نوسانات دلار، چالش دانشجویان افغانستانی علوم پزشكی تهران

تهران- ایرنا- دانشجویان افغانستانی دانشگاه علوم پزشكی تهران شاید تنها گروه از دانشجویان خارجی باشند كه نوسانات نرخ ارز در سال گذشته، پرداخت شهریه دلاری را برای آنها به چالش تبدیل كرده است.

این دانشجویان درحالی خواستار رسیدگی به وضعیت خود هستند كه درآمدشان به ریال است و پرداخت شهریه به دلار و از سوی دیگر دانشگاه تهران بخشنامه وزارت بهداشت را در باره آنها اجرا نمی كند.
«نه راه پیش داریم، نه راه پس»؛ این جمله وضعیت دانشجویان افغانستانی دانشگاه علوم پزشكی تهران است. در سال‌های گذشته كه وضعیت نرخ دلار به نسبت ثابت بود، تعدادی از افغانستانی‌های مقیم ایران، به عنوان دانشجوی خارجی و با قرار پرداخت شهریه دلاری در دانشگاه علوم پزشكی تهران ثبت‌نام كردند و مشغول تحصیل شدند.
در آن زمان قیمت دلار حدود 3500 تومان بود، اما بعد از نوسانات ارزی سال گذشته قیمت دلار چند برابر شد و از آنجا كه دانشجویان افغانستانی اكثراً مقیم ایران هستند و به ریال پول در می‌آورند، این مساله به بحران مضاعف برای آنها تبدیل شد. این مشكل فقط برای دانشجویان علوم پزشكی نیست و دانشجویان رشته‌های دیگری را كه ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند، شامل می‌شود.
اما بعد از كش و قوس‌هایی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هفته‌های گذشته اعلام كرد دانشجویان افغانستانی كه والدین آنها در ایران هستند و درآمد آنها ریالی است می‌توانند در صورت داشتن كارت اقامت، به وزارت علوم مراجعه كنند تا مشكل آنها حل شود. به این ترتیب مشكل افغان‌هایی كه با وزارت علوم سروكار داشتند، به نوعی حل شد، اما مشكل دانشجویان علوم پزشكی كه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سروكار دارند هنوز حل نشده است.
البته مهرماه سال 97 و بعد از مراجعه دانشجویان افغانستانی به وزارت بهداشت، این وزارتخانه با بیان اینكه وضعیت این دانشجویان را درك می‌كند، در بخشنامه‌ای خطاب به رییس دانشگاه علوم پزشكی و معاون آموزشی وزارت بهداشت،اعلام كرد دانشجویان افغانستانی كه والدین ایرانی دارند، یا بخشی از مقاطع تحصیلی خود را در ایران گذارنده‌اند، شهریه خود را بر اساس نرخ ارز رسمی یعنی 4200 تومان، پرداخت كنند.
یكی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی كه خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: ما بعد از نوسانات ارزی به وزارت بهداشت مراجعه كردیم و این وزارتخانه هم با ما راه آمد و بخشنامه‌ای صادر شد كه در دانشگاه بهشتی اجرا شد، اما مسئولان دانشگاه علوم پزشكی تهران از پذیرش آن سرباز زدند و گفتند باید به نرخ دلار روز، پرداختی‌ها صورت گیرد.
وی ادامه داد: دانشجویان از كشورهای مختلف به دانشگاه علوم پزشكی تهران می‌آیند و چون درآمد آنها دلاری است، نوسانات ارزی تاثیری در وضعیت آنها ندارد، اما وضعیت دانشجویان افغانستانی كه درآمد خانواده‌های آنها به ریال است متفاوت است.
این دانشجو بیان كرد: ما نمی‌دانیم چگونه وزارت بهداشت امری را می‌پذیرد، اما دانشگاه قبول نمی‌كند. در پیگیری‌های بعدی وقتی به وزارتخانه رفتیم آنها گفتند زور ما به دانشگاه تهران نمی‌رسد! با این وضعیت ما ناچار به انصراف از دانشگاه هستیم و هزینه‌هایی هم كه تاكنون كردیم از بین می‌رود.
یكی دیگر از دانشجویان افغانستانی دانشگاه علوم پزشكی تهران كه او هم ‌خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از تاكیدات رهبر ایران، آموزش و پرورش ملزم شد دانش‌آموزان افغان را ثبت نام كند. حالا انتظار ما از مسئولان ایرانی است كه برای دانشجویان افغان هم تسهیلاتی در نظر گرفته شود.
وی افزود: بارها درخواست ما برای دریافت شهریه با ریال و معادل دلار 4200 تومانی كه در بخشنامه ای از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ شده بود، رد شده است. در ابتدای نیمسال دوم تمام دانشجویان افغانستانی موظف به پرداخت 20 درصد شهریه ترم با دلار آزاد شدند و از آنها تعهد گرفته شد بقیه شهریه را بعد از تعطیلات نوروز تسویه كنند.
این دانشجو در پایان خاطرنشان كرد: این وضعیت بغرنج برای ما دانشجویان افغانستانی در شرایطی است كه اگر از كنكور سراسری هم وارد دانشگاه شویم باید سالانه حدود 25 میلیون تومان بپردازیم. اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، ناچار به انصراف از تحصیل می شویم كه در آن صورت هم دانشگاه اجازه خروج را تا تسویه حساب كامل به ما نمی دهد، هم اقامت تمدید نخواهد شد و بلاتكلیف خواهیم ماند.
دانام**9221**1584**9157