانون را اقدامی پوپولیستی علیه اقلیت های مذهبی دانستند و به آن رأی مخالف دادند.
شبس**9363**1859