بازگشت كمپین یار مهربان به مازندران با اتوبوس

ساری - ایرنا - موسسه یار مهربان كه بتازگی كمپین متمایز و نوآورانه ای را به مدت پنج روز با هدف تامین كتاب مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان در شهرستان بابل راه اندازی نمود ، به دنبال كسب موفقیت اعلام كرده است كه تابستان دوباره باز می گردد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این موسسه كمپین تامین كتاب برای دانش آموزان و دانشجویان را از 22 اردیبهشت شروع كرد و پنجشنبه شب نیز با اعلام جمع آوری پنج هزار جلد كتاب به كارش پایان داد.
قرار است این كتاب ها كه از مناطق مختلف شهرستان بابل و توسط برخی ناشران كشور تامین شده ، در اختیار دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاهها بویژه مناطق محروم قرار گیرد.
** یك صبح متفاوت
صبح روز یكشنبه 22 اردیبهشت ماه بود كه سر و كله یك دستگاه خودروی ' ون ' متفاوت در خیابان های شهر بابل پیدا شد ، خودرویی آذین بندی شده با بادكنك های رنگی و بدنه ای نقاشی شده با رنگ های شاد و تصاویری از كتاب كه توجه شهروندان را به خود جلب می كرد.
چیزی كه بیشتر از همه برای شهروندان علاقه مند بابلی جالب توجه بود ، توقف این خودروی رنگی حاوی كتاب در نقاط مختلف شهر و پهن كردن میز و صندلی زیر بنری بود كه عبارت ' اهدای كتاب ، اهدای دانایی ' با سلیقه روی آن نوشته شده بود .
بابلی ها پیش از این هم ون هایی را دیده بودند كه در نقاط پرتردد شهر مانند میادین یا سواحل دریا انواع نوشیدنی گرم را در قالب
' مینی بار ' های جوان پسند عرضه می كردند ، یا پهن شدن میز و صندلی هایی كه روی آنها صندوقچه های كارتنی یا شیشه ای برای جمع آوری انواع نذری به مناسبت های مختلف قرار داشت ، ولی پهن كردن بساط برای جمع آوری كتاب ، اقدامی فراتر از خوش سلیقگی و مهربانی بود .
ظاهر قضیه نشان می داد كه این بار صاحبدلانی صاحب فكر باید پشت این خوش سلیقگی باشند تا متاعی را از شهروندان برای كمك به دانایی جامعه بخواهند كه همگان یك دو جینش را در پستوی خانه اشان دارند و شاید سالهاست كه سراغی از آنها هم نگرفته اند ؛ كتاب ، این یار مهربان كه در خانه بسیاری از ما ایرانی ها پس از خریدن یا هدیه گرفتن نامهربانی می بیند و در گوشه ای از تنهاییش حبس می شود.
كمپین یار مهربان را دكتر امین پاشاامیری استاد دانشگاه تهران و مدیرعامل موسسه ای به همین نام راه اندازی كرده است .
او به همراه تعدادی از جوانان طی پنج روز گذشته مناطق مختلف شهرستان بابل را با خودرو ون متفاوتشان زیر و رو كردند و حاصل آن نیز جمع آوری هزاران جلد كتابی بود كه بسیاری از آنها دیگر برای دارندگانش قابل استفاده نبود .
** اتوبوس به جای ون
مدیر عامل موسسه خیریه یار مهربان روز جمعه با پایان یافتن كمپین پنج روزه به خبرنگار ایرنا گفت : موسسه خیریه یار مهربان كه از 2 سال پیش در شهرستان بابل با حضور شخصیت های بنام اعم از پزشكان، حقوقدانان و چهره های ادبی تشكیل شده است ، این روزها اقدام به برگزاری كمپینی پنج روزه جهت اهداء و تبادل كتاب در شهرستان بابل كرده است.
دكتر امین پاشا امیری افزود : این كمپین تا ساعت 23 و 30 دقیقه پنجشنبه شب ادامه داشت و با استقبال قابل توجه مردم شهرستان بابل مواجه شد و ناشران مختلف هم كتاب های كمك آموزشی و سایر كتاب ها، با اهدای كتاب از این كمپین حمایت كرده اند.
وی با بیان اینكه هدف اولیه این كمپین، حمایت از دانش آموزان و دانشجویانی است كه به كتاب های اهدایی نیاز دارند ، گفت : همچنین این كمپین به دنبال گسترش فرهنگ مطالعه و اهداء و تبادل كتاب در جامعه است.
استاد دانشگاه تهران گفت : راههای مشاركت در این كمپین، شامل اهدای كتب آموزشی و كمك آموزشیِ مفید برای دانش آموزان و دانشجویان رشته ها و مقاطع مختلف و همچنین اهدای كتب معتبر و مفید، در زمینه های مختلف، برای عموم مردم است .
وی افزود : البته نیكوكاران می توانند با هدف تهیه كتب مناسب در راستای اهداف موسسه خیریه یار مهربان، اقدام به پرداخت وجه مورد نظر به حساب این خیریه كنند و همچنین نیكوكاران نیز می توانند از بین كتب موجود در محل كاروان كتاب، كتابی را به عنوان هدیه از طرف كمپین بردارند.
مدیرعامل موسسه یار مهربان اظهار داشت : كتب اهدایی، توسط خیریه یار مهربان به كتابخانه مدارس ، بویژه مدارس مناطق محروم و مناطق آسیب دیده از سیل های اخیر و همچنین به كتابخانه دانشگاهها، كتابخانه های عمومی و سایر مكان هایی كه امكان استفاده بهینه از كتاب ها در آنها وجود دارد تقدیم خواهد شد.
وی با تاكید بر این كه كتابی كه در منزل خوانده شد باید به چرخش در بیاید و افراد دیگر هم از آن بهره بگیرند ، افزود : گرانی كاغذ و كتاب ضرورت اجرای این طرح را بیشتر كرده است كه كتاب های مطالعه شده باید به گردش در بیاید تا جلوی اصراف و هدر رفت این كتاب ها گرفته شود.
این استاد دانشگاه گفت : خوشبختانه این طرح با استقبال خوب فرهیختگان بابلی و شهرهای همجوار قرار گرفته است و حتی شخصیت های برجسته ادبی و هنری اعم از مصطفی رحمان دوست، پرویز پرستویی هم با انتشار ویدئو و پست هایی این حركت را مورد ستایش قرار داده اند.
وی افزود : در این طرح كه با تاكید بر كتاب های آموزشی و كمك آموزشی انجام شده است برخی از علاقه مندان كتاب های جانبی در زمینه های تاریخی ، اجتماعی و روانشاسی هم اهدا كردند.
پاشا امیری از مشاركت خوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از ناشران در كمپین یار مهربان خبر داد و گفت : این طرح علاوه بر اجرا در پنج نقطه شهر بابل در روستاهای جنوب بابل هم اجرا شد.
مدیر عامل موسسه خیریه یار مهربان افزود : هر چند این طرح آخر وقت پنجشنبه شب پایان یافت ولی برخی از علاقه مندان چون از تهران تماس گرفته بودند و علاقه مند به اهدای كتاب بودند با آنان هماهنگ شده تا شنبه آینده در تهران این كتاب ها از آنان تحویل گرفته شود.
وی با اعلام این كه بیش از پنج هزار جلد كتاب به این كمپین اهدا شد كه نیمی از آن آموشی و كمك آموزشی است ، گفت : در مرحله بعدی این طرح در تیر ماه امسال به صورت استانی با اعزام اتوبوس یار مهربان اجرا خواهد شد.
** استقبال هنرمندان از كمپین
كمپین متمایز یار مهربان علاوه بر استقبال شهروندان آملی ، مورد استقبال و تمجید برخی از چهره های فرهنگی و هنری و مذهبی نیز قرار گرفته است و افرادی مانند مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده ، پرویز پرستویی بازیگر و كارگردان سینما و حجت الاسلام نقویان واعظ و صاحب نظر مذهبی با انتشار نوشته ها و ویدیوهایی از این اقدام حمایت كردند.
مصطفی رحماندوست با ارسال ویدوئویی گفت : از زمانی كه یمینی شریف از زبان كتاب گفته كه من یار مهربانم ، كتاب یار مهربان شد ولی متاسفانه این یار مهربان به دست همه نمی رسد. درسته كه سطح مطالعه كتاب در كشورمان پایین است و این باعث شده كه اگر كتاب به دست كسی برسد دیرتر بخونه ، اما همه باید وظیفه خود را انجام دهیم و این یار مهربان را باید به دست همه علاقمندان ، دانش آموزان ممتاز و دانشجویانی كه در به در بدنبال كتاب هستند برسانیم. كمپینی راه افتاده با عنوان یار مهربان كه كتاب های دوستان و علاقمندان را جمع آوری می كند برای بچه ها، من نیز به این كمپین می پیوندم تا این كتاب ها به دست همه دانش آموزان و دانشجویان علاقمند برسد.
پرویز پرستویی نیز با پیوست كردن تصویری از كتاب ، نوشت : حمایت از كمپین كتاب یار مهربان باعث دلگرمی در این مسیر است.
حجة الاسلام نقویان استاد حوزه و دانشگاه نیز با ارسال ویدویی ، گفت : كتاب سرمایه است . مجموعه هایی كه كتاب دارند دوستانی در موسسه یار مهربان كتاب ها را جمع آوری می كنند و در اختیار خانواده ها و دانشجویانی قرار می دهند كه با مشكل خرید كتاب مواجه هستند چرا كه با خرید یك كتاب گاهی 100 هزار تومان باید پرداخت كنند و امیدواریم با حمایت به این موسسه كه در حال حاضر به صورت یك پایلوت در شهر بهارنارنج بابل شروع شده یك الگویی خوب شود. متاسفانه كتاب هایی درخانه هایی وجود دارد كه تنها زینت دهنده شده و باید با اهدای كتاب كه یادگاری شما باشد اهدا شود كه این از صدقات جاریه و باقیات و صالحات است كه بركاتی را نیز به همراه دارد. گاهی یك كتاب زندگی افرادی را دگرگون می كند بنابراین كتاب و رمان تاثیر بزرگی می تواند بر سرنوشت افراد داشته باشد.
اولین كمپین یارمهربان تنها در شهرستان بابل به عنوان یكی 22 شهرستان بابل در یك دوره پنج روزه بیش از پنج هزار جلد كتاب جمع آوری كرده تا در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار دهد ، آیا بازگشتش با اتوبوس و اجرا در تمامی مناطق استان مازندران می تواند جمع آوری دستكم یكصد هزار جلد كتاب را رقم بزند ؟
بهتر است برای تحقق این مهم از همین الان كتاب هایی را كه می توانیم هدیه بدهیم ، آماده كنیم . برای مازندرانی ها كه بالاترین نرخ باسوادی كشور را دارند ، رسیدن به این دستاورد چندان نخواهد بود .
7343/1654